Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów

Już po raz drugi w tym roku biegacze na orientację walczyli o medale mistrzostw Polski. Tym razem w Janowicach Wielkich koło Jeleniej Góry rywalizowali na dystansie klasycznym oraz w sztafetach. W kategorii seniorów i seniorek wszystkie dwanaście krążków padło łupem żołnierzy. Dwa złote zdobył st. szer. Michał Olejnik.

W minionym sezonie po raz pierwszy w historii polskich biegów na orientację dwoje zawodników w kategorii elitarnej wywalczyło komplet złotych medali mistrzostw kraju. Po siedem tytułów udało się zdobyć reprezentantom Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań – st. szer. Aleksandrze Hornik i st. szer. Michałowi Olejnikowi. W tym roku oboje już nie powtórzą swoich rekordowych osiągnięć. Hornik szansę na ponowne zdobycie siedmiu złotych medali straciła w Janowicach Wielkich w biegu na dystansie klasycznym oraz w sztafecie – w obu konkurencjach zajęła drugie miejsce. Z kolei Olejnik wypadł z gry o wielkiego szlema w BnO przed trzema tygodniami, kiedy to na trasie w okolicach Szydłowca zdobył brąz w biegu średniodystansowym.

Dominator ubiegłorocznego sezonu w krajowym orienteeringu na trasach w Janowicach Wielkich koło Jeleniej Góry jako jedyny stanął dwukrotnie na najwyższym stopniu podium. W biegu na dystansie klasycznym (długości około 12,5 km z 23 punktami kontrolnymi) st. szer. Michał Olejnik pokonał 30 rywali. W boju o złoto najgroźniejszym konkurentem okazał się jego kolega klubowy z Grunwaldu oraz Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego – st. szer. Bartosz Pawlak. Olejnik wyprzedził go o 31 s. Natomiast brązowy medal wywalczył mł. chor. Wojciech Kowalski (WKS Śląsk Wrocław i CWZS).

W rywalizacji męskich sztafet faworytem była ekipa Grunwaldu, w której składzie znaleźli się mistrz i wicemistrz w biegu klasycznym. Faworyci nie zawiedli. Biegnący na ostatniej zmianie st. szer. Michał Olejnik wbiegł na metę pierwszy i zapewnił złoto sztafecie Grunwaldu, w której wystąpili także Dawid Stefański i st. szer. Bartosz Pawlak. Poznaniacy o ponad trzy minuty wyprzedzili ekipę Miejskiego Klubu Sportowego Paulinum Jelenia Góra, w której z Kubą Drągowskim biegło dwóch żołnierzy: szer. Mateusz Dzioba z 23 Pułku Artylerii w Bolesławcu i st. szer. Michał Kalata z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Trzecie miejsce zajęli reprezentanci WKS Śląsk Wrocław: szer. rez. Mikołaj Krawczyński, Aleksander Bernaciak i mł. chor. Wojciech Kowalski.

Bieg seniorek na dystansie klasycznym, podobnie jak w rywalizacji seniorów, zakończył się podwójnym zwycięstwem reprezentantek WKS Grunwald i CWZS. Na trasie o długości około 9,1 km z 15 punktami kontrolnymi w stawce 26 zawodniczek najlepiej sobie poradziła st. szer. Hanna Wiśniewska. Na drugiej pozycji – ze stratą 1 min 43 s – sklasyfikowano st. szer. Aleksandrę Hornik. Natomiast brąz wywalczyła st. mar. Ewa Gwóźdź z Uczniowskiego Klubu Sportowego Orientuś Łódź i CWZS. Dwa kolejne miejsca zajęły również żołnierki. Czwarta była st. mar. Agata Olejnik (UKS Orientuś Łódź i CWZS), a piąta szer. Małgorzata Pachnik (UKS Orientpark.pl i 23 Pułk Artylerii Bolesławiec).

Bardzo emocjonujący przebieg miała rywalizacja o medale w sztafecie kobiet. Po pierwszej zmianie broniąca tytułu mistrzowskiego ekipa poznańskiego Grunwaldu była dopiero na 10. miejscu. Maria Gorczyca straciła do biegnącej na pierwszej zmianie w drużynie Orientusia Łódź st. mar. Agaty Olejnik aż 10 min 55 s. Na dwóch kolejnych zmianach łodziankom udało się utrzymać pierwszą pozycję. Złoto wraz z Olejnik wywalczyły Zuzanna Gielec i st. mar. Ewa Gwóźdź. Natomiast obrończynie tytułu mistrzowskiego musiały się zadowolić srebrem. St. szer. Hanna Wiśniewska i st. szer. Aleksandra Hornik uzyskały wprawdzie najlepsze czasy na swoich zmianach, ale do złota zabrakło im niespełna 3 min. Brązowy medal wywalczyła pierwsza sztafeta WKS Śląsk Wrocław w składzie: szer. rez. Katarzyna Ciesiółka, szer. rez. Agnieszka Mazurek i Agnieszka Cych.