moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów

4,6 mld dolarów, czyli około 18 mld złotych, zapłaci nasz kraj za 32 wielozadaniowe samoloty piątej generacji F-35A Lightning II – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak w mediach społecznościowych. To korzystniejsza cena niż ta, którą zatwierdził w ubiegłym roku Kongres USA. Podpisanie kontraktu odbędzie się w piątek, w bazie 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Finalizacja zakupu F-35A to kwestia dni. „Już w ten piątek, w Dęblinie o godz. 15, podpiszę wartą 4,6 mld USD umowę na zakup 32 najnowocześniejszych myśliwców piątej generacji F-35” – poinformował dziś w mediach społecznościowych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Oznacza to, że Polska zapłaci za najnowocześniejsze amerykańskie maszyny prawie 2 miliardy dolarów mniej niż maksymalna cena, jaką zatwierdził jesienią ubiegłego roku Kongres Stanów Zjednoczonych.

We wrześniu 2019 roku kongresmeni zgodzili się na sprzedaż Polsce dwóch eskadr F-35A Lightning II oraz 33 silników Pratt & Whitney F-135, systemów walki radioelektronicznej, systemów wsparcia dowodzenia i rozpoznania, a także pakietu logistycznego i szkoleniowego. Cenę ustalono wówczas na poziomie 6,5 mld dolarów. Kierownictwo MON od początku deklarowało, że będzie starać się obniżyć tę kwotę. – Będziemy twardo negocjować, aby osiągnąć jak najkorzystniejszą cenę – zapowiadał Mariusz Błaszczak. 

REKLAMA

I wszystko wskazuje na to, że negocjacje zakończyły się sukcesem. Cena 4,6 mld dolarów – czyli około 18 mld złotych – jest zbliżona do kwoty, jaką zapłacili Belgowie za 34 samoloty. Jednak za 4 mld euro, czyli około 4,3 mld dolarów, mają oni otrzymać tylko cztery zapasowe silniki Pratt & Whitney F-135 (oraz podobne do zamówionego przez Siły Zbrojne RP wyposażenie radioelektroniczne, systemy dowodzenia i wsparcie logistyczne oraz szkoleniowe).

O tym, że priorytetem Planu Modernizacji Technicznej polskiej armii na najbliższe lata jest pozyskanie Harpii, czyli wielozadaniowych samolotów piątej generacji, szef resortu obrony poinformował publicznie w listopadzie 2018 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Lockheed Martin

dodaj komentarz

komentarze

~marko
1580386500
czyli 18 mld zł za 32 samoloty, do tego trzeba doliczyć koszty uzbrojenia, bo w Umowie nic na ten temat nie ma, a to kolejne miliardy zł. plus 4 mld zł podatku dla KAS od transakcji, do tego należy doliczyć też ok. 3 mld zł. na budowę nowych baz itd. to wszystko kosztem modernizacji całych SZ RP. Samoloty sumarycznie z całą infrastrukturą szkoleniem itd, ok 30 mld zł !!!, które zasadniczo nie będą w stanie współdziałać z pozostałymi RSZ z uwagi na przepaść technologiczną, więc pytanie po co ??? Amerykanie natomiast dla własnych SZ zakupują najnowsze wersja F-15, tańsze i bardziej przystające do naszych realiów, podobnie zresztą zamierza zrobić Izrael. Rozumiem, że politycy PIS bez przetargu z wolnej ręki, bez offsetu napychają kasę amerykańskim firmom, czy przypadkiem za tym nie kryją się osobiste korzyści, bo wątpię w interes państwa :-(
BF-0C-20-21
~Georealista
1580147760
Wedle innych doniesień te 33 silniki to nie są zapasowe, tylko ogółem wszystkie sprzedane Polsce. Czyli dla Polski 32 w maszynach i 1 zapasowy silnik za 4,6 mld dolarów. Belgowie kupili 34 maszyny z silnikami i 4 silniki zapasowe za 4,2 mld dolarów. To nie wygląda na dobry interes.
8D-23-0B-FC

Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
 
Podziemna potęga
Czerwoni w odwrocie
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Iran uderza w USA
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Chciałem walczyć z Niemcami
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Umowa na Harpie podpisana!
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
O Patriotach na WAT
Darłowo czeka na śmigłowce
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Krwawe walki o Monte Cassino
Ważka bliżej
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
They Train Together, They Fight Together
Własne interesy Europy
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
F-35 – polska Harpia
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Nauka zimowego pływania
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Double Eagle po nowemu
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Defense Without Politics
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Żyj zdrowiej
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Szturmani na Lipie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
We Are All Darfur
Arsenał Iranu
Centrum dla Viperów w Łodzi?
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO