moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
By nie zostawić bohaterów w potrzebie

Ruszyła druga edycja akcji „Obiady dla bohaterów”, w ramach której żołnierze i wolontariusze dostarczają posiłki kombatantom i ich bliskim. Tego rodzaju pomocą ma zostać objętych ponad 150 seniorów. Po raz pierwszy kampanię zorganizowano podczas wiosennej fali epidemii COVID-19. Wówczas rozdano prawie 42 tysiące posiłków.


Akcja „Obiady dla bohaterów” wystartowała na początku listopada. – Nasza inicjatywa ma na celu wsparcie osób starszych, dla których zakażenie się koronawirusem jest szczególnie niebezpieczne. Dlatego, aby zminimalizować to ryzyko, codziennie w porze obiadowej wolontariusze dostarczają im, a jeśli jest taka konieczność, także ich opiekunom, dwudaniowe posiłki – wyjaśnia Krzysztof Krzemiński, koordynator akcji.

 

REKLAMA

Posiłki, przygotowane przez lokalnych restauratorów, przynoszą seniorom wolontariusze. Gdy zajdzie potrzeba, robią im również zakupy i realizują recepty. Zawsze upewniają się, że starsza osoba na pewno potrzebuje pomocy. – Zdarzają się różne sytuacje. Podczas jednej z wizyt okazało się, że starsza pani po upadku nie mogła się poruszyć. Żołnierze, którzy byli na miejscu, zaalarmowali bliskich, a także medyków – opowiada Krzemiński.

Organizatorem akcji jest stowarzyszenie „Odra–Niemen”, wspiera ją także Fundacja „Nie zapomnij o nas, powstańcach warszawskich” oraz wielu wolontariuszy. Wśród tych ostatnich jest pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, a także funkcjonariusze Służby Więziennej i żołnierze. Na Mazowszu posiłki roznoszą m.in. wojskowi z Dowództwa Garnizonu Warszawa, a w województwie warmińsko-mazurskim – terytorialsi z 4 Brygady OT. – Zespół ds. Kombatantów i żołnierze każdego z batalionów są zaangażowani w dostarczanie posiłków dla naszych bohaterów w całym województwie. Jesteśmy również otwarci na indywidualne potrzeby kombatantów. Są to osoby starsze, o których szczególnie musimy zadbać – mówi mjr Bogumił Krupiński, koordynator Zespołu ds. Kombatantów w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Pierwsze fundusze na organizację akcji pochodziły ze zbiórki internetowej. Środki finansowe przekazał także Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, a także Polska Fundacja Narodowa. Wsparcie PFN pozwoliło organizatorom „Obiadów dla bohatera” na zwiększenie zakresu pomocy. Dzięki środkom uzyskanym od PFN wkrótce 19 kombatantów będzie mogło skorzystać z darmowych zabiegów rehabilitacyjnych. – Wszystkie zabiegi będą się odbywały w domach naszych podopiecznych. O liczbie zabiegów i ich rodzaju zdecyduje rehabilitant. Oczywiście zostaną przeprowadzone w pełnym reżimie sanitarnym. Jesteśmy przekonani, że takie działanie pozwoli na ograniczenie przebywania kombatantów w miejscach publicznych, środkach transportu, tym samym zminimalizuje ryzyko transmisji wirusa – mówi Krzemiński. – Ta inicjatywa wpisuje się w naszą intencję docierania do grup najwyższego ryzyka, których warunki bytowe i zdrowotne, a także aktywność w kontaktach społecznych pogorszyły się w wyniku reżimu sanitarnego. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Odra–Niemen, Fundacją „Nie zapomnij o nas, powstańcach warszawskich” i żołnierzami mamy możliwość dotarcia z pomocą do liczniejszego grona potrzebujących – dodaje dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu PFN.

Obecnie wolontariusze dostarczają posiłki 80 osobom, ale wkrótce akcją zostaną objęci kolejni – łącznie 152 osoby.
To druga edycja akcji „Obiady dla bohaterów”. Pierwsza odbyła się podczas wiosennej fali epidemii koronawirusa. Wówczas przez 101 dni żołnierze i wolontariusze dostarczyli 350 kombatantom i ich bliskim prawie 42 tysiące obiadów.

MM

autor zdjęć: DWOT, DGW, Grzegorz Jakubowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Udany weekend żołnierzy
 
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
BME pod znakiem „Miecznika”
Kraby na „Bizonie ‘21”
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Polska stawia na fregaty Miecznik
Opiniowanie po nowemu
Maratończycy bliżej przepustki na igrzyska
Jak wojsko walczy z pandemią
Kurs na dyplomację
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Kuźnie oficerskich kadr
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Nagroda nie tylko od dowódcy
Siły powietrzne czekają na F-35
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Getto walczy
Nowy karabin z Tarnowa
Kolejne Herculesy dla wojska
Wojskowe uczelnie zapraszają na e-spotkania
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
„Wolverine Strike” odpiera atak
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Rumuński „Scorpion Spring”
Course on Diplomacy
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Sto sekund do zagłady
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Afganistan. Czas wracać do domu
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Wojsko dostarcza tlen do szpitali
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Polska flaga nad Bolonią
12 dni w koszarach
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Nowe książeczki wojskowe
Jak pływają Rosomaki
Przekazanie władzy w PGZ
Kolejne samorządy wybudują strzelnice
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Jedyna taka brygada
Szykujcie się do „The Murph Challenge”
Mistrzowskie zagranie przegranych
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Sportowy jubileusz
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Mężny duch dla ratowników
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO