moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz ranny na granicy

Blisko dwustuosobowa grupa migrantów próbowała w nocy siłowo wtargnąć do Polski. Tłum był wspierany przez białoruskie służby, które oślepiały laserami pograniczników i wojskowych. W czasie szturmu ranny został polski żołnierz. – Na miejscu udzielono mu pierwszej pomocy, a karetka zabrała go na SOR – informuje Dowództwo Operacyjne RSZ. Poszkodowany wrócił już do służby.

O siłowej próbie wtargnięcia migrantów na teren Polski poinformowała dziś rano Straż Graniczna. Por. Anna Michalska, rzeczniczka formacji, podczas konferencji prasowej przyznała, że do szturmu na polsko-białoruską granicę doszło w czwartek około godziny 22 na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze. Licząca blisko 200 osób grupa próbowała siłą pokonać zaporę graniczną. – Na teren Polski udało się wejść 170 osobom, które zaraz zostały zatrzymane, pouczone o obowiązku opuszczenia Polski i doprowadzone do linii granicy – mówiła rzeczniczka SG. – W wyniku tych zdarzeń ucierpiał żołnierz Wojska Polskiego, który został zraniony kamieniem w głowę – dodała por. Michalska. Dodała, że pogotowie wezwano również do dwojga migrantów, którzy skarżyli się na zły stan zdrowia. Cudzoziemcy przebywają w szpitalu, ich życiu nic nie zagraża. Rzeczniczka SG przyznała, że po raz kolejny podczas szturmu migrantów wspierają służby białoruskie. Żołnierze i funkcjonariusze oślepiani są stroboskopowym światłem lub laserami.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Dowództwo Operacyjne RSZ lepiej czuje się także poszkodowany wczoraj wojskowy. – Na miejscu zdarzenia żołnierzowi została udzielona pierwsza pomoc, po czym karetka zabrała go na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Po opatrzeniu i wykonaniu wszelkich czynności w szpitalu, żołnierz wrócił do miejsca pełnienia obowiązków – podaje ppłk Adriana Wołyńska, rzeczniczka prasowa DO RSZ.

REKLAMA

Rzeczniczka SG odniosła się także do wydarzeń z Wędrzyna w województwie lubuskim, gdzie na terenie wojskowego ośrodka szkolenia poligonowego przebywają migranci. Jest tam około 600 mężczyzn, większość to obywatele Iraku. Wczoraj w godzinach wieczornych wybuchł tam bunt. – Funkcjonariusze SG przy wsparciu innych służb udaremnili próbę samowolnego, siłowego oddalenia się z ośrodka w Wędrzynie grupy cudzoziemców. Doszło do wybuchu agresji, niszczenia mienia i forsowania ogrodzenia ośrodka – mówiła por. Michalska. W budynku, w którym przebywają migranci, zostały m.in. wybite szyby. Po negocjacjach niepokoje ustały. Mężczyźni mają przebywać w ośrodku do czasu przyznania ochrony międzynarodowej lub nakazu przymusowej deportacji.

Do incydentu doszło także wczoraj w nocy w okolicy Michałowa na Podlasiu. – Na widok patrolu żołnierzy jeden z samochodów ruszył z piskiem opon. Po zatrzymaniu osoba kierująca pojazdem nie chciała poddać się kontroli i okazać dokumentów. Na miejsce została wezwana straż graniczna i policja – mówiła na konferencji por. Michalska. Okazało się, że kierującym pojazdem był dziennikarz. – Musicie dostosowywać się do naszych poleceń ze względów bezpieczeństwa. Nie możecie utrudniać nam naszych czynności – zwróciła się z prośbą do dziennikarzy rzeczniczka Straży Granicznej.

Sprawę skomentował także rzecznik wojsk obrony terytorialnej, bo to żołnierze tej formacji patrolowali teren w okolicy Michałowa. – Zatrzymanie było wynikiem podejrzanego zachowywania się kierowcy, który po zauważeniu pojazdu wojskowego ruszył dynamicznie i zaczął uciekać w kierunku lasu – wyjaśnia płk Marek Pietrzak. – Gdy żołnierze podchodzili do samochodu, kierowca próbował w nich wjechać. Ostatecznie pojazd został unieruchomiony. Na miejsce wezwano patrol Straży Granicznej – dodaje rzecznik WOT.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: sierż. Bartosz Grądkowski, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia
 
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski
Granica: białoruskie prowokacje nie ustają
Rosomaki będą groźniejsze
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Nauka kruszenia lodu
Nowe radary dla MW
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Trzy dekady Polski w CISM
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Żołnierze i pogranicznicy zaatakowani petardami
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Przesiadka do klasy premium
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Rodzeństwo na medal
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Wiedza, która ratuje życie
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Nowa Rada przy prezydencie
Jakie zmiany w kwalifikacji wojskowej?
Na granicy nieco spokojniej
Jack Strong
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Na wolność przez dwa mury
MON: nie wyciekły tajne informacje
Drony na fali
Misja nie tylko wojskowa
Oczy na wschodnią flankę
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
W Brukseli o przyszłości NATO
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji
Ważki poszukiwane
W jedynym słusznym kierunku
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
„Ptaszki” nowej ery
Rakiety dla śmigłowców
Zbuduj formę na wiosnę!
Pierwszy krok do zawodowców
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Hiszpańskie dylematy
Polak w szkole boardingu
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Bombardowanie Monte Cassino
Jak Perun z Piratem
Zostań wojskowym muzykiem
W BBN o sytuacji na granicy
Dywizjon 303 w Napoleonie
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy
Z pomocą dla Libanu
Jakie zmiany dla podchorążych?
Saperzy rozminowują Kłaj
Żyją w naszej pamięci
Lecimy z sercem
Zima, skały i kawalerzyści
(Nie)ludzka broń Łukaszenki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO