moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie na posterunku

Polska jest bezpieczna, gdy służby stojące na straży bezpieczeństwa są silne – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego. Szef resortu obrony spotkał się dziś ze studentami wszystkich czterech wojskowych akademii. – Współcześni podchorążowie to spadkobiercy młodych studentów z 1830 roku – przypomina prezydent Andrzej Duda.

Na dziedzińcu Pałacu Belwederskiego odbył się dziś wieczorem uroczysty apel z okazji Dnia Podchorążego. Ze studentami wojskowych uczelni spotkał się Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, która odczytała list Andrzeja Dudy. „Polska jest państwem w pełni wolnym i suwerennym, silnym dzięki partnerstwu i współpracy z sojusznikami. Ale przede wszystkim dzięki temu, że konsekwentnie rozwijamy i modernizujemy nasz system bezpieczeństwa narodowego. Niezwykle ważną częścią tego systemu jest profesjonalna, dobrze wyszkolona kadra dowódcza zdolna stawić czoła zagrożeniom obecnego czasu” – napisał prezydent do podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Akademii Marynarki Wojennej.

Zwierzchnik sił zbrojnych nawiązał również do sytuacji, która ma miejsce na polsko-białoruskiej granicy. „W sposób dramatyczny unaoczniła to, co powinno być oczywiste dla każdego: Rzeczpospolita stale potrzebuje nowoczesnej, silnej armii oraz wyspecjalizowanych służb, które wykonując swoje działania, będą miały pełne wsparcie wszystkich struktur państwa oraz ogółu społeczeństwa polskiego, które dysponuje dostateczną wiedzą o faktach i jest odporne na akcje dezinformacyjne” – napisał w liście prezydent. Jednocześnie odwołał się do wybuchu powstania listopadowego, podkreślając, że współcześni podchorążowie to spadkobiercy młodych studentów z 1830 roku. „To wielka odpowiedzialność, jednak w ślad za nią idzie prestiż i najwyższy honor, jakim może cieszyć się obywatel Polski, to jest przywilej służenia jej w mundurze żołnierza lub funkcjonariusza jednej ze służb strzegących naszego bezpieczeństwa” – napisał Andrzej Duda.

REKLAMA

Minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości dziękował podchorążym, że zdecydowali się związać swoje życie z wojskiem. – To jest niezwykle istotne dla trwałości Rzeczpospolitej, dla wolności naszej ojczyzny, żeby młodzi ludzie decydowali się służyć Polsce – powiedział. Szef MON-u dodał, że Polska jest bezpieczna, kiedy służby stojące na straży bezpieczeństwa są silne. – Tak jest teraz. Konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie, bo tylko Polska bezpieczna może się rozwijać – mówił Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, że na przestrzeni wieków trwa sztafeta pokoleń, dzięki której młodym ludziom przekazywane są wartości patriotyczne. – To jest jak kod genetyczny przekazywany z pokolenia na pokolenie – powiedział Błaszczak.

Podczas wieczornych uroczystości odczytano Apel Pamięci, a podchorążowie akademii w historycznych strojach nawiązujących do powstania listopadowego wystawili posterunki honorowe przed Belwederem.

Dzień Podchorążego obchodzony jest w rocznicę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku. Wtedy to podchorążowie Szkoły Piechoty w Warszawie, pod dowództwem ppor. Piotra Wysockiego, atakując Belweder, ówczesną siedzibę rosyjskiego namiestnika księcia Konstantego, rozpoczęli powstanie listopadowe. Już następnego dnia Warszawa była wolna. Walki rozlały się na całe Królestwo Polskie, Litwę, Żmudź i Wołyń. Na pamiątkę tamtych wydarzeń 29 listopada podchorążowie obejmują symboliczną władzę w wojskowych uczelniach. Otrzymują też wyróżnienia i odznaczenia. W tym roku płk prof. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, która tego dnia obchodzi swoje święto, nagrodził studentów za najlepsze prace naukowe.

KE

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Nauka kruszenia lodu
 
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Hiszpańskie dylematy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Drony na fali
Lecimy z sercem
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Jak Perun z Piratem
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Dywizjon 303 w Napoleonie
W jedynym słusznym kierunku
Rosomaki będą groźniejsze
Rodzeństwo na medal
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wiedza, która ratuje życie
„Ptaszki” nowej ery
Saperzy rozminowują Kłaj
Rakiety dla śmigłowców
Żyją w naszej pamięci
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski
Zostań wojskowym muzykiem
Pierwszy krok do zawodowców
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Jack Strong
Bombardowanie Monte Cassino
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
Nowe radary dla MW
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Jakie zmiany dla podchorążych?
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
MON: nie wyciekły tajne informacje
Z pomocą dla Libanu
Żołnierze i pogranicznicy zaatakowani petardami
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
W BBN o sytuacji na granicy
Zbuduj formę na wiosnę!
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji
Misja nie tylko wojskowa
Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia
Oczy na wschodnią flankę
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Nowa Rada przy prezydencie
Na granicy nieco spokojniej
Granica: białoruskie prowokacje nie ustają
Trzy dekady Polski w CISM
Zima, skały i kawalerzyści
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Jakie zmiany w kwalifikacji wojskowej?
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
W Brukseli o przyszłości NATO
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Polak w szkole boardingu
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Ważki poszukiwane
Przesiadka do klasy premium
Na wolność przez dwa mury

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO