moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika

Rok 2020 był przełomowy w relacjach polsko-amerykańskich, ponieważ wynegocjowano i podpisano dwustronną umowę EDCA o współpracy obronnej – mówił wiceminister Wojciech Skurkiewicz podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Teraz priorytetem MON jest budowa infrastruktury gotowej przyjąć, w sytuacji zagrożenia państwa, nawet 20 tys. żołnierzy z USA.

Posłowie wysłuchali w środę informacji przedstawicieli resortu obrony oraz spraw zagranicznych na temat obecności militarnej USA i innych sojuszników na terytorium Polski. Wiceminister obrony mówił też o realizowanych najważniejszych zadaniach i planach dotyczących pogłębiania współpracy militarnej z sojusznikiem zza oceanu. – Nasze strategiczne polsko-amerykańskie partnerstwo nigdy nie było tak silne jak obecnie – podkreślał Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON. Przekonywał, że zmiana w Białym Domu, jaka nastąpiła po przegranych przez Donalda Trumpa wyborach prezydenckich, nie osłabi tych relacji, ponieważ administracja prezydenta Joego Bidena docenia wagę współpracy sojuszniczej z Polską i „deklaruje gotowość dalszej intensywnej współpracy”. – Takie zapewnienie padło z ust Lloyda Austina, nowego sekretarza obrony USA, w mającej niedawno miejsce rozmowie telefonicznej z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem – zaznaczył wiceminister.

Wojciech Skurkiewicz poinformował posłów, że obecnie obie strony pracują nad wdrożeniem postanowień umowy EDCA (o wzmocnionej współpracy obronnej) podpisanej w 2020 roku przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa. To, zdaniem przedstawiciela MON, dokument przełomowy w relacjach militarnych między Polską i USA. Zgodnie z tym porozumieniem w Polsce (dokładnie w Poznaniu) dyslokowano dowództwo V Korpusu US Army, którego zadaniem jest dowodzenie amerykańskimi wojskami stacjonującymi w naszym regionie. Dowództwo rozpoczęło funkcjonowanie w 2020 roku, a pełną gotowość osiągnie pod koniec tego roku. Umowa zawiera oczywiście znacznie więcej ustaleń. – Dzięki niej możliwe będzie trwałe zwiększenie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce o około tysiąca żołnierzy, czyli do 5,5 tys. średniorocznie – wyliczał wiceminister MON.

Umowa EDCA umożliwia także utworzenie infrastruktury do przyjęcia – w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa kraju – dodatkowych 20 tys. żołnierzy USA. Wiceminister obrony zapewnił, że obecnie toczą się „prace nad porozumieniami wykonawczymi w kwestiach infrastrukturalnych oraz wsparcia logistycznego”. Razem z amerykańskim partnerem jest ustalana lista najważniejszych zadań z tym związanych. – Budowa infrastruktury gotowej na przyjęcie 20 tys. żołnierzy USA to dla nas priorytet – podkreślał Wojciech Skurkiewicz.

Gen. bryg. Dariusz Mendrala, pełnomocnik ds. realizacji inwestycji budowlanych wynikających z umowy EDCA, poinformował, że strona polska chce wykonać ponad sto projektów w 11 miejscach. Chodzi przede wszystkim o rozbudowę infrastruktury lotniskowej i poligonowej. Ale na liście zaplanowanych prac jest również budowa lub modernizacja budynków dla dowództw, obiektów zabezpieczenia logistycznego oraz przeznaczonych dla Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Przedstawiciele MON zwrócili uwagę, że realizacja programów stanie się impulsem dla gospodarki, ponieważ prace te będą wykonywać głównie polskie firmy. O tym, jakie będą koszty inwestycji realizowanych pod kątem potrzeb sojusznika, przedstawiciele MON nie chcieli rozmawiać, twierdząc, że są to informacje niejawne.

Wiceminister Skurkiewicz przypomniał, że pierwsi żołnierze z USA przyjechali do Polski w 2017 roku, wzmacniając tym samym wschodnią flankę NATO. Dziś służą w międzynarodowej Batalionowej Grupie Bojowej, która stacjonuje w Orzyszu. USA jest państwem ramowym w grupie, co oznacza, że wojskowi w amerykańskich mundurach stanowią jej główną siłę. Na 1005 żołnierzy 692 to żołnierze z USA. Współpracują oni z Bułgarami (132 żołnierzy), Rumunami (102) i Chorwatami (79).

Amerykanie zasilili także dowództwa NATO, których siedziby znajdują się w Polsce. Chodzi o Wielonarodową Dywizję Północny Wschód w Elblągu. Zadaniem jednostki, która powstała w 2017 roku, jest koordynacja funkcjonowania i szkolenia czterech batalionowych grup bojowych stacjonujących na wschodniej flance Sojuszu. Amerykańskie mundury zobaczymy też w centrach NATO w Bydgoszczy i Krakowie (pod koniec 2019 roku otwarto tu siedzibę Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO). W przyszłym roku gotowość ma osiągnąć amerykańska baza rakietowa w Redzikowie.

Zgodnie z umową o współpracy obronnej Polski i USA żołnierze zza oceanu pojawią się także we Wrocławiu (tu ma powstać lotnicza baza załadunkowo-rozładunkowa USA), Łasku (gdzie będzie eskadra statków bezzałogowych), Powidzu (mają tu stacjonować piloci) i Lublińcu (do którego przyjadą amerykańscy żołnierze sił specjalnych).

Joanna Tańska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Pancerne starcie
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Jelcze z Raciborza
Atak i przejęcie dokumentów
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Marzenia częściowo spełnione
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
PKW Irak zostaje w Jordanii
Ostatnia niedziela…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Azjatycka szansa
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Inwestycje w bezpieczeństwo
Spadochronowy triumf
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
MON i MSZ o szczycie NATO
Polski Gnom
Pieta Michniowska
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Poskromić kolosa
Kajakiem na światowe podium
Test w stratosferze
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Paliwowy krwiobieg NATO
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Śmierć w sercu Azji
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Pierwszy krok do Invictusa
Innowacje z PERUNA
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Wsparcie ma znaczenie
Wojsko stawia na „armię talentów”
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Gen wojownika
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Odniesione w walce rany łączą
Wielki sukces podchorążych z AMW
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Baobaby docierają do wojska
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Wyścig snajperów
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO