moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wolontariusze z „Paczki dla Bohatera” znów w akcji

Ambitny plan wolontariuszy Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera” – chcą wręczyć świąteczne paczki aż dwóm tysiącom kombatantów walk o niepodległość. By było to jednak możliwe, konieczne jest nasze wsparcie. Można pomóc, przekazując datki pieniężne, środki czystości czy żywność z długim terminem ważności lub biorąc udział w aukcjach internetowych.

Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” już od dziesięciu lat opiekuje się kombatantami walk o niepodległość. Wolontariusze organizują dla podopiecznych wyjazdy rehabilitacyjne, pomagają remontować ich mieszkania. W razie konieczności robią im też zakupy lub dostarczają leki. Co roku tuż przed świętami odwiedzają każdego z nich, aby wręczyć świąteczne upominki. Tegoroczna akcja ma być przeprowadzona z wyjątkowym rozmachem.

Świąteczne paczki, które przygotowujemy, nie zaspokoją oczywiście wszystkich potrzeb naszych podopiecznych, ale na pewno sprawią im wiele radości. To taki nasz mały pretekst do wywołania uśmiechu na ich twarzach, a także forma podziękowania za to, co kiedyś zrobili dla ojczyzny. Mimo upływu wielu lat pamiętamy o tym i jesteśmy im za to wdzięczni – mówi mł. chor. Tomasz Sawicki, pomysłodawca akcji i prezes Stowarzyszenia.

Wolontariusze Stowarzyszenia chcieliby w tym roku obdarować dwa tysiące osób. By było to jednak możliwe, konieczne jest wsparcie inicjatywy. A pomóc może każdy. Wystarczy przelać dowolną kwotę na konto bankowe akcji lub zrobić zakupy na internetowym bazarku Stowarzyszenia. Można też kupić produkty dla kombatantów, następnie przekazać je wolontariuszom. Stowarzyszenie prosi przede wszystkim o artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, takie jak: kawa, herbata, słodycze, owoce i warzywa w puszce, konfitury, konserwy, płatki śniadaniowe, cukier, olej, syropy, witaminy, kasze, bakalie, soki, makarony, sery. Mogą być także środki chemiczne: kremy, szampony, płyny do kąpieli, płyny i proszki do prania, żele pod prysznic, pasty do zębów, środki czystości, jak również koce, prześcieradła czy ręczniki. Wszystkie produkty można przekazywać do punktów zbiórek, które znajdują się na terenie całego kraju, a także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Brukseli i Holandii. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa należy się wcześniej skontaktować z koordynatorem akcji w danym regionie. Produkty można także wysłać za pośrednictwem poczty.

Specjalną prośbę Stowarzyszenie kieruje do najmłodszych. Chodzi o przygotowanie świątecznych kartek z życzeniami, które trafią do weteranów. – Takie małe dzieła zawsze bardzo cieszą kombatantów – zauważa Sawicki.

Dystrybucja upominków odbywa się zazwyczaj tuż przed świętami. – Jednak – jak mówi Tomasz Sawicki – w tym roku akcja rozpocznie się prawdopodobnie wcześniej. Zależy nam bowiem na tym, aby dotrzeć do jak największej liczby osób, a grono wolontariuszy jest ograniczone. Zaznacza, że podczas wizyty u kombatantów wszyscy będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa, jakie obowiązują podczas pandemii. – Zawsze ważnym elementem naszych działań była rozmowa z podopiecznymi. Często witali nas ciastem, zapraszali na herbatę. W tym roku z wielkim żalem musimy z tego zrezygnować, nie będziemy wchodzić do domów podopiecznych, bo nie możemy ich narażać. Ich zdrowie jest dla nas najważniejsze – zapewnia.

Sawicki wyjaśnia, że wszystkie zebrane środki trafią do kombatantów. Podkreśla także, że osoby zaangażowane w pomoc działają na zasadzie wolontariatu. Nikt nie pobiera wynagrodzenia. – Serdecznie zachęcam do przyłączenia się do naszej akcji. Kiedyś oni walczyli dla nas, dziś my zawalczmy dla nich – apeluje.

Wszelkie informacje dotyczące sposobów wsparcia kombatantów oraz przebiegu akcji można znaleźć na Facebooku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera

dodaj komentarz

komentarze


F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wraki w sonarze
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Groźny incydent w Libanie
Ready for Every Scenario
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Jak wojsko chroni lotniska?
Armia testuje roboty do transportu
Symbol skupiający wiele znaczeń
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Borsuki zdały wodny egzamin
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Poznaj tajemnice Husarza
Logistycy pod lupą
Wodny chrzest Borsuków
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Czerwieńsze będą…
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Ostatni most
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Generał z cienia
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Adaptacja i realizm
Polsko-estońska współpraca
Huta Częstochowa bliżej wojska
Wyścig Stalina
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
JW Agat: idziemy po młodych!
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Bez zmian w emeryturach
Wojsko zaprasza rodziny
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Bieg ku pamięci bohaterów
Skrzydlaci komandosi
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
NATO i USA o Iranie
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Syndrom Karbali
Desant na Odrze
Od cyberkursu po mundurówkę
Hornet czyli „polski Shahed”
Wypadek w PKW UNIFIL
Początek wielkiej historii
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Biało-czerwona na Monte Cassino
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO