moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gaudeamus igitur!

Niech rok akademicki będzie jak najbardziej owocny, a 70 rocznica powstania Państwa uczelni stanie się okazją do tworzenia dalekosiężnych planów rozwoju – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do słuchaczy Wojskowej Akademii Technicznej. Rok akademicki 2021/2022 rozpoczęły także akademie w Gdyni i we Wrocławiu, w poniedziałek „Gaudeamus” zostanie odśpiewany w Dęblinie.

W tym roku szczególnie uroczysta była inauguracja na Wojskowej Akademii Technicznej. Uczelnia świętuje bowiem 70-lecie działalności. WAT – dziś największa politechnika wojskowa w Polsce – powstał sześć lat po zakończeniu II wojny światowej, a jego zadaniem było szkolenie i przygotowywanie kandydatów do kierowniczych stanowisk technicznych w wojsku oraz prowadzenie prac naukowo-badawczych w dziedzinie techniki wojskowej.

Z okazji jubileuszu, w dniu rozpoczęcia nowego roku akademickiego, list do wykładowców i studentów akademii napisał prezydent Andrzej Duda. „Niech ten rok będzie dla Państwa prawdziwie dobry, szczęśliwy, sprzyjający oraz pomyślny, a 70. rocznica powstania państwa szkoły stanie się okazją do tworzenia dalekosiężnych planów rozwoju WAT, łączącej najlepsze tradycje z wyzwaniami XXI wieku” – życzył zwierzchnik sił zbrojnych. Andrzej Duda przypomniał, że po ponad roku trudnych doświadczeń związanych z pandemią COVID-19 studenci mogą dziś wracać do sal wykładowych i uczelnianych laboratoriów. „Niewątpliwie jest to również ważny aspekt w życiu wspólnoty akademickiej, której dalsze funkcjonowanie wyłącznie w formule zdalnego nauczania trudno sobie wyobrazić. Mam nadzieję, że w nadchodzącym roku akademickim nastąpi pełny powrót do tradycyjnych zajęć, a w murach uczelni na nowo zagoszczą studenci” – napisał prezydent.

REKLAMA

Podczas uroczystości odczytane zostały również listy od Elżbiety Witek, marszałek Sejmu, Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu wspominał o opracowanym przez MEiN projekcie nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym. „Jestem przekonany, że to dokument kluczowy dla umocnienia autonomicznej debaty na uczelniach i zapewnienia swobodnego rozwoju nauki” – napisał premier.

Życzenia i gratulacje przekazał studentom i wykładowcom także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Podkreślił, że znakomita kadra dydaktyczna, szeroka oferta programowa oraz budowana przez lata renoma przodującej uczelni technicznej w kraju sprawia, że jej mury opuszczają przyszli wybitni inżynierowie oraz znakomici dowódcy. „Uczelnia otwiera różne, inspirujące drogi zawodowe i na tym polega jej siła. Cieszę się, że wielu z was będzie wiązać swoją przyszłość z siłami zbrojnymi. Wojsko potrzebuje ludzi legitymujących się doskonałym wykształceniem, takim, jakie gwarantuje ta uczelnia” – napisał szef MON-u.

Nowi studenci, nowe kierunki

W roku akademickim 2021/22 na Wacie będzie się kształcić ok. 10 tys. studentów, w tym ponad 3 tys. podchorążych (na I rok przyjęto ok. 3 tys. studentów cywilnych i ponad 800 wojskowych). Wśród nowatorskich kierunków studiów są m.in.: geodezja i kataster, infrastruktura komunikacyjna i transport multimodalny, inżynieria systemów bezzałogowych czy budownictwo zrównoważone. – Oferta dydaktyczna WAT-u jest systematycznie rozszerzana i uatrakcyjniana – zaznaczał płk prof. dr. hab. inż. Przemysław Wachulak, rektor komendant Wojskowej Akademii Technicznej. Dodał, że w ostatnim roku, mimo pandemii i związanych z nią ograniczeń, uczelni udało się wiele dokonać. – Wprowadziliśmy znaczące zmiany właściwie we wszystkich programach studiów, aktualizując ich treści i wprowadzając nowe programy studiów w języku angielskim. Zawarliśmy wiele krajowych i zagranicznych porozumień dotyczących wspólnych badań i kształcenia, a także wprowadziliśmy dla naszych badaczy programy stypendialne i zaoferowaliśmy wsparcie w realizacji projektów – wymieniał komendant. Podkreślił też, że przedstawiciele uczelni są aktywni w strukturach Europejskiej Agencji Obrony, specjaliści WAT-u biorą udział w panelach technicznych NATO Science and Technology Organization, a obecnie w akademii jest łącznie realizowanych ponad 400 prac o charakterze badawczo-rozwojowym.

Podczas uroczystości odbyło się ślubowanie studentów I roku i doktorantów I roku w szkole doktorskiej WAT. Dyplomy otrzymało pięciu nowo mianowanych doktorów habilitowanych oraz 40 doktorów. Rektor komendant wręczył też sześć dyplomów za najlepsze prace dyplomowe w roku akademickim 2020/2021.

Gaudeamus w Gdyni

Dziś także nowy rok akademicki zainaugurowało ponad tysiąc studentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Podczas uroczystości w poczet studentów przyjęto słuchaczy I roku, odbyło się też ślubowanie doktorantów. Rektor komendant kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht wręczył wyróżnienia wybitnym nauczycielom akademickim i najlepszym żakom. Nagrody otrzymali także najlepsi studenci z każdego wydziału.

W Dęblinie rok akademicki przywitają w poniedziałek, 4 października. Podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej oraz studenci cywilni pierwszego roku złożą uroczyste ślubowanie i otrzymają indeksy. Na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt odbędzie się także uroczyste wręczenie sztandaru LAW.

Tymczasem studenci Akademii Wojsk Lądowych otwarcie nowego roku mają już za sobą, uroczystość odbyła się już 24 września. Gen. bryg. prof. Dariusz Skorupka, rektor komendant AWL-u, w przemówieniu inauguracyjnym przedstawił kierunki rozwoju uczelni na najbliższy rok. W tej wrocławskiej akademii rok akademicki 2021/2022 jest pierwszym rokiem nauki dla 350 podchorążych oraz 253 studentów cywilnych studiów I i II stopnia. Ogółem studiuje tu ponad dwa tysiące studentów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAT, AMW, AWL

dodaj komentarz

komentarze


Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
 
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Course on Diplomacy
Duch Invictus jest, czas na formę
Kobiety a pokój
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Szczury Torbuku
Napięta sytuacja na granicy
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szef MON odwiedził USA
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze bez testów z WF-u
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Kraby dla podhalańczyków
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Żołnierze poszkodowani na granicy
Dron dla hydrografów
Star Army
Polityka nie znosi próżni
Saper robi przejście
O bezpieczeństwie państw NATO
Inwestycje Stoczni Wojennej
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
AZOR – podwodny specjalista
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
W jedynym słusznym kierunku
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Time for Miecznik
103 lata Sztabu Generalnego
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
KFOR: wyższy stopień gotowości
Wilk na poligonie
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Legia Akademicka po raz piąty
„Ramstein Alloy” nad Litwą
UE o wspólnym bezpieczeństwie
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Czy będą podwyżki?
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Ogień na alpejskich szczytach
Ciemne strony Facebooka
Wybierz się na wojskowe studia
Raki dla podhalańczyków
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Zbrodnia bez kary
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Emerytura wypłacana w … karmie
Będą podwyżki dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO