moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON robi zakupy na MSPO

Systemy symulacji pola walki, kołowe transportery opancerzone Rosomak w wersji wozu rozpoznania skażeń, interrogatory systemu „swój–obcy” oraz laboratorium stacji radiolokacyjnej NUR-15M – to najnowsze zakupy dla Wojska Polskiego. Podczas pierwszego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego resort obrony zawarł umowy o wartości prawie 1,4 mld zł.

Od kilku lat Ministerstwo Obrony Narodowej zawiera na targach zbrojeniowych w Kielcach – jeśli nie najważniejsze, to przynajmniej wyróżniające się wartością i znaczeniem – kontrakty. Taka też była umowa w sprawie systemów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew, którą pierwszego dnia targów podpisał minister Mariusz Błaszczak. Ale zakupów dla wojska było wczoraj dużo więcej.

 

REKLAMA

System symulacji

Prawie 570 mln zł armia zapłaci firmie Saab AB za systemy symulacji pola walki, które mają być dostarczone do końca 2026 roku. Znaczenie tego kontraktu podkreślał minister obrony Mariusz Błaszczak. – Na poligonie w Drawsku Pomorskim powstanie kompleksowy system symulacji pola walki, a jednocześnie na czterech pozostałych poligonach w Orzyszu, Nowej Dębie, Żaganiu i Wędrzynie będą dostępne symulacje pozwalające stworzyć jeden duży system. Dzięki temu polscy żołnierze i żołnierze wojsk sojuszniczych będą mogli podnosić swoje umiejętności – zapewniał szef MON-u.

Nowe Rosomaki

Drugą co do wielkości umową podpisaną pierwszego dnia MSPO był kontrakt na opracowanie nowego modelu kołowego transportera opancerzonego Rosomak – wozu rozpoznania skażeń (RSK). Prototypowy pojazd (a później partię seryjną składającą się z dziesięciu wozów) ma zbudować konsorcjum, którego liderem jest spółka Rosomak S.A., a w jego skład wchodzą WB Electronics S.A., Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii oraz Wojskowe Zakłady Łączności nr 2 S.A.

Wartość umowy – ponad 540 mln zł, z czego za pracę rozwojową, która ma się zakończyć opracowaniem i przebadaniem prototypu Rosomaka RSK, Inspektorat Uzbrojenia zapłaci ponad 94 mln zł. Pozostałe koszty to wyprodukowanie dziesięciu seryjnych Rosomaków RSK, ich obsługa serwisowa oraz części zamienne, w sumie 447 mln zł.

Rosomaki RSK mają trafić do linii na przełomie 2028 i 2029 roku. – Terminy związane są z realizacją pracy rozwojowej, która obejmuje cały proces opracowania, następnie sprawdzenia wyrobu, a potem wprowadzenia do eksploatacji. Dopiero to pozwoli, po badaniach kwalifikacyjnych, na dostarczenie wozów seryjnych – wyjaśnia mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy IU MON.

„Swój–obcy” oraz laboratorium

Kolejną należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółką, dla której pierwszy dzień MSPO był wyjątkowo udany, jest PIT-Radwar. Firma podpisała bowiem z Inspektoratem Uzbrojenia nie jeden, lecz dwa wielomilionowe kontrakty.

Pierwszy, wart 162 mln zł, zakłada dostarczenie do końca 2025 roku łącznie 48 interrogatorów systemu „swój–obcy” (IFF) w standardzie MARK XIIA, 39 interrogatorów średniego zasięgu ISZ-50 oraz dziewięć interrogatorów dalekiego zasięgu IDZ-50.

Interrogator średniego zasięgu ISZ-50 systemu IFF MARK XIIA

Interrogatory to najważniejsza część systemów do tzw. identyfikacji „swój–obcy”. W ogromnym skrócie odpowiadają one za bezpieczną komunikację z zainstalowanymi w samolotach, śmigłowcach i dronach nadajnikami (transponderami), które informują o rodzaju i pochodzeniu obiektu latającego.

Druga z umów PIT-Radwaru dotyczy laboratorium stacji radiolokacyjnej NUR-15M Odra. Urządzenie jest symulatorem radaru Odra i ma służyć w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie do wyszkolenia techników oraz żołnierzy obsługujących te stacje. Laboratorium ma zostać dostarczone wojsku do końca 2024 roku, MON zapłaci za nie 64 mln zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1631098080
ten sprzęt jest nam potrzebny już teraz a nie z 6-7 lat , za ten czas to może być po ptakach , po co nam sprzęt który będzie dopiero konstruowany ,a po tym czasie okaże się że z wielkiej chmury mały deszcz tak samo jak z polskimi dronami
D4-A8-EE-13

Nowe garaże dla Leopardów
 
Na wolność przez dwa mury
Saperzy rozminowują Kłaj
Wiedza, która ratuje życie
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Kolejna prowokacja na granicy
Wojsko ma nowego biskupa polowego
WOT na granicy
Misja nie tylko wojskowa
Nowa Rada przy prezydencie
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Border Protection Is a Priority
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowe radary dla MW
Hiszpańskie dylematy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
W Brukseli o przyszłości NATO
Zielony, żółty czy czerwony?
Jakie zmiany dla podchorążych?
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Spędź ferie z WOT
Oczy na wschodnią flankę
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Nauka kruszenia lodu
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Pierwszy krok do zawodowców
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Zostań wojskowym muzykiem
Bez AK, ale nadal w walce
Survival w Kosowie
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Rodzeństwo na medal
Przesiadka do klasy premium
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Bombardowanie Monte Cassino
Jak Perun z Piratem
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Zima, skały i kawalerzyści
W BBN o sytuacji na granicy
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Legionowski szpital niemal gotowy
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Polak w szkole boardingu
Nominacje dla ośmiu oficerów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO