moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cel: wakacje nad morzem

Świąteczne paczki dostarczone, czas na kolejną akcję. Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” mobilizuje siły, aby zorganizować swoim podopiecznym tygodniowy wypoczynek nad morzem. Plany może jednak pokrzyżować brak środków finansowych. Dlatego wolontariusze zachęcają do wsparcia tej inicjatywy.


Żywność, kosmetyki, chemia, słodycze, a także kartki z życzeniami od dzieci – to zawartość świątecznych paczek, które otrzymali kombatanci i opozycjoniści z okazji Świąt Wielkanocnych. Wszystko za sprawą stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, które zorganizowało akcję. – Dla wielu naszych podopiecznych taki świąteczny upominek jest bardzo przydatny, jednak znacznie częściej radość kombatantom sprawia sama wizyta wolontariuszy. Cieszą się, że ktoś o nich pamięta, nierzadko zapraszają na herbatę i chętnie dzielą się wspomnieniami ze swojej często niełatwej młodości – mówi mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, prezes stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”. – W tym roku było to szczególnie odczuwalne. Z powodu pandemii wiele osób spędza czas w izolacji, więc potrzeba kontaktu jest bardzo duża. Niestety, z obawy o zdrowie kombatantów ograniczaliśmy ten kontakt do minimum. Mimo to wzruszających chwili nie zabrakło – podkreśla organizator akcji.

REKLAMA

Wolontariusze w całej Polsce dostarczyli swoim podopiecznym prawie tysiąc paczek. Teraz mobilizują siły, aby zrealizować kolejny pomysł: chcą zabrać kombatantów na wakacje. – Nasi podopieczni to często osoby samotne. Chcielibyśmy dać im możliwość opuszczenia czterech kątów i zabrać ich nad morze. Wielu z nich nie widziało Bałtyku od lat – mówi Sawicki. Ale to nie wszystko. Program tygodniowego pobytu w Międzyzdrojach jest napięty. Wolontariusze zadbają o to, aby ich podopieczni chodzili na spacery, uczestniczyli w zabiegach rehabilitacyjnych, odbędą się też koncerty muzyki klasycznej, a także wycieczki – zwiedzanie miasteczka kolejką turystyczną i wizyta w oceanarium. Zwieńczeniem pobytu będzie tradycyjnie bankiet na cześć kombatantów. – Chcielibyśmy, aby wakacje rozpoczęły się 25 kwietnia, ale bierzemy pod uwagę, że pandemia może nam pokrzyżować plany. Zdrowie podopiecznych jest dla nas najważniejsze, dlatego jeśli zajdzie taka konieczność, przesuniemy termin wyjazdu. Na wszelki wypadek mamy zarezerwowane trzy dodatkowe terminy – zaznacza prezes stowarzyszenia.

Jednak pandemia to nie jest jedyny problem, z jakim mierzy się stowarzyszenie. Drugi to pieniądze. – Chcielibyśmy zabrać na ten wyjazd jak najwięcej naszych podopiecznych, ale wszystko zależy od tego, ile środków uda nam się zebrać. Część z nich pozyskaliśmy dzięki aukcjom charytatywnym prowadzonym na naszym internetowym bazarku. Kwotą 20 tys. zł wsparła nas Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a 15 tys. zł wyłożyła Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – mówi prezes stowarzyszenia. Jednak to wciąż za mało, dlatego „Paczka dla Bohatera” zorganizowała zbiórkę na portalu zrzutka.pl, cały czas odbywają się także aukcje charytatywne na facebookowej stronie Bazarek „Paczka dla Bohatera”. Można tam kupić książki, militaria, zabawki czy gadżety z autografami najlepszych polskich sportowców. Wszystkie przedmioty zostały przekazane przez darczyńców. – Zachęcam do licytowania. Środki pozyskane dzięki aukcjom trafiają na konto wakacji. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że wiele osób z powodu pandemii znalazło się w trudnej sytuacji i nie każdy może pozwolić sobie na wydatki. Jednak można nas również wesprzeć, przekazując np. przeczytane już książki czy inne przedmioty, które moglibyśmy wystawić na aukcji – mówi Sawicki. – Kiedyś oni walczyli dla nas, teraz my zawalczmy dla nich – zachęca do wsparcia akcji.

Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” opiekuje się kombatantami od dziesięciu lat. Jednym z jego najważniejszych działań jest dostarczanie świątecznych paczek podopiecznym. Jednak na przestrzeni lat działalność stowarzyszenia została rozszerzona. Wolontariusze zabrali kombatantów na kilka turnusów wypoczynkowych, przeprowadzili kilkadziesiąt remontów mieszkań, pomagają też na co dzień, np. robiąc zakupy czy organizując zabiegi rehabilitacyjne. Żadna z osób zaangażowanych w te działania nie otrzymuje wynagrodzenia.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paczka dla Bohatera

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
 
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Łask czeka na myśliwce V generacji
„Wolverine Strike” odpiera atak
Jedyna taka brygada
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rosomaki na okrętach
Nowy zarząd PGZ
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Opiniowanie po nowemu
Sto sekund do zagłady
Rumuński „Scorpion Spring”
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Udany weekend żołnierzy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Leopardy w natarciu
Kurs na dyplomację
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Kuźnie oficerskich kadr
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Mężny duch dla ratowników
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Złoto ustrzelone w Indiach
Ogień z trzech poligonów
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Pierwsze kroki na linie
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Kierunek: certyfikacja
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Course on Diplomacy
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Kolejne Herculesy dla wojska
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Łączenie dwóch światów
Nowe książeczki wojskowe
Afganistan. Czas wracać do domu
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Nowy karabin z Tarnowa
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Mistrzowskie zagranie przegranych
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Sportowy jubileusz
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Polska stawia na fregaty Miecznik
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Ukraiński kurs na Zachód
Jak wojsko walczy z pandemią
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Test na flance
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Skok na wyższy poziom
Siły powietrzne czekają na F-35
Osłonić konwój, ratować rozbitków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO