moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rusza program „cyber.mil z klasą”

Licealiści na Mazowszu będą się uczyć o cyberbezpieczeństwie. Pierwsza klasa o takim profilu ruszy we wrześniu w Łowiczu. Dziś porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele ministerstwa obrony, Politechniki Łódzkiej, PGZ i szkoły w Łowiczu. Docelowo program „cyber.mil z klasą”, który zainicjował MON, ma być realizowany we wszystkich województwach. 

Edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa jest jednym z elementów programu cyber.mil.pl, który zainaugurował resort obrony narodowej w lutym. Program zakłada rozbudowę i wzmocnienie potencjału zdolności w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. – Obok działań operacyjnych, związanych z formowaniem wojsk obrony cyberprzestrzeni, kładziemy nacisk także na działania edukacyjne – podkreślał dziś Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON. Wiceminister przypomniał, że w tym roku zostały już zwiększone limity przyjęć na studia wojskowe, na kierunki związane z szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem. Natomiast od 1 września przy Wojskowej Akademii Technicznej rozpocznie działalność Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne

Zdaniem resortu obrony, problematyka dotycząca cyberbezpieczeństwa powinna być podejmowana nie tylko przez szkoły wyższe, ale także średnie. – Mamy w Polsce ogromny potencjał – mówił dziś wiceszef MON. – Tym potencjałem są młodzi ludzie, którzy co roku wygrywają najlepsze międzynarodowe konkursy informatyczne – przekonywał Tomasz Zdzikot. Dlatego MON planuje uruchomić, skierowany do uczniów szkół średnich, program nazwany „cyber.mil z klasą”. Zakłada on, że w liceach ogólnokształcących w mniejszych miejscowościach powstaną klasy o profilu „cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. – Chcemy, żeby docelowo w każdym województwie funkcjonowała przynajmniej jedna klasa partnerska programu „cyber.mil z klasą” o takim profilu – zapowiedział wiceminister Zdzikot.

Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu będzie pierwszą szkołą objętą programem. Cyberklasa ma ruszyć 1 września 2019 roku i mieć maksymalnie 24 uczniów. – Zawarte dziś porozumienie ma charakter pilotażowy. Głęboko jednak wierzę w to, że wypracowane rozwiązania będziemy mogli już niebawem przełożyć na program o charakterze ogólnopolskim – mówił wiceminister Zdzikot.

Porozumienie podpisali: Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON, prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej, Sebastian Chwałek, wiceprezes Zarządu PGZ i Marcin Kosiorek, starosta łowicki.

Program cyber.mil.pl zakłada jeszcze utworzenie Szkoły Podoficerskiej Informatyki i Łączności w Zegrzu czy uruchomienie studiów podyplomowych typu MBA w zakresie cyberbezpieczeństwa w Wojskowej Akademii Technicznej. Zmiany czekają też studentów-ochotników, którzy w tym roku biorą udział w Legii Akademickiej. Program ich szkolenia zostanie rozszerzony o zagadnienia cyberbezpieczeństwa.

Paulina Glińska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Szef MON-u na Defence24 Days
Czołgi poszły w las
Marynarz w koreańskim tyglu
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Powrót WAM-u
Kluczowe 30 dni
WAM coraz bliżej Łodzi
Jest nowy szef BBN
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
SAFE staje się faktem!
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Strykery w akcji
Wicepremier apeluje o jedność
Wyścig Stalina
Lekcja 3 Maja
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Adaptacja i realizm
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Medyczne centrum w Krakowie
Wypadek w PKW UNIFIL
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Świat się zbroi na rekordową skalę
„Kryzys” na AWL-u
Pościg Leopardów
Nowe łodzie wojsk specjalnych
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Od cyberkursu po mundurówkę
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Zbrodnia i kłamstwo
Czekając na czołgi
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Mosty nad Narwią
Bieg ku pamięci bohaterów
Terytorialsi zapraszają
Kosmiczne oko armii
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Ostrosz zamiast Mureny
Rzeźnik w rękach GROM-u
Systemy antydronowe poszukiwane
Bursztynowy wstrząs
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Mundury noszą ludzie
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Początek wielkiej historii
Nauki i nauczki z Afganistanu
Syndrom Karbali
Więcej strzelnic w powiecie
Zbrodnia bez kary
Groźny incydent w Libanie
NATO i USA o Iranie
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Natarcie w deszczu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO