moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
103 lata Sztabu Generalnego

Sztab Generalny, odpowiadając za adaptację Wojska Polskiego do nowoczesnych wyzwań, realizuje zadania z prawdziwym zaangażowaniem i pełnym profesjonalizmem – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 103. rocznicy powołania głównej instytucji planowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Z okazji jubileuszu Sztabu Generalnego uroczysty apel odbył się na placu Piłsudskiego.

Święto rozpoczęło się od podniesienia flagi na maszcie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, gdzie mieści się siedziba Sztabu Generalnego. Potem gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu, złożył kwiaty przy tablicy poświęconej gen. Franciszkowi Gągorowi (stał na czele Sztabu w latach 2006–2010, poległ w katastrofie smoleńskiej). Główne uroczystości odbyły się na placu Piłsudskiego, gdzie w międzywojniu w pałacu Saskim siedzibę miał Sztab Generalny.

Gen. Rajmund T. Andrzejczak podkreślał, że ponad wiek temu podstawową potrzebą Polaków było poczucie bezpieczeństwa. – Marszałek Piłsudski uznał, że oprócz tych najważniejszych elementów, które decydują o funkcjonowaniu państwa, a więc ekonomii czy zarządzania przestrzenią, to właśnie siły zbrojne są podstawowym elementem i gwarantem tego bezpieczeństwa – mówił generał. I przypomniał, że właśnie dlatego 25 października 1918 roku, zanim jeszcze Polska wróciła na mapę Europy, na mocy decyzji Piłsudskiego oraz dekretu Rady Regencyjnej powołano Sztab Generalny Wojska Polskiego.

REKLAMA

Z okazji święta list do SGWP skierował prezydent Andrzej Duda. „Serdecznie dziękuję za wysiłek wkładany w planowanie strategicznego użycia sił zbrojnych, programowanie ich rozwoju, nadzór nad ogólną i operacyjną działalnością armii. Sztab Generalny, odpowiadając za adaptację Wojska Polskiego do nowoczesnych wyzwań, realizuje związane z tym zadania z prawdziwym zaangażowaniem i pełnym profesjonalizmem” – napisał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że na uznanie zasługuje postulowany przez Sztab model dowodzenia, który promuje samodzielność i odpowiedzialność dowódców. Zwierzchnik sił zbrojnych dodał także, że jest zadowolony ze zmian, dzięki którym Sztab Generalny stanowi najwyższą strukturę w wojsku. – Dzięki temu obecny system jest przejrzysty i nie budzi wątpliwości co do podziału kompetencji na najwyższych szczeblach dowodzenia Wojskiem Polskim. Oczekuję także, że szef Sztabu – zgodnie z ustaleniami, jakie podjęliśmy z ministrem obrony narodowej – odegra istotną rolę w przygotowaniu rozwiązań dotyczących kontynuacji reformy, w tym przywracaniu odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych – podkreślił prezydent.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w liście do żołnierzy i pracowników Sztabu przypomniał, że odradzająca się w 1918 roku Polska bardzo szybko tworzyła instytucje kluczowe dla funkcjonowania państwa, a jedną z nich był właśnie urząd szefa Sztabu Generalnego. „Dzięki temu już w pierwszych dniach po odzyskaniu suwerenności państwo polskie dysponowało strukturą ułatwiającą dowodzenie szybko rozrastającym się Wojskiem Polskim” – napisał szef MON-u. Zaznaczył, że wysokie kompetencje oficerów służących dziś w Sztabie sprawiły, iż Polska osiągnęła pozycję jednego z liderów NATO oraz profesjonalnego i lojalnego sojusznika.

„Wyrazy wdzięczności za poświęcenie, pełną oddania służbę oraz dochowanie wierności Ojczyny” przekazała też w liście Elżbieta Witek, marszałek Sejmu. Życzenia przesłał również premier Mateusz Morawiecki, który chwalił profesjonalizm żołnierzy i ich poświęcenie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego został utworzony 25 października 1918 roku rozporządzeniem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego. Na jego czele stanął gen. Tadeusz Rozwadowski. Sztab organizował struktury armii, system dowodzenia i szkolenia. 1 września 1939 roku został przeformowany na Sztab Naczelnego Wodza i pod taką nazwą funkcjonował też w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

W 1945 roku powołano Sztab Generalny, główną instytucję dowodzenia ministra obrony. Po 1989 roku Sztabowi podporządkowano wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Zadaniem SGWP jest m.in. planowanie strategiczne użycia sił zbrojnych i programowanie ich rozwoju, przygotowanie i wyszkolenie wojska na potrzeby obrony państwa oraz działań poza jego granicami, jak również doradzanie kierownictwu MON-u. Szefowi Sztabu Generalnego podlegają dowódca generalny i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, a także szef Inspektoratu Wsparcia SZ.

Paulina Glińska

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
 
F-16 lecą na Litwę
Dodatek specjalny za ochronę granicy
W Sejmie o sytuacji na granicy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Niepowtarzalność 1918
Żołnierz ranny na granicy
Hybrydowa agresja ze Wschodu
W BBN o sytuacji na granicy
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Orlik po raz dziesiąty
Na straży polskich rubieży
Oczy na wschodnią flankę
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
W jedynym słusznym kierunku
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Zespół NATO na bojowo
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
„Tumak ’21” na finiszu
SOMA dla specjalsów
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Niemiec z Goździkiem
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Mielec wraca do odrzutowców
Polskie wyrzutnie Wisły
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Gdy mąż i tata na misji
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Amerykanie polegli nad Polską
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Tor pod osłoną
Reforma administracji wojskowej
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Cougary dla Wojska Polskiego
Nocne ataki na granicę udaremnione
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Sojusznicze wsparcie
Afganistan. Czas wracać do domu
Course on Diplomacy
Bryza na południowej flance
Będzie ustawa o obronie
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Test odporności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO