moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Strzelnica w powiecie” po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło dwa nowe konkursy w ramach programu „Strzelnica w powiecie”. Tym razem samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie budowy strzelnic pneumatycznych oraz wirtualnych. Czas na złożenie ofert mija 20 maja. Dotacje dla samorządów, które spełnią wymagania, wyniosą odpowiednio do 200 tys. zł i 150 tys. zł.

Uczeń klasy wojskowej na strzelnicy pneumatycznej w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku. Źródło zdjęcia: Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku

„Strzelnica w powiecie” to konkurs resortu obrony narodowej, którego celem jest nie tylko rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce i szkolenie młodzieży, lecz także rozwijanie umiejętności strzeleckich w społeczeństwie. Dotychczasowe edycje dawały możliwość otrzymania dotacji na strzelnice budowane w terenie. W ogłoszonych właśnie przez MON konkursach pojawiły się dwa nowe warianty strzelnic – pneumatyczna i wirtualna.

 

REKLAMA

Nowe możliwości dla samorządów

– Nie każdy samorząd ma fundusze na wybudowanie tradycyjnej strzelnicy. Dlatego zaproponowaliśmy dwa – mniej kosztowne, jeśli chodzi o przygotowanie – warianty strzelnic. One także mogą przyczynić się utrwalania prawidłowych nawyków strzeleckich w sytuacjach zbliżonych do realiów użycia broni palnej oraz do podniesienia atrakcyjności sportu strzeleckiego – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Oba konkursy są adresowane do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego. Żeby ubiegać się o wsparcie, samorząd musi dysponować nieruchomością (co najmniej do 31 grudnia 2032 r.) oraz pokryć 20 procent kosztów inwestycji. Konkurs dopuszcza dofinansowanie rozpoczętych już inwestycji, które samorządy finansowały do tej pory z własnych środków.

Dofinansowanie budowy strzelnicy pneumatycznej może wynieść nawet 200 tys. zł. Otrzymane z MON pieniądze samorząd będzie mógł przeznaczyć na adaptacje pomieszczeń na potrzeby utworzenia takiego obiektu oraz jego wyposażenie. Zgodnie z warunkami postawionymi przez resort obrony narodowej strzelnica pneumatyczna ma umożliwić wykonywanie strzelań z broni pneumatycznej długiej i krótkiej co najmniej pięciu osobom jednocześnie na odległość minimum 10 m. Strzelnica musi mieć m.in. transportery tarcz (zespół napędów) do strzelań do celów stałych wraz z możliwością zaprogramowania odległości i zatrzymywania tarcz, stoły strzeleckie oraz przesłony między stanowiskami uniemożliwiające niekontrolowane przejście na linię ognia.

Wirtualne strzelanie

Natomiast samorządy, które zdecydują się na utworzenie strzelnicy wirtualnej, będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 150 tys. zł. System, oparty na rzeczywistości VR, ma umożliwić strzelanie minimum czterem osobom jednocześnie. Szkolący się muszą mieć zapewnione bezprzewodowe, laserowe symulatory (repliki) broni: czterech karabinków i czterech pistoletów, z funkcją wyzwalania strzału i realistyczną obsługą manualną danej repliki. Chodzi np. o działanie mechanizmów broni, imitację odgłosu strzału czy zjawisko odrzutu.

MON chce, by na strzelnicach wirtualnych uczestnicy zajęć mogli brać udział w statycznych i dynamicznych treningach, w tym strzelaniach na celność i skupienie, oraz ćwiczyć według różnych scenariuszy, zakładających strzelanie na wirtualnych placach ćwiczeń oraz otwartych przestrzeniach, w tym terenach zalesionych i miejskich. Zestawy szkoleniowe mają być uzupełniane o scenariusze strzelań o różnych porach dnia, w trudnych warunkach atmosferycznych (śnieg, mgła, deszcz) czy po wprowadzeniu efektów specjalnych (ogień, dym, dźwięki otoczenia).

Wnioski dotyczące obu konkursów należy składać do 20 maja. Jako priorytetowe zostaną potraktowane te oferty, które przewidują utworzenie strzelnic w powiatach, w których nie ma dostępu do strzelnic bojowych oraz gdzie prowadzone są klasy mundurowe, szczególnie te uczestniczące w programach MON (certyfikowane wojskowe klasy mundurowe oraz oddziały przygotowania wojskowego).

Konkurs zostanie rozstrzygnięty do 15 czerwca. Samorząd, który otrzyma dofinansowanie z MON, będzie zobowiązany do niepłatnego udostępniania strzelnicy (do 2032 roku) uczniom szkół, które prowadzą działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa. Chodzi o 160 godzin w miesiącu w przypadku strzelnicy pneumatycznej i 130 godzin w przypadku strzelnicy wirtualnej. Te ostatnie mają być także udostępniane bezpłatnie członkom organizacji pozarządowych prowadzących działalność na rzecz obronności państwa (30 godzin w miesiącu).
Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronach MON. https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/konkurs-strzelnica-w-powiecie 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku

dodaj komentarz

komentarze


Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
 
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Polska stawia na fregaty Miecznik
Kierunek: certyfikacja
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Course on Diplomacy
Pierwsze kroki na linie
Sportowy jubileusz
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Rosomaki na okrętach
Test na flance
Nowy karabin z Tarnowa
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Opiniowanie po nowemu
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Rumuński „Scorpion Spring”
Łask czeka na myśliwce V generacji
Mistrzowskie zagranie przegranych
Nowe książeczki wojskowe
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowy zarząd PGZ
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Ogień z trzech poligonów
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Złoto ustrzelone w Indiach
Afganistan. Czas wracać do domu
Kuźnie oficerskich kadr
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Nagroda nie tylko od dowódcy
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
„Wolverine Strike” odpiera atak
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Leopardy w natarciu
Kurs na dyplomację
Łączenie dwóch światów
Jak wojsko walczy z pandemią
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Udany weekend żołnierzy
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Siły powietrzne czekają na F-35
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Skok na wyższy poziom
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Jedyna taka brygada
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Kolejne Herculesy dla wojska
Sto sekund do zagłady
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Mężny duch dla ratowników
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO