moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w kwalifikacji wojskowej 2021

Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa miała rozpocząć się 25 stycznia i potrwać do końca kwietnia. Tak się jednak nie stanie. Z powodu pandemii COVID-19 młodzi ludzie będą wzywani przed komisje lekarskie w ciągu całego roku w kilku wyznaczonych terminach. Trwają prace nad przygotowaniem szczegółowych przepisów w tej sprawie.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa ruszyła na początku lutego w całej Polsce. Obowiązek stawiennictwa przed komisjami lekarskimi dotyczył w sumie około 215 tys. młodych ludzi, głównie mężczyzn urodzonych w 2001 roku. Zgodnie z rozporządzeniem szefów MON-u i MSWiA, kwalifikacja miała zakończyć się 30 kwietnia. Plany pokrzyżowała jednak pandemia i w połowie marca kwalifikacja została zakończona. Ministrowie podjęli taką decyzję, aby ograniczyć ryzyko zakażeń COVID-19. Większość wydanych przez wójtów, burmistrzów i prezydentów wezwań straciła ważność, a ci, którzy nie zdążyli stanąć przed komisjami lekarskimi, zostali w 2020 roku zwolnieni z takiego obowiązku. W efekcie do kwalifikacji nie przystąpiła połowa z ponad 200 tys. dziewiętnastolatków i osób ze starszych roczników, które dostały wezwanie.

Podobny problem, z powodu trwającej wciąż epidemii, mógłby pojawić się i w przyszłym roku. Dlatego w tzw. ustawie covidowej z dnia 27 listopada 2020 roku parlament wprowadził zmiany dotyczące m.in. ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, w której jest mowa o kwalifikacji wojskowej.

REKLAMA

Postanowiono, że osoby, które nie przystąpią do kwalifikacji w roku kalendarzowym, w którym kończą 19 lat, z innych przyczyn niż osobiste (np. z powodu pandemii), podlegają temu obowiązkowi do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata. Zapisano także, że kwalifikacja wojskowa może być przeprowadzona w kilku okresach danego roku kalendarzowego. Jak dotąd taka możliwość była zarezerwowana jedynie na wypadek ogłoszenia mobilizacji oraz w czasie wojny.

Zmiany oznaczają, że w 2021 roku 19-latkowie będą stawiać się przed wojskową komisją lekarską w kilku terminach wyznaczonych w trakcie całego roku. Szczegóły określi rozporządzenie ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych, które także musi zostać znowelizowane, ponieważ ustalono w nim już wcześniej, że przyszłoroczna kwalifikacja będzie trwała od 25 stycznia do 30 kwietnia.

– W związku z aktualną sytuacją epidemiczną w kraju oraz wieloma sygnałami od przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej dotyczącymi trudności w przeprowadzeniu kwalifikacji wojskowej w tym terminie, analizowane są inne możliwości w tym zakresie. Jedną z propozycji jest przesunięcie terminu rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej na 7 kwietnia i jej zakończenie 23 lipca 2021 roku – mówi ppłk Rafał Zgryziewicz z Zespołu Prasowego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Ostateczna decyzja co do terminów kwalifikacji jeszcze nie zapadła. Prace nad nowelizacją rozporządzenia trwają obecnie w MSWiA. Wiadomo natomiast, że nie zmienią się przepisy określające, kto w przyszłym roku będzie miał obowiązek stawiennictwa. Kwalifikacją zostaną objęci przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2002 roku, ale też m.in. z roczników 1997–2001, wobec których do tej pory nie określono kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa została wprowadzona w 2009 roku, gdy zawieszono zasadniczą służbę wojskową. Jej celem jest zebranie informacji o stanie zdrowia młodych ludzi i określenie ich zdolności do ewentualnej służby, m.in. powołania w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Co roku liczbę osób, które zostaną wezwane, wskazują w rozporządzeniu ministrowie: obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WKU Suwałki

dodaj komentarz

komentarze


Obrady ministrów obrony NATO
 
Krwawa Olszynka
Laserowa artyleria US Army
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Złoty biatlon żołnierzy
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Terytorialsi i Lucas na ratunek
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Rozpoznanie na medal
Jakie zmiany w mundurówce?
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Armia kupuje wozy dla strażaków
SERE znaczy przetrwać
Pamiętajmy o Wyklętych
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Odnowili powstańcze mogiły
Komisje sejmowe o umowie z USA
Śmierć pułkownika Dekutowskiego
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Awanse generalskie
Opiniowanie po nowemu
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy
Komisja Obrony debatowała o Grotach
W kazamatach Informacji Wojskowej
Zimą po Wiśle – dla chorego kolegi
Topaz w ASzWoj-u
Trudny rok na misjach
Medalowe „oczko” żołnierzy
Wojsko kontra COVID-19
Na pomoc Libańczykom
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Controlled Attack
Kombatancie – przebadaj się
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Podwodniacy na spluwaczkach
Ostatnia wola bohatera
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Machina „Irini”
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Amerykanie odmładzają F-16
Zwiedź online Lotniczą Akademię Wojskową
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Żołnierze sportowcy nadają ton
F-35 wylądują w Łasku
„Orzeł” na Bałtyku
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Łowcza-Rega ma być lepsza
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Jak to jest z awansami bez limitu?
Czołgista pod wodą
Od roku z pomocą i w gotowości
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Ukraiński kurs na Zachód
Kuźnie oficerskich kadr
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO