moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rusza program „cyber.mil z klasą”

Licealiści na Mazowszu będą się uczyć o cyberbezpieczeństwie. Pierwsza klasa o takim profilu ruszy we wrześniu w Łowiczu. Dziś porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele ministerstwa obrony, Politechniki Łódzkiej, PGZ i szkoły w Łowiczu. Docelowo program „cyber.mil z klasą”, który zainicjował MON, ma być realizowany we wszystkich województwach. 

Edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa jest jednym z elementów programu cyber.mil.pl, który zainaugurował resort obrony narodowej w lutym. Program zakłada rozbudowę i wzmocnienie potencjału zdolności w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. – Obok działań operacyjnych, związanych z formowaniem wojsk obrony cyberprzestrzeni, kładziemy nacisk także na działania edukacyjne – podkreślał dziś Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON. Wiceminister przypomniał, że w tym roku zostały już zwiększone limity przyjęć na studia wojskowe, na kierunki związane z szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem. Natomiast od 1 września przy Wojskowej Akademii Technicznej rozpocznie działalność Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne

Zdaniem resortu obrony, problematyka dotycząca cyberbezpieczeństwa powinna być podejmowana nie tylko przez szkoły wyższe, ale także średnie. – Mamy w Polsce ogromny potencjał – mówił dziś wiceszef MON. – Tym potencjałem są młodzi ludzie, którzy co roku wygrywają najlepsze międzynarodowe konkursy informatyczne – przekonywał Tomasz Zdzikot. Dlatego MON planuje uruchomić, skierowany do uczniów szkół średnich, program nazwany „cyber.mil z klasą”. Zakłada on, że w liceach ogólnokształcących w mniejszych miejscowościach powstaną klasy o profilu „cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. – Chcemy, żeby docelowo w każdym województwie funkcjonowała przynajmniej jedna klasa partnerska programu „cyber.mil z klasą” o takim profilu – zapowiedział wiceminister Zdzikot.

REKLAMA

Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu będzie pierwszą szkołą objętą programem. Cyberklasa ma ruszyć 1 września 2019 roku i mieć maksymalnie 24 uczniów. – Zawarte dziś porozumienie ma charakter pilotażowy. Głęboko jednak wierzę w to, że wypracowane rozwiązania będziemy mogli już niebawem przełożyć na program o charakterze ogólnopolskim – mówił wiceminister Zdzikot.

Porozumienie podpisali: Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON, prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej, Sebastian Chwałek, wiceprezes Zarządu PGZ i Marcin Kosiorek, starosta łowicki.

Program cyber.mil.pl zakłada jeszcze utworzenie Szkoły Podoficerskiej Informatyki i Łączności w Zegrzu czy uruchomienie studiów podyplomowych typu MBA w zakresie cyberbezpieczeństwa w Wojskowej Akademii Technicznej. Zmiany czekają też studentów-ochotników, którzy w tym roku biorą udział w Legii Akademickiej. Program ich szkolenia zostanie rozszerzony o zagadnienia cyberbezpieczeństwa.

Paulina Glińska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne drony dla WOT-u
 
„Dragon’19” od kuchni
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Kierunek: Afganistan
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Nowe nakolanniki
Działalność firm na rzecz obronności
Wkręceni w skoki
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Bitwa o Lwów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Nowi szturmani w JW Agat
F-35 wylądowały w Powidzu
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Będzie modernizacja T-72
Kolejna szabla AFN zdobyta
NATO silniejsze z rezerwistami
Rozdarty subkontynent
Obława pełna białych plam
Stawiamy na rozwój
Formowanie 19 Brygady
Rivalry on Closed Sea
Desant z transportowca-giganta
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Pułaski” wrócił do kraju
Desant na czeskich spadochronach
Brytyjska „pamiątka”
Ankona – samodzielna polska operacja
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polska historia w Norwegii
Sojusze na fali
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Tak umierał Wołyń
Gotowi na F-35?
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Obrady Rady Unii Europejskiej
Od konfliktu do zgody
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Dni Huty Pieniackiej były policzone
The Chariots of Jihad
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Rozpoczynamy nową erę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO