moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły

Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 dołączyły do grona firm, które dostarczą komponenty do kupionych przez Polskę dwóch baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Umowa zawarta z Raytheon Missiles & Defense przewiduje, że zakłady z Zegrza m.in. wyposażą kontenery do obsługi technicznej systemu rakietowego Wisła.

Raytheon Missiles & Defense to producent systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot, który w Siłach Zbrojnych RP nosi kryptonim „Wisła”. Kilka dni temu amerykański koncern podpisał umowę z Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1. Spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej ma wyposażyć kontenery do obsługi technicznej amerykańskiego systemu rakietowego. Tym samym WZŁ nr 1 stały się dziewiątą krajową firmą, która będzie dostarczać komponenty do zestawów Patriot.

Warto zauważyć, że kontenery technicznie będą chyba najbardziej polską częścią Wisły. Zaprojektują je bowiem specjaliści z gdyńskiej spółki OBR CTM (należącej do PGZ), a zbudują inżynierowie z Agregaty Pex Pool Plus. Natomiast przyczepy, na których kontenery będą przewożone, wyprodukuje firma Demarko z Bytomia.

Przedstawiciele Raytheona podkreślają znaczenie współpracy z polskimi firmami, które zostając podwykonawcami rodzimej Wisły, wchodzą w łańcuch globalnych dostawców amerykańskiego koncernu. – Chcemy budować partnerskie relacje z kolejnymi polskimi firmami, aby tworzyć dalsze okazje do współpracy ekonomicznej, opierające się na lokalnej specjalistycznej wiedzy i technologii – komentowała Shawn Rantas, dyrektor ds. polskiego programu Patriot w Raytheon Missiles & Defense.

Do tej pory Raytheon podpisał umowy podwykonawcze m.in. z Teldatem – na dostawę routerów umożliwiających systemowi rakietowemu komunikację sieciową; PIT- Radwarem – na produkcję anten do systemów identyfikacji „swój–obcy” (Identification Friend or Foe – IFF); z Hutą Stalowa Wola na dostawę wyrzutni M903 systemu Patriot; z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi na produkcję i integrację zestawów modułów elektroniki DLTM (Data Link Terminal Module) oraz z Zakładami Mechanicznymi Tarnów na produkcję siłowników liniowych i obrotowych do wyrzutni M903.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze


Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Odnaleziono „Roja”
Szkolenia na pomostówkę
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Abordaż z polskim wsparciem
Cyfrowa tarcza F-16
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Azjatycka szansa
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Nocna próba na Wisłostradzie
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
„Wicher" wkrótce na wodzie
Młodzi medycy na poligonie
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Coraz więcej Alpha Scramble
MON i MSZ o szczycie NATO
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Z prądem i pod prąd
Wsparcie ma znaczenie
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Zapraszamy na defiladę
Powietrzna defilada
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Bataliony przyszłości
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Generał w niewoli
Szachownica na Wisłostradzie
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Legion Medyczny na poligonie
Jak obronić się przed dronami?
PKW Irak zostaje w Jordanii
PGZ o koalicji antybalistycznej
Morska parada 15 sierpnia
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Walka, entuzjazm i nadzieja
Lubawa wyposaży saperów
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gorący lipiec PKW Łotwa
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO