moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski

Każdego dnia wydają tony produktów żywnościowych, z których później przygotowywane są posiłki dla żołnierzy służących na terenie objętym stanem wyjątkowym. – Dostarczamy także paliwo i kontenery mieszkalne – mówi kpt. Piotr Płuciennik z 10 Brygady Logistycznej. Kilkudziesięciu żołnierzy tej jednostki służy na wschodzie Polski w ramach zgrupowania zadaniowego „Logistyk 2”.

Wojsko od wielu tygodni wspiera Straż Graniczną w ochronie polsko-białoruskiej granicy. W związku z kryzysem migracyjnym zadania na wschodzie Polski wykonuje kilkanaście tysięcy żołnierzy z jednostek podległych dywizjom zmechanizowanym: 16, 12, 18 oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, a także wojsk obrony terytorialnej. Tak duże zgrupowanie wojska wymaga odpowiedniego zabezpieczenia logistycznego.

 

REKLAMA

– Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych chcąc wesprzeć jednostki stacjonujące na wschodzie kraju, podjął decyzję o utworzeniu dwóch logistycznych zgrupowań zadaniowych. ZZ „Logistyk 1” tworzą żołnierze 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej, a ZZ „Logistyk 2” 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Każde zgrupowanie to kilkudziesięciu żołnierzy – mówi ppłk Marek Chmiel, rzecznik Inspektoratu Wsparcia. Oficer wyjaśnia, że głównym zadaniem „Logistyka 1” jest przygotowywanie i wydawanie posiłków, a „Logistyk 2” zajmuje się magazynowaniem żywności. – Stworzone przez nas zgrupowania mają ułatwić działanie żołnierzom w terenie i skrócić czas potrzebny na dowóz produktów z magazynów wojskowych oddziałów gospodarczych. Logistycy zapewnią także jednostkom operacyjnym paliwo – mówi płk Chmiel.

Dodaje, że logistycy z jednej i z drugiej brygady zajmują się również transportem kontenerów mieszkalnych. W sumie w pobliżu polsko-białoruskiej granicy ma stanąć około 2 tys. takich kontenerów. – Idzie zima, dlatego chcemy stworzyć jak najlepsze warunki bytowe naszym żołnierzom – zaznacza rzecznik Inspektoratu.

Jak wygląda praca logistyków w terenie? Kpt. Piotr Płuciennik, rzecznik prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej wyjaśnia, że żołnierze w województwie lubelskim przygotowali polowy punkt magazynowy. – PPM to nic innego jak kontenery transportowe i chłodnicze. W tych pierwszych przechowywane są np. warzywa, produkty sypkie, kasze i makarony, a w chłodniczych produkty mięsne, wędliny i nabiał – wyjaśnia.

Rzecznik prasowy 10 Blog przyznaje, że praca w polowym punkcie magazynowym zaczyna się długo przed świtem, a kończy późno wieczorem. – Zwykle jako pierwsi pojawiają się dostawcy świeżego pieczywa, a w kolejnych godzinach do kontenerów chłodniczych trafiają produkty mięsne, nabiał, warzywa oraz owoce. Magazynierzy nadzorują jakość przyjętej żywności, ewidencjonują każdy kilogram produktów, a następnie przygotowują się do jej wydania. Po południu logistycy rozpoczynają załadunek pojazdów ciężarowych, które dostarczają żywność do kuchni polowych i stacjonarnych – opisuje kpt. Płuciennik. Dodaje także, że niedawno do zadań opolskich logistyków doszło także przygotowanie punktu tankowania dla pojazdów z innych jednostek wojskowych stacjonujących w tym rejonie.

Nie mniej obowiązków mają żołnierze wykonujący zadania w ramach zgrupowania „Logistyk 1”. – Do naszych zadań należy m.in. załadunek i dostawa drutu typu concertina, transport kontenerów mieszkalnych i sanitarnych, tankowanie pojazdów i pranie dla wojsk operacyjnych wykonujących zadania w strefie przygranicznej. Jednak przede wszystkim skupiamy się na przygotowywaniu i wydawaniu posiłków – mówi kpt. Justyna Kwiatkowska, oficer prasowy 1 Blog.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Piotr Płuciennik, st. szer. Michał Jacak, sierż. Bartosz Grądkowski, st. szer. Anna Wolska

dodaj komentarz

komentarze


UE o wspólnym bezpieczeństwie
 
Nauka kruszenia lodu
Wiedza, która ratuje życie
Rosomaki będą groźniejsze
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
„Ptaszki” nowej ery
Jack Strong
Jakie zmiany w kwalifikacji wojskowej?
Trzy dekady Polski w CISM
Polak w szkole boardingu
Jak Perun z Piratem
Jakie zmiany dla podchorążych?
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Drony na fali
Granica: białoruskie prowokacje nie ustają
Hiszpańskie dylematy
Przesiadka do klasy premium
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Rodzeństwo na medal
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Bombardowanie Monte Cassino
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji
Nowe radary dla MW
Rakiety dla śmigłowców
Saperzy rozminowują Kłaj
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
W Brukseli o przyszłości NATO
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Oczy na wschodnią flankę
Z pomocą dla Libanu
Lecimy z sercem
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Zostań wojskowym muzykiem
Dywizjon 303 w Napoleonie
Żołnierze i pogranicznicy zaatakowani petardami
Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia
Zima, skały i kawalerzyści
W jedynym słusznym kierunku
Żyją w naszej pamięci
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
MON: nie wyciekły tajne informacje
Zbuduj formę na wiosnę!
Na wolność przez dwa mury
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
W BBN o sytuacji na granicy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Nowa Rada przy prezydencie
Na granicy nieco spokojniej
Pierwszy krok do zawodowców
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Ważki poszukiwane
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Misja nie tylko wojskowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO