moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT przekroczył barierę 30 tys. żołnierzy

Życzę wam, byście wybrali wojsko, bo tu można nie tylko służyć ojczyźnie, lecz także rozwijać swoje pasje i umiejętności – powiedział minister Mariusz Błaszczak w Lipinach. Szef resortu obrony narodowej obserwował w piątek wspólne ćwiczenia kadetów z tamtejszego liceum i żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, odwiedził dzisiaj Lipiny, gdzie przyglądał się ćwiczeniom wojskowym na tamtejszej strzelnicy. Był to wspólny trening kadetów z lokalnego liceum i żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Cieszę się, że zdecydowaliście się na naukę właśnie tutaj – mówił minister do uczniów Liceum Ogólnokształcącego Kadetów RP. Minister wyraził nadzieję, że absolwenci tej szkoły swoją przyszłość zwiążą z Wojskiem Polskim. – Życzę wam, byście wybrali wojsko, bo tu można nie tylko służyć ojczyźnie, lecz także rozwijać swoje pasje i umiejętności – mówił szef resortu.

– Szkoła w Lipinach to przykład doskonałej współpracy między Ministerstwem Obrony Narodowej a lokalnym samorządem i wojskami obrony terytorialnej. To właśnie tutaj, w Lipinach, pokazujemy, jak można zgrywać ze sobą te elementy – mówił obecny na szkoleniu Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

– Wojska obrony terytorialnej liczą już 30 tysięcy żołnierzy – poinformował w piątek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – To ludzie, którzy nie tylko szkolą się z wojskami operacyjnymi, lecz także pomagają lokalnym społecznościom. Form tej pomocy jest cała gama, ale wystarczy choćby spojrzeć na ich zaangażowanie w niesienie pomocy w czasie pandemii, gdy wspierali administracyjnie medyków. Za taką postawę bardzo dziękuję – mówił szef resortu obrony.

Ćwiczenia obserwował również gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. – Z każdym tygodniem zwiększamy liczebność WOT. Jeśli nasze plany się sprawdzą, to już jutro będzie nas 30 280 – zapowiedział gen. Kukuła. Dowódca terytorialsów powiedział, że jego żołnierze to w 30% osoby z wyższym wykształceniem, średnia wieku terytorialsów to 33 lata, a co piąty z nich jest kobietą. W większości pochodzą z miast poniżej 75 tysięcy mieszkańców. – To takie miejscowości jak ta, w której dziś gościmy. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się do powstawania obiektów takich ja ta strzelnica. One nie tylko wzmacniają lokalną społeczność, lecz także kształtują postawy obronne – mówił gen. Kukuła.

Wspólne szkolenie żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i uczniów Liceum Ogólnokształcącego Kadetów RP w Lipinach odbywało się na strzelnicy, która powstała w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie”. Wyposażona jest ona w stanowiska, z których można strzelać w pozycji stojącej oraz leżącej. Ma sześć torów strzeleckich, na których można strzelać do tarcz na maksymalną odległość 100 metrów. Koszt jej budowy wyniósł ponad 3 mln zł.

Program „Strzelnica w powiecie” ma na celu rozbudowę infrastruktury strzeleckiej w kraju, popularyzację sportów strzeleckich oraz umożliwienie prowadzenia zorganizowanego szkolenia strzeleckiego m.in. wśród młodzieży, członków organizacji proobronnych, a także żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb. O dofinansowanie budowy strzelnic mogą się ubiegać w ramach konkursu jednostki samorządowe. Wygrana będzie oznaczać uzyskanie dotacji do 80% wartości inwestycji.

KE

autor zdjęć: Monika Dwulatek / WCEO, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Wiedza, która ratuje życie
 
Pierwszy krok do zawodowców
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Jak Perun z Piratem
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Oczy na wschodnią flankę
Polska członkiem Eurokorpusu
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Konkurs pamięci o Katyniu
Nauka kruszenia lodu
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Misja nie tylko wojskowa
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Legionowski szpital niemal gotowy
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Przesiadka do klasy premium
Nowe garaże dla Leopardów
Na granicy (na razie) spokojniej
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Survival w Kosowie
Walka, która poruszyła Europę
Saperzy rozminowują Kłaj
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Jedyne takie laboratorium w Polsce
WOT na granicy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Rodzeństwo na medal
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Bez AK, ale nadal w walce
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Zima, skały i kawalerzyści
W BBN o sytuacji na granicy
Spędź ferie z WOT
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Jakie zmiany dla podchorążych?
Nominacje dla ośmiu oficerów
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Nowa Rada przy prezydencie
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Zielony, żółty czy czerwony?
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
W Brukseli o przyszłości NATO
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Na wolność przez dwa mury
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wandea – heroizm i ludobójstwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO