moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PKW Turcja już działa

Dwie misje rozpoznawcze nad Morzem Śródziemnym zdążyli już zrealizować żołnierze polskiego kontyngentu wojskowego w Turcji. Każda z nich trwała około 3,5 godziny. Podczas lotów załogi monitorowały ruch okrętów oraz wojskowych samolotów spoza NATO, współdziałały przy tym z okrętami Sojuszu. W Turcji polski kontyngent gości po raz pierwszy w historii.

Polscy żołnierze polecieli do Turcji 20 kwietnia, a już dwa tygodnie później kontyngent osiągnął pełną gotowość operacyjną. W ramach tego procesu załoga samolotu patrolowo-rozpoznawczego Bryza zrealizowała pierwszą misję – wówczas jeszcze treningową. – Chodziło o to, by zapoznać się z rejonem, w którym będziemy operować, sprawdzić łączność, przećwiczyć wymianę korespondencji – wyjaśnia kmdr ppor. Jakub Murzynowski, pilot Bryzy. – Był to wstęp do właściwych misji – dodaje. Te załoga zrealizowała w ubiegły piątek i wczoraj. Każda z nich trwała mniej więcej trzy i pół godziny. – Naszym zadaniem było monitorowanie sytuacji nawodnej i powietrznej we wskazanym rejonie. Interesowały nas przede wszystkim pojawiające się tam okręty i wojskowe samoloty spoza NATO. Ale oczywiście zwracaliśmy też uwagę na jednostki cywilne, które mogą przemycać broń – mówi pilot. Polacy współdziałali przy tym z okrętami Sojuszu. – Zasięg nawet najlepszych radarów, którymi dysponują jednostki pływające, kończy się na linii horyzontu. Z góry widać znacznie więcej, więc samolot stanowi dla nich coś w rodzaju dodatkowego oka. Poza tym jest w stanie przemieszczać się szybciej – podkreśla kmdr ppor. Murzynowski. O szczegółach pierwszych misji, jak zastrzega, nie może powiedzieć zbyt dużo. – Ale już one pokazały, że jesteśmy w tym rejonie potrzebni – przyznaje.

Polski kontyngent stacjonuje w bazie Incirlik. – Mniej więcej 150 kilometrów dalej przebiega umowna granica pomiędzy strefą pokoju a rejonem zapalnym – mówi pilot. Dość powiedzieć, że w sąsiedniej Syrii od dekady trwa wojna domowa. Swoją obecność w tej części Azji bardzo mocno zaznacza Rosja. NATO nie pozostaje w tyle. W ramach misji TAMT samoloty Sojuszu skrzętnie gromadzą dane z rozpoznania, aktywne są tam również zespoły okrętów. Na styku wód tureckich i syryjskich operują między innymi jednostki z Włoch, Francji czy Turcji. – Z czasem zapewne będziemy wykonywać zadania na rzecz każdej z nich – zapowiada pilot.

REKLAMA

Przez kilka kolejnych dni polska Bryza pozostanie w bazie. W przyszłym tygodniu jednak lotników czekają kolejne zadania. – Harmonogram lotów został rozpisany ze sporym wyprzedzeniem – przyznaje kmdr ppor. Murzynowski.

W Turcji polski kontyngent gości po raz pierwszy w historii. Okres aklimatyzacji był jednak krótki. – Bardzo dużo zależy tutaj od doświadczenia żołnierzy, a także od ich zaangażowania oraz inicjatywy – zaznacza kmdr por. Cezary Kurkowski, dowódca pierwszej zmiany PKW Turcja. – Znaczna część personelu już wcześniej miała okazje służyć w różnych kontyngentach, w tym tworzyć pierwszą zmianę PKW EU Sophia – dodaje. Podczas wspomnianej misji polscy żołnierze stacjonowali na Sycylii, a załogi samolotu Bryza monitorowały szlaki, którymi z Libii na południe Europy zmierzali nielegalni migranci. Na tym jednak nie koniec. – Kilkanaście dni przed pojawieniem się zasadniczych sił PKW Turcja w rejonie misji, do bazy Incirlik została przemieszczona grupa żołnierzy składająca się głównie z logistyków oraz łącznościowców. Przygotowali nam warunki do sprawnego osiągnięcia gotowości. Do tego doszła jeszcze ogromna życzliwość gospodarzy, od których otrzymaliśmy znaczne wsparcie – wylicza dowódca PKW Turcja.

Polski kontyngent w Turcji liczy około 80 żołnierzy i pracowników. Jego trzon stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wcześniej jednostka ta była odpowiedzialna za formowanie kolejnych zmian PKW Sophia. Żołnierze z BLMW są zresztą nadal obecni na Sycylii. Tyle że teraz wykonują zadania w ramach misji Irini. Pierwsza zmiana PKW Turcja potrwa pół roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: PKW Turcja

dodaj komentarz

komentarze


Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
 
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Nowy system naboru zmienia też armię
Defender, czyli innowacyjny obrońca
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
W walce na dwa fronty – bez szans
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Po raz dziesiąty pobiegli „śladami gen. Nila”
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Emerytura wypłacana w … karmie
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Prosty język to najważniejsza maksyma!
HSW ma ofertę dla armii
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Rzetelna informacja w cenie!
Terytorialsi zapraszają na WOT Games!
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Ćwierćwiecze AMW
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Symulator skoków ze spadochronem
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
PGZ na londyńskich targach zbrojeniowych
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Służbowe „M” dla żołnierzy z Zamościa
Symulator dla kierowców ciężarówek
Wybierz się na wojskowe studia
Afganistan. Czas wracać do domu
Czołgi do ataku!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Żołnierze bez testów z WF-u
Szkoły dumne z mundurowych uczniów
Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO
AW 139 W dla Wojska Polskiego?
Defendery. Innowacyjność w cenie
Course on Diplomacy
Skok na głęboką wodę
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Żołnierze wrócili do Polski
OWŚ – betonowa wizja obrony
Szczyt NATO już w poniedziałek
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Czarna Dywizja świętuje
Przez sport do wojska!
Wojsko dla mediów, media dla wojska
In the Only Right Direction
Misja, w której stawką było życie
Pomnik prawdy o Katyniu
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Nowe święto w rocznicę powstania wielkopolskiego?
Do broni!
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
W jedynym słusznym kierunku
Niech żyje pamięć niezłomnych!
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Ocalić od zapomnienia
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
MSPO 2021 - serwis specjalny
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Techniki linowe dla wybranych
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Ziemia z misji na pamiątkę
Kosmiczne technologie na MSPO
Nowe racje dla specjalsów
Współpraca i walka w komunikacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO