moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową

Kwalifikacja wojskowa w 2020 została właśnie zakończona – taką decyzję podjęli ministrowie Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński. Oznacza to, że wszystkie wydane dotąd przez wójtów, burmistrzów i prezydentów wezwania do stawiennictwa na kwalifikacji wojskowej tracą ważność. Zakończenie kwalifikacji ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, który wywołuje chorobę Covid-19.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński znowelizowali rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 roku. Zgodnie z nowym rozporządzeniem kwalifikacja została zakończona 13 marca 2020 roku, czyli półtora miesiąca wcześniej. Osoby, które otrzymały od wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wezwania, są zwolnione ze stawiennictwa na kwalifikacji od 16 marca do 30 kwietnia. Dzisiaj na terenie całego kraju zakończyły prace powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej. Jak informuje resort obrony narodowej, jest to związane z ryzykiem zarażenia się koronawirusem. Zakończenie kwalifikacji ma charakter profilaktyczny i ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się pandemii.

Według danych MON od 2 lutego do dziś powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia dla około 35–40% osób zobowiązanych do stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej w tym roku. Pozostali otrzymają wezwanie w 2021 roku.

Kwalifikacja wojskowa w 2020 roku rozpoczęła się w całej Polsce na początku lutego i miała trwać do 30 kwietnia. Około 215 tysięcy ludzi, głównie mężczyzn urodzonych w 2001 roku, miało stanąć przed komisją lekarską. Zgodnie z przepisami stawiennictwo do kwalifikacji jest obowiązkowe. Obowiązek taki został wprowadzony w 2009 roku, czyli po zawieszeniu zasadniczej służby wojskowej. Poprzez kwalifikację zbiera się informacje o stanie zdrowia i ocenia się zdolność obywateli do czynnej służby wojskowej. Chodzi o to, by zweryfikować, ilu ludzi można powołać do służby w przypadku zagrożenia państwa.

W tym roku do kwalifikacji stawić się mieli głównie dziewiętnastolatkowie. Wezwania wysyłano także do mężczyzn urodzonych w latach 1996–2000, którzy dotąd nie mieli określonej kategorii zdolności do służby wojskowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 6 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Co nowego w przepisach?
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Nowy europejski czołg
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
USA: chcemy Grenlandii
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Good Morning, Orka!
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Czekamy na F-35
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Pucharowy medal na desce
Medale na lodzie i śniegu
Maj polskich żywych torped
PKW „Noteć” – koniec misji
W cieniu dumy floty
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Warto iść swoją drogą
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Medyczny impas
Krok po kroku przez kwalifikacje
Człowiek, który sprzedał ciszę
Odpalili K9 Thunder
Czas podwodniaków
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Jak zbudować armię przyszłości
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Amerykański szogun
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Góral z ORP „Gryf”
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowy triumf na Gali Sportu
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Dyrygent w mundurze
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Więcej mocy dla Orki
Na tronie mistrza bez zmian
O bezpieczeństwie u prezydenta
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Partnerstwo Polski i Litwy
Piątka z czwartego wozu
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO