moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Stulecie Sztabu Generalnego

Sztab Generalny Wojska Polskiego to jedna z najstarszych instytucji w Rzeczypospolitej. Powstał jeszcze przed ogłoszeniem polskiej niepodległości – podkreślano przed Grobem Nieznanego Żołnierza podczas apelu z okazji stulecia jego ustanowienia . Z tej okazji w Warszawie odbywają się uroczystości upamiętniające to historyczne wydarzenie.

– Sztab Generalny zawsze stanowił centrum intelektualne, decyzyjne i dowódcze polskiego wojska – mówił przed Grobem Nieznanego Żołnierza Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef MON-u nawiązał do planowanych zmian w Sztabie związanych ze zmianą systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. – Ta inicjatywa przywróci właściwą rangę i pozycję Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a jego szef niedługo będzie pierwszym żołnierzem Wojska Polskiego – podkreślił minister Błaszczak.

 

Pierwszy żołnierz

– Szef instytucji wojskowej o stuletniej tradycji i najważniejszych zadaniach dowódczych i koncepcyjnych zasługuje na wyróżniające miejsce w szyku – dodał szef MON-u. Z kolei gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef SGWP, przypomniał, że Sztab Generalny jest jedną z najstarszych instytucji w Polsce. – Sztab powstał i przystąpił do formowania sił zbrojnych jeszcze przed formalnym ogłoszeniem niepodległości 11 listopada 1918 roku – podkreślał generał. – Już dwa lata później Sztab został poddany próbie w wojnie 1920 roku i z tej próby wyszedł zwycięsko – dodał.

Nie bez powodu uroczystości odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W okresie międzywojennym w tym miejscu stał Pałac Saski. Przed jego zniszczeniem swoją siedzibę miał tu Sztab Generalny.

Na zakończenie uroczystości minister Błaszczak i gen. Andrzejczak złożyli wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, odbyły się również defilada pododdziałów i pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Wizja przyszłości

Dzisiejsze uroczystości rocznicowe rozpoczęło odsłonięcie w siedzibie Sztabu Generalnego tablicy upamiętniającej setną rocznicę jego ustanowienia. Złożono też wieniec i zapalono znicz przed tablicą pamiątkową szefa SGWP gen. Franciszka Gągora, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Gen. Rajmund Andrzejczak wręczył też żołnierzom i pracownikom Sztabu odznaki i wyróżnienia. – To ważne, aby sobie uświadomić, że Polska nie może być bezpieczna bez swoich sił zbrojnych – podkreślił szef Sztabu Generalnego.

Przed południem w Katedrze Polowej WP gen. bryg. Józef Guzdek, biskup polowy, odprawił mszę świętą w intencji żołnierzy i pracowników Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Zadaniem Sztabu jest nie tyle zapobieganie kryzysom i rozwiązywanie bieżących problemów, ile uprzedzanie faktów i wprowadzanie zmian w ramach określonej wizji przyszłości – mówił biskup w homilii.

Po nabożeństwie gen. Andrzejczak i biskup Guzdek odsłonili w katedrze tablicę upamiętniającą stulecie ustanowienia Sztabu.

Obchody rocznicowe zwieńczył wieczorny koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP w Filharmonii Narodowej, w którym wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Organ dowodzenia

SGWP został ustanowiony 25 października 1918 roku rozporządzeniem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego, a na jego czele trzy dni później stanął gen. Tadeusz Rozwadowski. Sztab organizował struktury armii, system dowodzenia i szkolenia. 1 września 1939 roku został przeformowany na Sztab Naczelnego Wodza i pod tą nazwą funkcjonował też w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

8 sierpnia 1944 roku w Lublinie zaczęto organizować Sztab Główny Wojska Polskiego w ramach Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. Rok później przemianowano go na Sztab Generalny, główny organ dowodzenia ministra obrony. Po przemianach ustrojowych po 1989 roku Sztabowi podporządkowano wszystkie rodzaje sił zbrojnych.

Obecnie do zadań SGWP należy m.in. opracowywanie wieloletnich programów rozwoju sił zbrojnych, jest też naczelnym organem planowania strategicznego. Rola szefa Sztabu Generalnego wzrośnie po wejściu w życie reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Będzie mu podlegać dowódca generalny i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, a także szef Inspektoratu Wsparcia.

AD

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Przykra PRAWDA
1540494540
Przecież ta Rada została powołana przez niemieckiego okupanta, po co więc świętować i szanować taki twór ? ?
D3-C5-14-8E

MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Leopards in a Trap
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Kampania wyborcza poza armią
Wilno w polskich rękach
Ducha nie wolno tracić
Alarm dla Jastrzębi
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Wodowanie „Artemisa”
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Leopardy w pułapce
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Święto stołecznego garnizonu
Remont „Piasta” na finiszu
Kolejka dostawców niszczycieli
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Sukcesy biegających żołnierzy
Tarcza przeciwko agresji
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Błękitna Armia przybywa do Polski
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Life Enchanted in Museum Display Case
Życie zaklęte w gablotach
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Katyńskie pamiątki
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
NATO i kosowska łamigłówka
Cel – bezpieczna Europa
Więcej wojska w Łomży
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Bliski Wschód. Region bez klucza
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Sophia” z nową zmianą
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Panie bez taryfy ulgowej
Odliczanie do majowej defilady
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Szef NATO w Warszawie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Irackie zapiski gen. Bieńka
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO