moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
UE o wspólnym bezpieczeństwie

Projekty militarne państw europejskich nie mogą być konkurencyjne wobec NATO – mówił Mariusz Błaszczak, szef MON, po spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Tematem rozmów, które miały miejsce w Brukseli, był m.in. projekt PESCO i włączenie do niego nowych państw: USA, Kanady i Norwegii. Dzięki temu europejska obrona ma być skuteczniejsza.

Jedną z najważniejszych decyzji podjętych podczas obrad Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych na szczeblu ministrów obrony było włączenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Norwegii do projektów PESCO, czyli stałej współpracy strukturalnej dotyczące mobilności wojskowej i umożliwiającej żołnierzom szybsze przemieszczanie się po Europie.

Zdaniem Josepa Borrella, Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, doświadczenia państw, które dołączą do europejskiej współpracy militarnej w ramach PESCO, przyczynią się do poprawy mobilności wojskowej w UE i poza nią. – Dzięki temu europejska obrona będzie skuteczniejsza – stwierdził Borrell.

REKLAMA

W spotkaniu w Brukseli uczestniczył także minister Mariusz Błaszczak. – Polska wielokrotnie mówiła o potrzebie otwarcia programów PESCO dla państw, które nie należą do UE. Dzisiejsze postanowienie Rady odczytujemy jako sukces – stwierdził szef MON. Decyzję ministrów obrony z zadowoleniem przyjął także Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, który uczestniczył w jednej z sesji Rady UE.

Ministrowie dyskutowali także na temat relacji pomiędzy UE i NATO. Szef polskiego MON zaznaczył w trakcie briefingu, że projekty militarne państw europejskich nie mogą być konkurencyjne wobec NATO. – Nie chcemy, żeby UE w sprawach obronności rywalizowała z NATO i bardzo się cieszę, że pogląd Polski w tej kwestii jest podzielany przez większość państw i Sekretarza Generalnego NATO – podkreślał minister Błaszczak.

Przypomniał również, że Polska nie popiera pomysłu utworzenia wspólnej, europejskiej armii. – Cieszę, że zdolności Sojuszu są uzupełniane przez przedsięwzięcia unijne, ale złem byłoby, gdyby obok struktur NATO powstawały struktury wojskowe UE – przekonywał polski polityk.

W trakcie spotkania w Brukseli obradujący zgodzili się, że UE musi być świadoma zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy i odpowiednio na nie reagować. – Chodzi nie tylko o zagrożenia z południa. Podkreślałem, że realne są także zagrożenia neoimperialną polityką Rosji – mówił szef MON. Zaznaczył, że jego pogląd podzielają ministrowie z państw wschodniej flanki NATO, nie lekceważą go też inni partnerzy.

Ministrowie omówili również sytuację na rosyjsko-ukraińskiej granicy. Jeszcze przed posiedzeniem Stoltenberg zwrócił uwagę, że choć Rosja wycofała część żołnierzy z granicy Ukrainy, nadal dziesiątki tysięcy żołnierzy i znaczna ilość sprzętu i broni pozostają w regionie. – Obecnie na Ukrainie i wokół niej jest o wiele więcej rosyjskich wojsk niż przed ostatnim wzrostem napięcia, dlatego NATO musi zachować czujność i uważnie monitorować rozwój wydarzeń – argumentował sekretarz generalny NATO.

To były pierwsze od czasu wybuchu pandemii COVID-19 bezpośrednie, a nie zorganizowane online, obrady ministrów obrony UE. – Spotkanie było bardzo potrzebne i wzmocniło relacje wewnątrz Unii – podsumował Mariusz Błaszczak.

AD

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Misja, w której stawką było życie
 
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Rzetelna informacja w cenie!
Skok na głęboką wodę
Żołnierze wrócili do Polski
Przez sport do wojska!
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kosmiczne technologie na MSPO
Wybierz się na wojskowe studia
W jedynym słusznym kierunku
Defendery w komplecie
Trwa operacja „Silne wsparcie”
HSW ma ofertę dla armii
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Do broni!
Techniki linowe dla wybranych
Symulator skoków ze spadochronem
Współpraca i walka w komunikacji
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Defendery. Innowacyjność w cenie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Pomnik prawdy o Katyniu
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Żołnierze bez testów z WF-u
Srebro sztafety i brąz kajakarek
MSPO 2021 - serwis specjalny
W walce na dwa fronty – bez szans
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Nowe racje dla specjalsów
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
NATO na tropie dezinformacji
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Course on Diplomacy
Afganistan. Czas wracać do domu
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ziemia z misji na pamiątkę
Szczyt NATO już w poniedziałek
Emerytura wypłacana w … karmie
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Symulator dla kierowców ciężarówek
Czołgi do ataku!
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO