moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Znów połączą na święta

Pierwszą edycję akcji „Łączymy na święta” wojska obrony terytorialnej zorganizowały przed Bożym Narodzeniem. Teraz, przed świętami Wielkiejnocy, terytorialsi znów sprawią, że osoby starsze, samotne i chore, które przebywają w izolacji, będą mogły choć przez chwilę poczuć rodzinną atmosferę. Akcja rozpoczyna się już na początku tygodnia.

Tak będzie chociażby w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W poniedziałek żołnierze z Podkarpacia, zaopatrzeni w sprzęt elektroniczny, ruszą do pierwszych osób, które zgłosiły chęć udziału w akcji. – Do tej pory zgłosiło się do nas kilkanaście placówek medycznych i około 180 osób. Od najbliższego poniedziałku będziemy je sukcesywnie odwiedzać – mówi mjr Paweł Bryndza, szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Projekt jest adresowany do pacjentów lub pensjonariuszy, którzy muszą pozostać w izolacji. Zasady są proste. Kierownictwo danej placówki może zgłosić chęć udziału w akcji do żołnierza WOT odpowiedzialnego za współpracę z tymże podmiotem lub bezpośrednio skontaktować się z jednostką WOT. Brygady utworzyły specjalne grupy, które z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych będą odwiedzać pacjentów szpitali, pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz osoby starsze i samotne. Za pomocą tabletów umożliwią im wideorozmowę z bliskimi. – To absolutnie bezcenna akcja. Z wielu względów – podkreśla Dorota Kaczmarkowska, psycholog. – Ludzie, którzy znaleźli się w miejscu izolowanym, szpitalu czy innej placówce, mają mało bodźców, są w przewlekłym stresie. To sprawia, że często przypominają im się negatywne rzeczy, wydaje im się, że sytuacja, w jakiej się znajdują, jest trudniejsza niż w rzeczywistości. Nagle pojawia się drugi człowiek, żołnierz, który chce pomóc i który umożliwi wyczekiwany kontakt z rodziną. To obniża poczucie lęku i zdecydowanie sprzyja powrotom do zdrowia – tłumaczy Dorota Kaczmarkowska.

REKLAMA

Ubiegłoroczna akcja, zorganizowana przed świętami Bożego Narodzenia, cieszyła się dużą popularnością. Żołnierze WOT odwiedzili setki miejsc, a z możliwości wirtualnego kontaktu z rodziną skorzystało ponad tysiąc chętnych. – Dopiero będąc na miejscu, zdałam sobie sprawę, jak duża jest to pomoc dla tych ludzi. Często nie widzą się z rodziną przez bardzo długi czas, czasem nie mają nawet telefonu, by do nich zadzwonić. Dzięki nam mogą porozmawiać ze swoimi dziećmi, wnukami. Taka rozmowa jest wzruszająca nie tylko dla rozmówców, ale też i dla nas – mówi kpr. Beata Bielińska z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Z kolei szer. Jakub Figarski zauważa, że akcja znakomicie wpisuje się w zadania, do jakich zostały powołane wojska obrony terytorialnej. – Naszym głównym celem jest pomoc lokalnej społeczności. Czasem przejawia się to właśnie w takich niewielkich gestach jak możliwość wirtualnego spotkania z rodziną. Mamy trudny czas, musimy zrozumieć, że nie jest to zwyczajna sytuacja. Jeżeli więc ktoś zwraca się do nas o pomoc, zawsze powinniśmy być do dyspozycji – zauważa żołnierz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi przyznają, że w porównaniu z pierwszą edycją tegoroczna liczba zgłoszeń jest znacznie większa. – Akcja wyraźnie „chwyciła”. Placówek, które zgłosiły nam chęć wzięcia w niej udziału, jest znacznie więcej niż podczas pierwszej edycji. Postaramy się dotrzeć z naszymi wojskowymi tabletami do wszystkich, którzy chcieliby za naszym pośrednictwem spotkać się ze swoimi bliskimi – podkreśla mjr Paweł Bryndza, szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej od wybuchu pandemii aktywnie uczestniczą w działaniach przeciwepidemicznych poprzez wspieranie systemu opieki zdrowotnej, instytucji sanitarnych czy samorządów. W ubiegłym roku akcja „Łączymy na święta” była prowadzona kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, a także – z inicjatywy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej – rozszerzona o pomoc tym, którzy obchodzili prawosławne Boże Narodzenie. W tym roku prawosławni również – za sprawą żołnierzy 1 PBOT i 2 LBOT – będą mogli wziąć w niej udział.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
 
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Leopardy w natarciu
Mężny duch dla ratowników
Rumuński „Scorpion Spring”
Jak wojsko walczy z pandemią
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Nowe książeczki wojskowe
Siły powietrzne czekają na F-35
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Course on Diplomacy
Łask czeka na myśliwce V generacji
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Afganistan. Czas wracać do domu
Sto sekund do zagłady
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Błękitni po raz trzeci w Libanie
„Wolverine Strike” odpiera atak
Opiniowanie po nowemu
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Mistrzowskie zagranie przegranych
Udany weekend żołnierzy
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Ogień z trzech poligonów
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Skok na wyższy poziom
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Kierunek: certyfikacja
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Złoto ustrzelone w Indiach
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Kolejne Herculesy dla wojska
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Jedyna taka brygada
Kuźnie oficerskich kadr
Nowy zarząd PGZ
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Test na flance
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Łączenie dwóch światów
Rosomaki na okrętach
Sportowy jubileusz
Nagroda nie tylko od dowódcy
Ukraiński kurs na Zachód
Kurs na dyplomację
Pierwsze kroki na linie
Polska stawia na fregaty Miecznik
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Nowy karabin z Tarnowa
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO