Sztab Generalny, odpowiadając za adaptację Wojska Polskiego do nowoczesnych wyzwań, realizuje zadania z prawdziwym zaangażowaniem i pełnym profesjonalizmem – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 103. rocznicy powołania głównej instytucji planowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Z okazji jubileuszu Sztabu Generalnego uroczysty apel odbył się na placu Piłsudskiego.
Święto rozpoczęło się od podniesienia flagi na maszcie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, gdzie mieści się siedziba Sztabu Generalnego. Potem gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu, złożył kwiaty przy tablicy poświęconej gen. Franciszkowi Gągorowi (stał na czele Sztabu w latach 2006–2010, poległ w katastrofie smoleńskiej). Główne uroczystości odbyły się na placu Piłsudskiego, gdzie w międzywojniu w pałacu Saskim siedzibę miał Sztab Generalny.
Gen. Rajmund T. Andrzejczak podkreślał, że ponad wiek temu podstawową potrzebą Polaków było poczucie bezpieczeństwa. – Marszałek Piłsudski uznał, że oprócz tych najważniejszych elementów, które decydują o funkcjonowaniu państwa, a więc ekonomii czy zarządzania przestrzenią, to właśnie siły zbrojne są podstawowym elementem i gwarantem tego bezpieczeństwa – mówił generał. I przypomniał, że właśnie dlatego 25 października 1918 roku, zanim jeszcze Polska wróciła na mapę Europy, na mocy decyzji Piłsudskiego oraz dekretu Rady Regencyjnej powołano Sztab Generalny Wojska Polskiego.
Z okazji święta list do SGWP skierował prezydent Andrzej Duda. „Serdecznie dziękuję za wysiłek wkładany w planowanie strategicznego użycia sił zbrojnych, programowanie ich rozwoju, nadzór nad ogólną i operacyjną działalnością armii. Sztab Generalny, odpowiadając za adaptację Wojska Polskiego do nowoczesnych wyzwań, realizuje związane z tym zadania z prawdziwym zaangażowaniem i pełnym profesjonalizmem” – napisał Andrzej Duda.
Prezydent podkreślał, że na uznanie zasługuje postulowany przez Sztab model dowodzenia, który promuje samodzielność i odpowiedzialność dowódców. Zwierzchnik sił zbrojnych dodał także, że jest zadowolony ze zmian, dzięki którym Sztab Generalny stanowi najwyższą strukturę w wojsku. – Dzięki temu obecny system jest przejrzysty i nie budzi wątpliwości co do podziału kompetencji na najwyższych szczeblach dowodzenia Wojskiem Polskim. Oczekuję także, że szef Sztabu – zgodnie z ustaleniami, jakie podjęliśmy z ministrem obrony narodowej – odegra istotną rolę w przygotowaniu rozwiązań dotyczących kontynuacji reformy, w tym przywracaniu odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych – podkreślił prezydent.
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w liście do żołnierzy i pracowników Sztabu przypomniał, że odradzająca się w 1918 roku Polska bardzo szybko tworzyła instytucje kluczowe dla funkcjonowania państwa, a jedną z nich był właśnie urząd szefa Sztabu Generalnego. „Dzięki temu już w pierwszych dniach po odzyskaniu suwerenności państwo polskie dysponowało strukturą ułatwiającą dowodzenie szybko rozrastającym się Wojskiem Polskim” – napisał szef MON-u. Zaznaczył, że wysokie kompetencje oficerów służących dziś w Sztabie sprawiły, iż Polska osiągnęła pozycję jednego z liderów NATO oraz profesjonalnego i lojalnego sojusznika.
„Wyrazy wdzięczności za poświęcenie, pełną oddania służbę oraz dochowanie wierności Ojczyny” przekazała też w liście Elżbieta Witek, marszałek Sejmu. Życzenia przesłał również premier Mateusz Morawiecki, który chwalił profesjonalizm żołnierzy i ich poświęcenie.
Sztab Generalny Wojska Polskiego został utworzony 25 października 1918 roku rozporządzeniem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego. Na jego czele stanął gen. Tadeusz Rozwadowski. Sztab organizował struktury armii, system dowodzenia i szkolenia. 1 września 1939 roku został przeformowany na Sztab Naczelnego Wodza i pod taką nazwą funkcjonował też w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.
W 1945 roku powołano Sztab Generalny, główną instytucję dowodzenia ministra obrony. Po 1989 roku Sztabowi podporządkowano wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Zadaniem SGWP jest m.in. planowanie strategiczne użycia sił zbrojnych i programowanie ich rozwoju, przygotowanie i wyszkolenie wojska na potrzeby obrony państwa oraz działań poza jego granicami, jak również doradzanie kierownictwu MON-u. Szefowi Sztabu Generalnego podlegają dowódca generalny i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, a także szef Inspektoratu Wsparcia SZ.
autor zdjęć: SGWP
komentarze