moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W kieleckim studiu podpowiedzą, jak zostać żołnierzem RP

„Pięć wymiarów armii”, „Twardzi jak stal” czy „Oblicza armii” – to tylko kilka z tematów spotkań, jakie mają być relacjonowane online wprost z kieleckiego studia Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”. Program będzie nadawany przez cztery dni, w trakcie XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

7 września w Kielcach rozpocznie się XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na stoiskach polskich i zagranicznych wystawców pojawią się m.in. sprzęt pancerny i rakietowy, uzbrojenie jednostek marynarki wojennej, śmigłowce czy nowoczesne rozwiązania z zakresu łączności, radioelektroniki i optoelektroniki.

Ale na kieleckich targach stoisko będzie miało także Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”. – Na wystawie debiutowaliśmy w ubiegłym roku, gdy obowiązywały obostrzenia związane z pandemią. Nasze transmisje online cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Dlatego w tym roku również wychodzimy z taką propozycją – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura.

Na stoisku Biura będzie m.in. punkt rekrutacyjny, w którym zainteresowani dowiedzą się m.in. jak zostać żołnierzem, jakie wymogi trzeba spełnić i jakie formalności są związane z procesem rekrutacji. Centralnym punktem stoiska ma być jednak studio telewizyjne. – Przez cztery dni będziemy online transmitować z Kielc relacje i spotkania. Chcemy pokazać wojsko z różnych perspektyw, dlatego planujemy rozmowy z wieloma ciekawymi osobami. W ich gronie znajdą się m.in. eksperci wojskowi, żołnierze, a także młodzież z klas wojskowych i organizacji proobronnych – zapowiada ppłk Krzyżanowski.

Transmisje będą się odbywać od wtorku, 7 września do piątku, 10 września. Każdego dnia Biuro planuje trzy wejścia na żywo w godzinach: 11.00, 13.00 i 15.00. Każde z nich będzie dotyczyło innego zagadnienia.

Jako pierwsze odbędzie się spotkanie z gościem specjalnym. Potem, pod hasłem „Pięć wymiarów armii”, będzie można posłuchać rozmowy z przedstawicielami wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. We wtorek do studia zostaną zaproszeni (wejście pt. „Zostań Żołnierzem RP”) m.in. uczniowie klas mundurowych, a także ochotnicy, którzy przeszli skróconą służbę przygotowawczą lub szkolenie w ramach programu Legii Akademickiej.

Środowa transmisja upłynie pod hasłem wojskowego szkolnictwa. Przedstawiciele czterech wojskowych akademii: Technicznej w Warszawie, Marynarki Wojennej w Gdyni, Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Lotniczej w Dęblinie, opowiedzą na czym polega rekrutacja do uczelni, jakie wymagania musi spełnić kandydat i jak wygląda edukacja przyszłych oficerów. W drugim wejściu będzie można poznać ofertę szkół podoficerskich: w Poznaniu, Dęblinie i Zegrzu. Tego samego dnia, podczas programu pt. „Twardzi jak stal” weterani misji pokojowych i stabilizacyjnych opowiedzą o swojej służbie.

Czwartkową transmisję otworzy cykl rozmów pod tytułem „Oblicza armii”. Żołnierze ze wszystkich rodzajów wojsk opowiedzą o specyfice służby np. strzelca wyborowego, ratownika morskiego, operatora BSP czy artylerzysty.

Nie zabraknie też rozmów o sporcie wojskowym. Jednym z gości będzie st. sierż. Artur Pelo, czterokrotny zwycięzca „Setki komandosa” i laureat „Buzdygana”, nagrody „Polski Zbrojnej”. Pojawią się też wojskowi reprezentanci w lekkiej atletyce, czy uczestników gali „Armia Fight Night”. Ostatnia, czwartkowa transmisja będzie poświęcona organizacjom proobronnym.

– Na zakończenie pokażemy wojsko bardziej od strony artystycznej. Podczas spotkań zatytułowanych „Smaki armii” i „Dźwięki armii” będzie można posłuchać rozmów z wojskowymi muzykami i kucharzami. O „Sile tradycji” Wojska Polskiego opowie z kolei żołnierz z Pułku Reprezentacyjnego WP – mówi ppłk Krzyżanowski.

W przygotowanych przez Biuro wydarzeniach może uczestniczyć każdy zainteresowany. – Wystarczy telefon lub komputer z dostępem do Internetu. Nasze relacje będzie można śledzić na profilu Biura: Facebook i YouTube – dodaje oficer.

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” powstało 24 stycznia 2020 r. Jednym z jego zadań było opracowanie i wdrożenie zmian w systemie rekrutacji do Sił Zbrojnych (nowy system obowiązuje od września ubiegłego roku). Biuro prowadzi też szereg projektów skierowanych do osób chcących wstąpić do wojska oraz tych zainteresowanych współpracą z armią. To m.in. „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, „Oddziały Przygotowania Wojskowego” (dla uczniów szkół średnich) oraz „Legia Akademicka” (dla studentów). Biuro koordynuje też współpracę wojska z organizacjami proobronnymi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

dodaj komentarz

komentarze


Saperzy rozminowują Kłaj
 
Zielony, żółty czy czerwony?
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Bez AK, ale nadal w walce
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Polska członkiem Eurokorpusu
Legionowski szpital niemal gotowy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Przesiadka do klasy premium
Misja nie tylko wojskowa
WOT na granicy
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Nominacje dla ośmiu oficerów
Jakie zmiany dla podchorążych?
W BBN o sytuacji na granicy
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Oczy na wschodnią flankę
Pierwszy krok do zawodowców
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Rodzeństwo na medal
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Nowa Rada przy prezydencie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Na wolność przez dwa mury
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Zima, skały i kawalerzyści
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Jak Perun z Piratem
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Konkurs pamięci o Katyniu
Spędź ferie z WOT
Nowe garaże dla Leopardów
Nauka kruszenia lodu
W Brukseli o przyszłości NATO
Survival w Kosowie
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Na granicy (na razie) spokojniej
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Wiedza, która ratuje życie
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Walka, która poruszyła Europę
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO