moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie

Mają przeciwdziałać zorganizowanej przestępczości, przemytowi i korupcji oraz wspierać lokalne władze i służby mundurowe w utrzymywaniu bezpieczeństwa w rejonie. Między innymi takie obowiązki będą wykonywać żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej, którzy za kilka miesięcy rozpoczną służbę w PKW KFOR. Dziś zdali ostatni egzamin przed misją.

Na kolejną zmianę polskiego kontyngentu wojskowego w Kosowie ponownie wyjadą spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej. Obecnie na Bałkanach służą szturmani z 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, a już za kilka miesięcy ich obowiązki przejmą żołnierze 6 Batalionu Dowodzenia z Krakowa. Dzisiaj zdali swój ostatni egzamin przed misją. – Przez ostatnich kilka dni żołnierze poddawani byli ocenie. Sprawdzane było przygotowanie całego kontyngentu do wykonywania zadań na misji – informuje kpt. Agata Wilga, oficer prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Ten ostatni sprawdzian przed wyjazdem odbył się na poligonie w Wędrzynie w czasie ćwiczeń „Prisztina 21/1” – dodaje rzeczniczka.

REKLAMA

W pięciodniowych ćwiczeniach wzięło udział ponad 450 żołnierzy. Byli to spadochroniarze 6 BPD, w szczególności 6 Batalionu Dowodzenia, ale także szturmani z innych jednostek podległych brygadzie. Skład kontyngentu w Kosowie uzupełniają także żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego, 9 Pułku Rozpoznawczego oraz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

– Podczas pięciodniowego sprawdzianu musieliśmy wykonać wszystkie zadania, z jakimi możemy zetknąć się w Kosowie. Przeprowadziliśmy więc różnego rodzaju patrole piesze i kołowe, ćwiczyliśmy kontrolowanie tłumu i tłumienie zamieszek – mówi kpt. Karol Kosiń, dowódca kompanii manewrowej PKW. – Poza tym żołnierze musieli zorganizować tymczasowy punkt kontrolny i działać w składzie sił szybkiego reagowania QRF (Quick Reaction Force – przyp. red.), a także wzywać pomoc medyczną zgodnie z procedurą Medevac – dodaje oficer.

To nie wszystko. Organizowano konwoje, eskorty, ćwiczono obronę bazy. Oceniana była także znajomość procedur ewakuacji medycznej oraz udzielania pomocy zgodnie z wytycznymi TCCC (ang. Tactical Combat Casualty Care), czyli opieki nad poszkodowanym na polu walki. Sporym wyzwaniem dla spadochroniarzy było postępowanie w przypadku wystąpienia tzw. strat masowych. – Masowa liczba poszkodowanych to zdecydowanie spore wyzwanie, bo kluczową rolę w takich przypadkach odgrywa właściwa segregacja rannych – mówi kpt. Agata Wilga.

Żołnierze musieli także wykazać się celnością podczas kierowania ogniem i różnego rodzaju strzelań sytuacyjnych. W czasie ćwiczeń „Prisztina” korzystali z Honkerów i wozu rozpoznawczego BRDM – taki też sprzęt zabiorą na misję. Dodatkowo, w czasie certyfikacji, szturmanów wzmocniła załoga Mi-17 z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Por. Patryk Lizut, dowódca plutonu zmotoryzowanego opowiada o epizodzie ćwiczeń dotyczącym kontroli tłumu i tłumienia zamieszek. – Zgodnie ze scenariuszem pojawiły się manifestacje mniejszości serbskiej. Początkowo spokojne demonstracje zmieniły swój charakter, doszło do eskalacji konfliktu. Demonstranci używali kamieni i koktajli Mołotowa. Otrzymaliśmy wezwanie QRF – opowiada por. Lizut. – Siły szybkiego reagowania ruszyły w rejon zapalny drogą lądową oraz powietrzną na pokładzie Mi-17. Na miejscu szybko połączyliśmy pododdziały i podjęliśmy działania, które finalnie doprowadziły do rozproszenia manifestacji – dodaje porucznik. Wyjaśnia również, że zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, kilku żołnierzy zostało rannych. – Musieliśmy udzielić im pomocy medycznej i ewakuować rannych – mówi spadochroniarz.

Szkolenie żołnierzy wyjeżdżających na XLIV zmianę PKW do Kosowa zaczęło się w październiku ubiegłego roku. Sprawdzian z wyszkolenia zdawały kolejno drużyny, potem plutony manewrowe, a pod koniec marca 2021 swoją gotowość potwierdziła kompania manewrowa. XLIV zmiana PKW KFOR na misję wyjedzie pod koniec sierpnia. Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej będą służyć w Kosowie już po raz szósty.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. kpr. Mariusz Bieniek

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko dla mediów, media dla wojska
 
Defender, czyli innowacyjny obrońca
Niech żyje pamięć niezłomnych!
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy
Nowy system naboru zmienia też armię
Czołgi do ataku!
MSPO 2021 - serwis specjalny
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Techniki linowe dla wybranych
Emerytura wypłacana w … karmie
Misja, w której stawką było życie
Afganistan. Czas wracać do domu
OWŚ – betonowa wizja obrony
Defendery. Innowacyjność w cenie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Symulator dla kierowców ciężarówek
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Po raz dziesiąty pobiegli „śladami gen. Nila”
PGZ na londyńskich targach zbrojeniowych
Służbowe „M” dla żołnierzy z Zamościa
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ziemia z misji na pamiątkę
Czarna Dywizja świętuje
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
W jedynym słusznym kierunku
Course on Diplomacy
W walce na dwa fronty – bez szans
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Skok na głęboką wodę
AW 139 W dla Wojska Polskiego?
Ćwierćwiecze AMW
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Symulator skoków ze spadochronem
Współpraca i walka w komunikacji
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wybierz się na wojskowe studia
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Żołnierze bez testów z WF-u
In the Only Right Direction
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Szkoły dumne z mundurowych uczniów
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Terytorialsi zapraszają na WOT Games!
Rzetelna informacja w cenie!
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Pomnik prawdy o Katyniu
Żołnierze wrócili do Polski
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Nowe racje dla specjalsów
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Przez sport do wojska!
Nowe święto w rocznicę powstania wielkopolskiego?
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Ocalić od zapomnienia
HSW ma ofertę dla armii
Do broni!
Kosmiczne technologie na MSPO
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO