moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Elitarny program cyberklas

Od września tego roku 16 szkół z całej Polski rozpocznie pilotażowy program MON „CYBER.MIL z klasą”. W każdym z oddziałów o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” naukę będzie mogło rozpocząć maksymalnie 15 uczniów. – Znaleźliśmy się w szesnastce najlepszych szkół w kraju. To dla nas duże wyróżnienie – mówi Stanisław Stefańczyk, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku.

 

MON-owski program „CYBER.MIL z klasą”, ruszył w kwietniu 2020 roku. Jego głównym celem jest edukacja przyszłych ekspertów od bezpieczeństwa cybernetycznego, w tym także specjalistów – żołnierzy dla tworzących się wojsk obrony cyberprzestrzeni. Szkoły średnie, zainteresowane udziałem w programie, mogły składać wnioski do końca maja. Wymagania, jakie postawił resort obrony były bardzo wyśrubowane. Poza prowadzeniem klas z rozszerzonymi profilami nauczania matematyki i informatyki lub fizyki, a także działalności dydaktyczno-wychowawczej w zakresie obronności państwa, dana szkoła musiała też współpracować z jednostką NCBC oraz uczelnią wyższą. Liczyły się także średnie wyniki egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat. – Poprzeczkę faktycznie ustawiliśmy dosyć wysoko, ale dało nam to gwarancję, że do programu przystąpią najlepsi z najlepszych – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

Ostatecznie w lipcu, spośród kilkudziesięciu zgłoszonych wniosków, MON wybrał 16 szkół, które po wakacjach otworzą klasy o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Na liście tej są m.in. I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Stargardzie, Zespół Szkół Technicznych w Pile, II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Bolesławcu i I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Świdniku.

REKLAMA

Ta ostatnia placówka nie miała problemów, by zakwalifikować się do programu. Może się bowiem pochwalić m.in. Srebrną Tarczą zdobytą w rankingu prowadzonym przez portal edukacyjny „Perspektywy”, a tworzonym na podstawie wyników egzaminów maturalnych oraz sukcesów uczniów w olimpiadach. – Trafiliśmy do najlepszej szesnastki. To dla nas bardzo duże wyróżnienie, prestiż, a także szansa na pozyskanie najzdolniejszej młodzieży. Dla uczniów z kolei to szersza oferta edukacyjna i możliwość zdobycia konkretnych umiejętności i cennej wiedzy – mówi Stanisław Stefańczyk, dyrektor świdnickiego liceum.

Nabór do cyberklas ruszy w maju. Przy rekrutacji uczniów będą brane pod uwagę m.in. oceny z matematyki, informatyki, fizyki oraz języka angielskiego. – Nie ma co ukrywać, to oferta dla najlepszych uczniów, którzy z ocen na świadectwie i egzaminu ósmoklasisty otrzymają minimum 150 punktów na 200 możliwych. Konkurencja na pewno będzie więc spora, tym bardziej że i liczebność każdej z klas nie będzie przekraczała 15 osób – mówi Stanisław Stefańczyk. W sumie szansę na naukę w 16 takich klasach otrzyma zaledwie 240 uczniów z całej Polski.

Cyberklasy rozpoczną funkcjonowanie 1 września 2021 roku. Każda ze szkół biorących udział w programie otrzyma finansowe wsparcie wojska oraz merytoryczną pomoc kadry z jednostek patronackich. Realizację programu, koordynowanego przez BdsPZŻ RP, nadzorować będą Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie i Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Praca dla specjalistów

„CYBER.MIL z klasą” będzie prowadzony przez pierwsze trzy lata nauki w liceum lub technikum. Program nauczania obejmie m.in.: historię i podstawy kryptografii, podstawy algorytmiki i cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Uczniowie będą brać udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych, także specjalistycznych i laboratoryjnych. Czekają ich też wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa.

Przedstawiciele wojska podkreślają, że ukończenie cyberklasy nie będzie oznaczało dla absolwentów obowiązku podjęcia służby wojskowej lub pracy w resorcie obrony. – Każda z tych młodych osób sama zdecyduje, co chce dalej robić. Niemniej jednak liczymy, że w gronie absolwentów znajdą się tacy, którzy pasję do informatyki będą chcieli połączyć z pasją do wojska i munduru – mówi ppłk Krzyżanowski.

Dyrektor Stefańczyk jest przekonany, że innowacyjny projekt MON doskonale wpisuje się w potrzeby współczesnego rynku pracy. – Walka z zagrożeniem w cyberprzestrzeni jest wyzwaniem, dlatego zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie będzie rosnąć. To zawód przyszłości, stąd cieszę się, że będziemy mieli swój udział w kształceniu przyszłych cyberkadr – mówi dyrektor liceum w Świdniku.

Program „CYBER.MIL z klasą” to jeden z elementów edukacyjnych uruchomionego przez MON w 2019 roku programu cyber.mil.pl. Ma on na celu rozbudowę i wzmocnienie zdolności w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni naszego kraju. W ramach programu powstało m.in. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC), obecnie trwa też budowa wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Biuro do spraw Programu Zostań Żołnierzem RP

dodaj komentarz

komentarze


Resortowe kolonie i obozy
 
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
„Defender” otworzył ogień
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Lotnicza strona „Defendera”
Uratować życie na polu walki
Medale za walkę z COVID-19
Więcej pieniędzy na zapomogi
Kolejne baterie „Wisły”
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Polscy żołnierze na podium
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Porozumienie WOT i PKP
Przeprawa przez Wisłę
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Coraz więcej Rosomaków w armii
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Wielki dzień dla polskiego wojska
F-15 w Łasku
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Symboliczne lwowskie pojednanie
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Spotkaj się ze specjalsami
Bitwa o Kamień Stołpecki
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Gotowi na pojedynek!
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Raport podkomisji smoleńskiej
Minister o zmianach w wojsku
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Ochotnicy do wojska
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Rakietowa rewolucja
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Przewrót majowy
Amerykańskie F-15 w Polsce
Ukraina wyklucza ustępstwa
Ottokar przyspiesza
Passex z sojusznikami
Droga ku liczniejszej armii
PKW Orlik wrócił do domu
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Polacy na Monte Cassino
Pomysłów nie brakuje
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Aktualizacja Pustelnika

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO