moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wirtualne strzelanie, realne efekty

Prowadzenie ognia z różnych postaw i odległości oraz szkolenie według najróżniejszych scenariuszy – uczniowie z jednej ze szkół w Środzie Wielkopolskiej już zaczęli szkolenie na nowej wirtualnej strzelnicy. Koszt inwestycji to 150 tys. zł, z czego 120 tys. zł przekazał resort obrony. To pierwsza z 45 takich strzelnic, które powstaną przy wsparciu MON-u.

Konkurs na budowę wirtualnej strzelnicy Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło w marcu. Mogły w nim wystartować urzędy: gminy, powiatowe i wojewódzkie, pod warunkiem, że miały środki na pokrycie 20% kosztów inwestycji. Resztę pieniędzy dołoży zwycięzcom konkursu MON.

 

REKLAMA

Pierwsza już jest

W połowie czerwca konkurs, który odbywał się w ramach programu „Strzelnica w powiecie”, został rozstrzygnięty. Spośród 56 ofert na utworzenie strzelnicy wirtualnej, resort obrony wybrał 45. Łączna suma przyznanych dotacji wyniosła 5 mln 967 tys. zł. Na realizację umowy zawartej z MON-em samorządy dostały czas do końca tego roku.

Niektórzy uwinęli się znacznie wcześniej. Pierwsza strzelnica została właśnie otwarta w jednej ze szkół w Środzie Wielkopolskiej. Pomysł jej utworzenia był wspólną inicjatywą Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz samorządu powiatowego, który jest organem prowadzącym placówkę.

– Wirtualna strzelnica to multimedialny, przenośny strzelecki system szkolno-treningowy opracowany w oparciu o doświadczenia sił zbrojnych. Dzięki niej uczniowie mogą nauczyć się m.in. manualnej obsługi broni, celowania z wykorzystaniem celowników mechanicznych czy prowadzenia celnego ognia z różnych postaw i odległości do obiektów ruchomych – wyjaśnia ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

Marek Idaszek, koordynator klas wojskowych w Zespole Szkół Rolniczych mówi, że uczniowie nie mogli już się doczekać otwarcia strzelnicy. – Od razu po inauguracji przeprowadziliśmy pierwsze zajęcia dla chętnych, a kolejne odbyły się w weekend. Teraz już będziemy je organizować w ramach przedmiotów ze szkolenia wojskowego – mówi nauczyciel.

Nowocześnie i wygodnie

Na wirtualnej strzelnicy uczniowie mogą ćwiczyć według najróżniejszych scenariuszy, czyli tak jakby strzelali na placu ćwiczeń, o różnych porach dnia, można także wybrać najróżniejszą pogodę. – Do dyspozycji mamy bezprzewodowe, laserowe repliki karabinków Heckler&Koch 416 i cztery pistolety Glock 19. Uczniowie strzelali już z nich np. nocą i podczas opadów śniegu. Dodatkowo wykorzystaliśmy efekty wybuchów i dymów, które imitowały warunki pola walki – opowiada Marek Idaszek. Podkreśla, że taki trening przyda się zwłaszcza teraz, ponieważ w listopadzie certyfikowane wojskowe klasy mundurowe oraz oddziały przygotowania wojskowego ze szkoły w Środzie Wielkopolskiej mają wziąć udział w ćwiczeniach na prawdziwej strzelnicy bojowej. Zanim tam pojadą, będą mogli w oparciu o rzeczywistość wirtualną przećwiczyć niezbędne procedury i zasady strzelania. – Dzięki temu szkolenie młodzieży będzie bardziej nowoczesne, praktyczne i wygodne. Pozwoli też nam oszczędzić czas, który dotąd musieliśmy przeznaczać na dojazdy do strzelnic zlokalizowanych w innych powiatach – mówi nauczyciel.

Całkowita wartość budowy strzelnicy wyniosła 150 tys. zł, z czego dofinansowanie MON to aż 120 tys. zł.

Szkoła w Środzie Wielkopolskiej już od 13 lat prowadzi klasy wojskowe. Strzelnica to kolejna forma wsparcia ze strony MON-u, wcześniej dzięki współpracy z wojskiem uczniowie otrzymali m.in. pakiety umundurowania, a także wyposażenie specjalistyczne m.in. kamizelki taktyczne, sprzęt do nauki pierwszej pomocy, komplety do zajęć ze sportów walki i broń zbudowaną na systemie Kałasznikowa.

Konkurs na strzelnicę wirtualną jest częścią programu MON-u „Strzelnica w Powiecie”. Jego celem jest umożliwienie szkolenia strzeleckiego młodzieży oraz rozbudowa tego rodzaju infrastruktury w Polsce, aby mogły korzystać z niej mieszkańcy. Pierwsze edycje konkursu zakładały budowę strzelnic w terenie, w tym roku MON rozszerzył go o strzelnice wirtualne i pneumatyczne. Obecnie, do 15 grudnia, trwa nabór ofert do konkursu na budowę klasycznych strzelnic terenowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Zespół Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej

dodaj komentarz

komentarze


Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
 
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Zostań szeregowym zawodowym!
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Śladem profesjonalistów
Pioruny dla Norwegii
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
Rekordowy budżet obronny
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Upadek mitu mocarstwa
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Włoskie Air Policing w Polsce
Polska zmiana w zespole NATO
Ryzykowna gra ajatollahów
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Nasz szczęśliwy okręt
Włoskie Typhoony w akcji
How Much Does Independence Weigh?
Gen. Piotrowski: Wojsko jest utrzymywane w stanie podwyższonej gotowości dla zapewnienia bezpieczeństwa Polaków
Ogień z Abramsów
Czekamy na FA-50
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Nowe okręty dla MW RP
BohaterON-y rozdane
Polski duch w Londynie
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Rywalizacja specjalistów od cyberbezpieczeństwa
Polska firma z amerykańską technologią
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Nowsze Herculesy dla SZ RP
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Noc, która przeszła do narodowej legendy
NATO pozostaje w gotowości
Borsuk już na poligonie
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Muzeum polskiego superbohatera
Ukraina otrzyma Patrioty?
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Narada byłych szefów BBN-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uczniowie o Katyniu
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
WOT ramię w ramię z medykami
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Dzień wart stu lat
Nowi generałowie w WP
Polsko-koreańska debata
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Dodatek za ochronę granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO