moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników

Jeśli jesteś gotów, by chorym na COVID-19 dać cząstkę swojego profesjonalizmu, niezłomności i zaangażowania, twoje miejsce jest w zespole szpitala tymczasowego na Okęciu – mówi gen. dyw. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, apelując o zgłaszanie się do pracy w powstającym w Warszawie szpitalu tymczasowym. Potrzebnych jest ponad 400 osób.

Wojskowy szpital tymczasowy powstaje w hangarze w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Obecnie w hali są prowadzone prace techniczne, ale już teraz poszukiwany jest personel medyczny. Pierwsi chorzy na COVID-19 mają być przyjęci jeszcze w tym miesiącu. – Szpital tymczasowy będzie prowadzony przez Wojskowy Instytut Medyczny, placówkę stanowiącą elitę wojskowej i cywilnej służby zdrowia – mówił w poniedziałek minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON dodał, że doświadczony i profesjonalny zespół lekarzy z Szaserów należy do najlepszych polskich specjalistów.

Minister przypomniał, że wiosną, podczas pierwszej fali epidemii, lekarze wojskowi z WIM wzięli udział w misji medycznej we Włoszech. – Przeniesiemy do szpitala tymczasowego na Okęciu doświadczenia z Lombardii dotyczące tego, w jaki sposób organizować opiekę nad chorymi oraz jak właściwie dobierać procedury diagnostyczne i terapeutyczne – zapewniał podczas konferencji gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.

Generał Gielerak dodał, że szpital na Okęciu skupi się na leczeniu pacjentów w ciężkim stanie, z poważnymi powikłaniami oraz niewydolnością oddechową wymagającą tlenoterapii i wspomagania oddychania.

W szpitalu, który zostanie otwarty przed końcem listopada, będzie 250 łóżek, w tym 30 przeznaczonych do intensywnej opieki medycznej. Teraz w hali na Okęciu trwają prace techniczne, m.in. budowa przepierzeń. Szpital i jego pracownicy będą finansowani z budżetu MON.

Dziś rozpoczął się nabór personelu do nowego szpitala. Ma być w nim zatrudnionych ponad 400 osób. – Czekamy na zgłoszenia m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, a także osób z personelu technicznego – wymieniał minister Błaszczak. W sumie pracę mogą znaleźć pracownicy medyczni szesnastu specjalności. Zainteresowani mogą się zgłaszać poprzez uruchomiony dziś portal, przygotowany przez studentów Wojskowej Akademii Technicznej: szpitaltymczasowy.wim.mil.pl.

Z apelem o zgłaszanie się do pracy w szpitalu na Okęciu wystąpił generał Gielerak. Przyznał, że podjęcie tego wyzwania wymaga odwagi i poświęcenia, ale będzie jednocześnie doświadczeniem, z jakim niewielu lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych mogło się zmierzyć. – Jeśli jesteś gotów do pracy w wyjątkowym zespole medyków działających w niezwykłych czasach, gotów, aby chorym na COVID-19 dać cząstkę swojego profesjonalizmu, niezłomności i zaangażowania, twoje miejsce jest w zespole pracowników szpitala tymczasowego formowanego przez WIM – podkreślał dyrektor.

W szpitalu będą także pracować podchorążowie studenci medycyny na wydziale wojskowym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Słuchacze piątego i szóstego roku będą pomagać lekarzom, a studenci niższych lat pozostałemu personelowi medycznemu – zapowiedział. Minister przypomniał też o trzykrotnym zwiększeniu liczby miejsc na tym wydziale. Obecnie na szóstym roku jest 50 słuchaczy, na pierwszym – 150 studentów. – Zależy nam, aby wojskowa służba zdrowia była coraz silniejsza – mówił minister Błaszczak.

Także pozostałe szpitale wojskowe włączone są w pomoc chorym na koronawirusa i opiekę nad nimi– Poleciłem, aby każdy szpital wygospodarowywał jedną trzecią miejsc dla chorych na COVID-19, a kilka z nich: w Gdańsku, Szczecinie i Żaganiu, przeznaczyliśmy tylko dla takich pacjentów – podał szef MON.


Film: MON

Tymczasowy szpital wojskowy działa już we Wrocławiu w ramach tamtejszego 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego. W tym tygodniu rozpocznie działalność szpital w Krynicy pod patronatem 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Krakowa, przygotowywany jest też szpital w Ciechocinku przez lekarzy 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.

W Warszawie będą działać dwa szpitale tymczasowe. Jeden z nich, otwarty na początku listopada na Stadionie Narodowym, przyjmuje już pacjentów z COVID-19. Szpital jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i docelowo będzie w nim 1200 łóżek.

AD

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
 
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Wojskowe uczelnie zapraszają na e-spotkania
Szykujcie się do „The Murph Challenge”
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Polska flaga nad Bolonią
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Kraby na „Bizonie ‘21”
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Jak wojsko walczy z pandemią
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
BME pod znakiem „Miecznika”
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Getto walczy
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Udany weekend żołnierzy
Opiniowanie po nowemu
Sportowy jubileusz
Kolejne samorządy wybudują strzelnice
Afganistan. Czas wracać do domu
Course on Diplomacy
Mistrzowskie zagranie przegranych
Siły powietrzne czekają na F-35
Rumuński „Scorpion Spring”
Kuźnie oficerskich kadr
Sto sekund do zagłady
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Wojsko dostarcza tlen do szpitali
12 dni w koszarach
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
„Wolverine Strike” odpiera atak
Jedyna taka brygada
Jak pływają Rosomaki
Maratończycy bliżej przepustki na igrzyska
Kolejne Herculesy dla wojska
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Nowe książeczki wojskowe
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Nowy karabin z Tarnowa
Kurs na dyplomację
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Przekazanie władzy w PGZ
Mężny duch dla ratowników
Polska stawia na fregaty Miecznik
Nagroda nie tylko od dowódcy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO