moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi nie ustają z pomocą

Mija tydzień odkąd nasi żołnierze przejęli opiekę nad podopiecznymi Domu Seniora w Jaworznie. Choć sytuacja nadal jest trudna, to stan zdrowia pacjentów już się poprawia – mówi Monika Krasińska-Ligejka z 13 BOT. Śląscy terytorialsi pełnią w placówce całodobową opiekę. To tylko jeden z przykładów zaangażowania WOT w walkę z pandemią w ramach akcji „Trwała odporność”.

O pomoc dla Domu Seniora w Jaworznie wystąpił do szefa MON wojewoda śląski. W placówce wykryto ognisko koronawirusa, a wśród zakażonych COVID-19 byli starsi, schorowani ludzie oraz personel ośrodka. Na pomoc ruszyła grupa sześciu ochotników z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pośród terytorialsów są m.in. pielęgniarka, która pomagała w innym ze śląskich domów pomocy społecznej w czasie pierwszej fali pandemii, i kapelan, który nie tylko sprawuje opiekę jako wolontariusz, ale także duchowo wspiera chorych. Pracą całej ekipy kieruje lekarz Grupy Podhalańskiej GOPR i jednocześnie weteran wojskowych misji zagranicznych – Jacek Dutkiewicz.

Zadaniem wolontariuszy jest opieka nad 55 podopiecznymi, z których ponad 40 osób jest zarażonych koronawirusem. – Mija właśnie tydzień odkąd nasi żołnierze przejęli opiekę nad podopiecznymi Domu Seniora. Choć sytuacja nadal jest trudna, to stan zdrowia pacjentów już się poprawia. Jest coraz mniej osób w stanie ciężkim. Większość ma stan stabilny lub dobry – mówi Monika Krasińska-Ligejka, rzecznik prasowa 13 BOT. – Grupa interwencyjna zamieszkała w Domu Seniora, by przez całą dobę opiekować się chorymi. Terytorialsi rozstali się ze swoimi rodzinami, żeby pomóc osobom starszym. – Jest ciężko, bo rąk do pracy jest mało, a tu potrzebna jest opieka 24 godziny na dobę. Nie poddajemy się jednak. Zostaniemy tu tak długo, jak będzie to konieczne, aż nie zgasimy ogniska koronawirusa. Nie zostawimy starszych osób, które tak bardzo nas teraz potrzebują – mówi Jacek Dutkiewicz. Terytorialsi i lekarz przez całą dobę w trybie zmianowym opiekują się zarażonymi. – Dom Seniora podzielony został na dwie strefy: zieloną, gdzie przebywają osoby zdrowe, i czerwoną, gdzie są chorzy, podopieczni i personel placówki – mówi Monika Krasińska-Ligejka. – Żołnierze zawsze przy pacjentach ubrani są w specjalistyczne kombinezony. Mają maski i rękawice – podkreśla rzeczniczka.

REKLAMA

W walkę z pandemią angażują się wszystkie brygady WOT. Na przykład żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady wspierają powstańców i codziennie dostarczają im ciepłe posiłki. Pomagają weteranom po tym, jak zamknięto stołeczny Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. – Pandemia najbardziej dotyka osoby starsze, bo to one są najbardziej narażone na zachorowanie. Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich poprosił dowódcę 6 BOT o pomoc – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa WOT. – Na podstawie zawartego porozumienia posiłki rozwożą terytorialsi z samodzielnej kompanii logistycznej 6 MBOT – dodaje. Płk Pietrzak przypomina, że terytorialsi podczas pierwszej fali walki z epidemią dostarczyli osobom starszym i schorowanym ćwierć miliona paczek z żywnością.

To jednak nie wszystko. Dowództwo WOT informuje, że w całej Polsce żołnierze wspierają także pracowników wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej. Pomagają w wojskowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych, gdzie wprowadzają do systemu informacje na temat osób objętych obowiązkową kwarantanną. WOMP-y wspierają m.in. terytorialsi z województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego i dolnośląskiego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Sąd nad systemem
 
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Armia donatorów krwi
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Amerykanie odmładzają F-16
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Proobronni wspierają potrzebujących
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Komisje sejmowe o umowie z USA
Debata nad wyzwaniami przyszłości
13 medali żołnierzy na ringu
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Start w nieznane
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Ukraiński kurs na Zachód
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Laserowa artyleria US Army
Wojskowi wspierają medyków
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Żołnierze spieszą z pomocą
Attention, Controlled Flight
Kolejny dzień walki z koronawirusem
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Obrady ministrów obrony NATO
Jakie zmiany w mundurówce?
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Świąteczne prezenty od AMW
F-16 kończą misję w Estonii
HackYeah, czyli programiści na start!
Dominatorzy biegów na orientację
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Święto sportowców w mundurach
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Piekło „Pługa”
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO