moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Stulecie Sztabu Generalnego

Sztab Generalny Wojska Polskiego to jedna z najstarszych instytucji w Rzeczypospolitej. Powstał jeszcze przed ogłoszeniem polskiej niepodległości – podkreślano przed Grobem Nieznanego Żołnierza podczas apelu z okazji stulecia jego ustanowienia . Z tej okazji w Warszawie odbywają się uroczystości upamiętniające to historyczne wydarzenie.

– Sztab Generalny zawsze stanowił centrum intelektualne, decyzyjne i dowódcze polskiego wojska – mówił przed Grobem Nieznanego Żołnierza Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef MON-u nawiązał do planowanych zmian w Sztabie związanych ze zmianą systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. – Ta inicjatywa przywróci właściwą rangę i pozycję Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a jego szef niedługo będzie pierwszym żołnierzem Wojska Polskiego – podkreślił minister Błaszczak.

 

Pierwszy żołnierz

– Szef instytucji wojskowej o stuletniej tradycji i najważniejszych zadaniach dowódczych i koncepcyjnych zasługuje na wyróżniające miejsce w szyku – dodał szef MON-u. Z kolei gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef SGWP, przypomniał, że Sztab Generalny jest jedną z najstarszych instytucji w Polsce. – Sztab powstał i przystąpił do formowania sił zbrojnych jeszcze przed formalnym ogłoszeniem niepodległości 11 listopada 1918 roku – podkreślał generał. – Już dwa lata później Sztab został poddany próbie w wojnie 1920 roku i z tej próby wyszedł zwycięsko – dodał.

Nie bez powodu uroczystości odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W okresie międzywojennym w tym miejscu stał Pałac Saski. Przed jego zniszczeniem swoją siedzibę miał tu Sztab Generalny.

Na zakończenie uroczystości minister Błaszczak i gen. Andrzejczak złożyli wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, odbyły się również defilada pododdziałów i pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Wizja przyszłości

Dzisiejsze uroczystości rocznicowe rozpoczęło odsłonięcie w siedzibie Sztabu Generalnego tablicy upamiętniającej setną rocznicę jego ustanowienia. Złożono też wieniec i zapalono znicz przed tablicą pamiątkową szefa SGWP gen. Franciszka Gągora, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Gen. Rajmund Andrzejczak wręczył też żołnierzom i pracownikom Sztabu odznaki i wyróżnienia. – To ważne, aby sobie uświadomić, że Polska nie może być bezpieczna bez swoich sił zbrojnych – podkreślił szef Sztabu Generalnego.

Przed południem w Katedrze Polowej WP gen. bryg. Józef Guzdek, biskup polowy, odprawił mszę świętą w intencji żołnierzy i pracowników Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Zadaniem Sztabu jest nie tyle zapobieganie kryzysom i rozwiązywanie bieżących problemów, ile uprzedzanie faktów i wprowadzanie zmian w ramach określonej wizji przyszłości – mówił biskup w homilii.

Po nabożeństwie gen. Andrzejczak i biskup Guzdek odsłonili w katedrze tablicę upamiętniającą stulecie ustanowienia Sztabu.

Obchody rocznicowe zwieńczył wieczorny koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP w Filharmonii Narodowej, w którym wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Organ dowodzenia

SGWP został ustanowiony 25 października 1918 roku rozporządzeniem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego, a na jego czele trzy dni później stanął gen. Tadeusz Rozwadowski. Sztab organizował struktury armii, system dowodzenia i szkolenia. 1 września 1939 roku został przeformowany na Sztab Naczelnego Wodza i pod tą nazwą funkcjonował też w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

8 sierpnia 1944 roku w Lublinie zaczęto organizować Sztab Główny Wojska Polskiego w ramach Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. Rok później przemianowano go na Sztab Generalny, główny organ dowodzenia ministra obrony. Po przemianach ustrojowych po 1989 roku Sztabowi podporządkowano wszystkie rodzaje sił zbrojnych.

Obecnie do zadań SGWP należy m.in. opracowywanie wieloletnich programów rozwoju sił zbrojnych, jest też naczelnym organem planowania strategicznego. Rola szefa Sztabu Generalnego wzrośnie po wejściu w życie reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Będzie mu podlegać dowódca generalny i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, a także szef Inspektoratu Wsparcia.

AD

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Przykra PRAWDA
1540494540
Przecież ta Rada została powołana przez niemieckiego okupanta, po co więc świętować i szanować taki twór ? ?
D3-C5-14-8E

Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
 
GROM’s DNA
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Wyższe stawki dla niezawodowych
Rakiety dla polskich FA-50
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
Kajakami po medale
K2. Azjatycka pantera
Planowano zamach na Zełenskiego
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Inwestycja w żołnierzy
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Nie żyje żołnierz PKW Irak
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Wypadek Rosomaka
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Strażnicy polskiego nieba
Podejrzane manewry na Bałtyku
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Specjalsi pod nowym dowództwem
Ratownik w akcji
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Policjanci w koszarach WOT
Świat F-35
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty
Dzień, który zmienił bieg wojny
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Podróż w ciemność
NATO przechodzi do działania
Pionierski dron
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Święto sportów walki w Warendorfie
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Ewakuacja Polaków z Izraela
The Power of Infrastructure
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śmierć gorsza niż wszystkie
Flyer, zdobywca przestworzy
Nowa dostawa Homarów-K

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO