Indywidualne wyposażenie dla żołnierzy i służb mundurowych, w tym różnego typu broń strzelecka, systemy optoelektroniczne, a także broń przeciwlotnicza i artyleryjskie moduły ogniowe – to tylko część produktów, które Polska Grupa Zbrojeniowa promuje na Defence & Security Equipment International, czyli londyńskich targach branży zbrojeniowej.
Paryskie Eurosatory oraz londyńskie Defence & Security Equipment International (DSEI) to od kilku dekad największe targi zbrojeniowe nie tylko w Europie, lecz także na świecie. W imprezach odbywających się naprzemiennie (w latach parzystych są Eurosatory, a w nieparzystych DSEI) swoje produkty prezentuje tysiące firm. W 2018 roku w Paryżu pojawiło się prawie 1800 wystawców (z 63 państw), a ich ofertę obejrzało około 60 tys. zwiedzających. Rok później do Londynu przyjechali przedstawiciele ponad 1,7 tys. firm z 58 państw, a gości targowych było ponad 50 tys.
Niestety, pandemia COVID-19 mocno zaburzyła parysko-londyńskie współzawodnictwo. W ubiegłym roku z powodu konieczności wprowadzenia obostrzeń sanitarnych stacjonarne Eurosatory zostały odwołane. W zamian zorganizowano jedynie wideokonferencje z udziałem specjalistów w branży. Anglicy mieli zdecydowanie więcej szczęścia. Zagrożenie pandemiczne na Wyspach Brytyjskich zmniejszyło się w tym roku na tyle, że organizatorzy DSEI zdecydowali się przygotować imprezę w tradycyjnej formule. Targi rozpoczęły się wczoraj i potrwają do 17 września. Jednak bierze we nich udział znacznie mniej firm niż w poprzednich edycjach. Wśród około tysiąca wystawców są przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
– Londyńskie targi są obowiązkową pozycją w kalendarzu wszystkich liczących się firm sektora obronnego, dlatego na DSEI nie mogło zabraknąć Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Tegoroczna wystawa jest doskonałą okazją do spotkania z przedstawicielami podmiotów z naszej branży z Europy, Ameryki Południowej, Afryki czy regionu Bliskiego Wschodu. Rozmawiamy o sprawach najważniejszych nie tylko z perspektywy biznesowej, lecz także z punktu widzenia bezpieczeństwa – komentował Sebastian Chwałek, prezes PGZ S.A.
PGZ promuje na DSEI opracowane przez inżynierów z Fabryki Broni „Łucznik” oraz Zakładów Mechanicznych Tarnów różnego typu karabiny i pistolety oraz przygotowane przez specjalistów z PCO rozwiązania optoelektroniczne, w tym urządzenia nokto- i termowizyjne. Na wystawie w Londynie Polacy prezentują również broń przeciwlotniczą i przeciwpancerną produkowaną w Mesku oraz systemy artyleryjskie z Huty Stalowa Wola. Targi są również okazją do wypromowania usług i produktów oferowanych przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2, firmę Rosomak S.A. oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM”.
autor zdjęć: PGZ
komentarze