moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowe kolumny na drogach publicznych

Wojsko Polskie rozpoczyna nowy sezon szkoleniowy. Ważnym elementem jego harmonogramu jest sprawdzanie możliwości przerzutu sił na dużą odległość. Takie działania prowadzą już 12 Dywizja Zmechanizowana i 17 Brygada Zmechanizowana. Wkrótce będą im wtórować także żołnierze z innych jednostek.

– Wojsko Polskie aktywnie realizuje jesienny plan szkoleń. Podnosimy zdolności obronne, sprawdzamy procedury. Żołnierze przemieszczają się z zachodu kraju na poligony znajdujące się na wschodzie. Bezpieczeństwo jest moim priorytetem – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Płk Marek Pawlak, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, zapewnia, że są to działania zaplanowane wcześniej i nie mają związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego we wschodniej Polsce. – To po prostu ćwiczenia Wojska Polskiego. Żołnierze z 12 Dywizji Zmechanizowanej przemieszczają się na poligon w Nowej Dębie, gdzie odbędzie się ćwiczenie „Ryś ’21”, a 17 Brygada Zmechanizowana kieruje się na Łotwę, aby wziąć udział w ćwiczeniu sojuszniczym „Silver Arrow ’21” – powiedział w rozmowie z „Polską Zbrojną”.

Jak wyjaśnia kpt. Błażej Łukaszewski, pełniący obowiązki oficera prasowego 12 Dywizji Zmechanizowanej, ćwiczenie „Ryś ’21” rozpocznie się 10 września i weźmie w nim udział ponad cztery tysiące żołnierzy z jednostek podległych temu związkowi taktycznemu, w tym ponad dwa tysiące z 12 Brygady Zmechanizowanej. Na poligon wojskowi zabiorą ponad tysiąc jednostek sprzętu, m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Dana, bojowe wozy piechoty, zestawy przeciwlotnicze Hibneryt i przeciwpancerne pociski kierowane Spike.

– Pierwotnie to ćwiczenie miało odbyć się na poligonie w Drawsku Pomorskim, jednak ten poligon żołnierze znają jak własną kieszeń, zatem lokalizacja została zmieniona na Nową Dębę, aby zwiększyć realizm szkolenia – mówi kpt. Łukaszewski. Dodaje, że przerzut tak dużych sił to wyzwanie przede wszystkim dla logistyków. – Jednak z uwagi na to, że cała operacja była zaplanowana dużo wcześniej, mieliśmy czas, aby się do niej odpowiednio przygotować – zaznacza.

Natomiast „Silver Arrow” to ćwiczenie, które odbywa się na Łotwie regularnie. Biorą w nim udział nie tylko żołnierze armii łotewskiej, ale także państw sojuszniczych, między innymi ze stacjonującej w Adazi Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Jego celem jest sprawdzenie interoperacyjności i gotowości do podejmowania działań obronnych wojsk sojuszniczych. To właśnie do prowadzenia takich działań została skierowana kompania zmotoryzowana z 17 Brygady Zmechanizowanej. – Pierwszym etapem tego ćwiczenia jest właśnie realizacja przemieszczenia na dużą odległość. W kolejnej fazie żołnierze przystąpią do działań taktycznych na łotewskim poligonie – poinformowała w komunikacie ppor. Anna Dominiak, oficer prasowy 17 BZ. Dodała także, że dzięki temu żołnierze mogą wymienić się doświadczeniami z żołnierzami innych armii, a także zapoznać się ze sprzętem, jakim dysponują sojusznicy.

Ćwiczenie „Ryś ’21” potrwa do 17, a „Silver Arrow” do 18 września. Wkrótce podobne działania ma także podjąć 6 Brygada Powietrznodesantowa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Kamil Śpiączka, st. szer. Piotr Pytel

dodaj komentarz

komentarze


Przeprowadzka CSWOT-u
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Na styku zagrożeń
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Litwa stawia na poligony
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
To nie mogło się udać, ale…
Sprawdzili się na macie i w ringu
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Premier wojenny
Ferie z wojskiem
Kursy podoficerskie po nowemu
Partnerstwo Polski i Litwy
Pies pomaga walczyć z PTSD
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ekstremalnie ważny cel
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Terytorialsi konstruktorami dronów
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Amerykański szogun
Kierunek Rumunia
Oko na Bałtyk
Ostatnia minuta Kutschery
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Experience It Yourself
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Maj polskich żywych torped
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Together on the Front Line and Beyond
GROM szkoli przyszłych operatorów
PKW „Noteć” – koniec misji
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Zimowi podhalańczycy
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Co nowego w przepisach?
HIMARS-y w Rumunii
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Outside the Box
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Partnerstwo daje siłę
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Szwedzi z Piorunami
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Gladius wzmacnia armię
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Zmiana warty na wschodniej granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO