moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Aplikacja WIM w walce z koronawirusem

Występowanie gorączki, duszności czy kaszlu to pytania, na które odpowiadają użytkownicy aplikacji „COVID-19” opracowanej w Wojskowym Instytucie Medycznym. Odpowiedzi trafiają do WIM i jeśli wyniki będą niepokojące, system ostrzeże o tym lekarzy. „COVID-19” przeznaczony jest dla pracowników i pacjentów WIM, którzy zostaną skierowani na kwarantannę związaną z koronawirusem.

– Przebieg kliniczny zakażenia wirusem SARS-CoV-2, zwłaszcza utajony jego początek, skłaniają do skrupulatnego monitorowania samopoczucia w poczuciu bezpieczeństwa całej wspólnoty – mówi gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Generał dodaje, że taki sposób postępowania daje szansę na ujawnienie pierwszych objawów zakażenia oraz ograniczenie ryzyka jego dalszej transmisji.

W tym celu w WIM opracowano i wdrożono Medyczną Kartę Samokontroli, czyli aplikację „COVID-19”. – System skierowany jest do naszych pracowników i pacjentów, którzy zgłoszą się do szpitala i zostaną skierowani na domową kwarantannę związaną z koronawirusem – tłumaczy płk dr inż. Piotr Murawski, szef Oddziału Teleinformatyki WIM i autor aplikacji. Tacy pacjenci zostaną wpisani do systemu razem z informacjami, na co chorują i jakie mają objawy oraz otrzymają link do pobrania aplikacji, który pozwoli im pozostać pod nadzorem lekarzy.

REKLAMA

Jak działa „COVID-19”? Aplikacja jest prosta w obsłudze. Po jej pobraniu i zainstalowaniu każdy użytkownik jest identyfikowany przez numer telefonu komórkowego oraz indywidualne hasło. Potem regularnie raz na dobę wypełnia krótką ankietę odpowiadając na osiem pytań dotyczących samopoczucia. Wśród nich jest np. pytanie o temperaturę, występowanie duszności, bólu głowy czy kaszlu. – Jeśli ktoś zapomni o wypełnieniu ankiety, na telefon komórkowy, przyjdzie sms przypominający mu o tym obowiązku – podaje płk Murawski.

Odpowiedzi trafiają do ekspertów z działu epidemiologii WIM. Tam są automatycznie analizowane i jeśli wyniki będą niepokojące, system ostrzeże o tym lekarzy. Mogą wtedy zareagować i np. zmienić ustawienia aplikacji, aby użytkownik musiał odpowiadać na pytania kilka razy dziennie. Dzięki temu można dokładniej monitorować jego stan. Lekarze mogą też od razu zadzwonić do użytkownika z dalszymi pytaniami lub zdecydować o potrzebie hospitalizacji i wysłać po niego karetkę.

– Zadaniem aplikacji jest wzmocnienie naszej samokontroli i wspomaganie diagnostyki, aby dzięki regularnym odpowiedziom na pytania nie przeoczyć któregoś z ważnych symptomów choroby i ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa – wyjaśnia płk Murawski.

„COVID-19” może zostać pobrany na komputer z systemem Windows lub telefon z androidem. Uruchomiona będzie również wersja na iOS. Na razie aplikacja działa od tygodnia i zarejestrowanych jest w niej 785 pracowników WIM. – Docelowo obejmiemy nią wszystkich, czyli ponad 3 tys. pracowników, a także naszych stałych dostawców i partnerów oraz pacjentów – wylicza szef Oddziału Teleinformatyki WIM. Jak zapewnia, udostępniane przez użytkowników aplikacji dane są bezpieczne. Informacje przesyłane są za pośrednictwem szyfrowanego łącza i udostępniane wyłącznie działowi epidemiologii WIM.

Gen. Gielerak podkreśla, że sprawność systemu zależy od jakości informacji, jakie zostaną do niego wprowadzone. – Wiarygodne dane, którymi są wszelkie odstępstwa od normalnego samopoczucia, są gwarantem wspólnego bezpieczeństwa w dobie towarzyszącego nam zagrożenia epidemicznego – dodaje dyrektor WIM.

AD

autor zdjęć: Wikipedia, WIM

dodaj komentarz

komentarze


AFN uderzył w Kołobrzegu
 
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Powrót do korzeni
Włoscy lotnicy w Malborku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Śluza”
Pożegnanie z Iskrą
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Terytorialsi w obronie stolicy
Wyjście z cienia
Wizyta w PKW Łotwa
NATO zmienia priorytety
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Szkolenie na klifie
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Jak zostać żołnierzem zawodowym
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Kask weterana może być twój!
Kolektywna obrona to priorytet
O jeden most za daleko?
Raptory już w Polsce
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Przemysł idzie w OPL
Przełomowy szczyt
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Nowy dowódca 18 Dywizji
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Zwiad ze spadochronem
1 Kadrowa idzie w bój
„Biorą inni, bierzmy i my”
Rozkaz ludobójstwa
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Desant do Jeziora Żywieckiego
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Raptory lecą do Polski
CASA na pomoc rannym w wypadku
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Śladem profesjonalistów
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Uratować rannego!
Ostatni rozdział generała
O pomocy dla Ukrainy
Wymiana ciosów w Ukrainie
Akademia Abrams ruszyła!
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO