Chcesz założyć orkiestrę, ale nie masz instrumentów? W realizacji planów może pomóc… wojsko. Właśnie rusza nabór wniosków o nieodpłatne przekazanie sprzętu wycofywanego z armii. Do wzięcia są m.in. instrumenty muzyczne, ale też koszarowe łóżka i menażki. Wnioski mogą składać tylko ci, których działalność jest związana z obronnością państwa lub promocją sił zbrojnych.
Fot. Orkiestra Wojskowa w Rzeszowie
Nabór wniosków o nieodpłatne przekazanie powojskowego mienia jest organizowany cyklicznie. W ten sposób można się stać właścicielem wycofywanego z armii sprzętu, wyposażenia, a także umundurowania. Chodzi o m.in. różnego rodzaju kuchnie polowe, zasobniki, pojazdy. Jest tylko jedno ale… – To oferta skierowana do konkretnych grup, których działalność jest związana z obronnością państwa i siłami zbrojnymi oraz porządkiem i bezpieczeństwem publicznym. Wnioski mogą więc składać np. stowarzyszenia i organizacje proobronne, szkoły z klasami mundurowymi, wojskowe muzea i instytucje kultury – wyjaśnia ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.
Każdy, kto zdecyduje się złożyć wniosek, musi szczegółowo udokumentować rodzaj działalności, w tym podejmowanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat inicjatyw, przedsięwzięć czy projektów związanych z obronnością lub bezpieczeństwem. Trzeba także opisać przebieg dotychczasowej współpracy wnioskodawcy z MON-em. Niezbędne jest podanie informacji, na jaki cel zostanie przeznaczone otrzymane mienie. – Można tu wskazać np. szkolenia proobronne, promocję służby wojskowej, podtrzymywanie tradycji narodowych i patriotycznych, wsparcie przedsięwzięć aktywizujących społeczeństwo do budowy obywatelskiego zaplecza sił zbrojnych czy działalność na rzecz byłych żołnierzy i weteranów – wymienia ppłk Krzyżanowski.
Konie, kuchnie i mundury
Tylko w tym roku Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” zorganizowało pięć naborów. W pierwszym na liście przedmiotów do wzięcia były głównie elementy umundurowania, w tym spodnie, buty i kurtki. W drugim – konie wierzchowe przekazywane przez Pułk Reprezentacyjny.
Fot. JS 4051 Włocławek
– W takich naborach bierzemy udział cyklicznie. Otrzymaliśmy już m.in. lornetkę, noże spadochronowe, mundury, plecaki, hełmy kuloodporne kevlarowe. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyposażyć od stóp do głów osoby wstępujące w nasze szeregi – mówi Krzysztof Wójcik, dowódca Stowarzyszenia Jednostki Strzeleckiej z Włocławka. – Udało nam się pozyskać Fiata Ducato i łódź motorową, którą przywróciliśmy do pełnej sprawności. Ostatnio dostaliśmy też przyczepę, którą chcemy wykorzystywać do transportu namiotów, agregatów i kuchni polowych na organizowane przez nas szkolenia i obozy – dodaje i zapewnia, że nigdy nie składają wniosku tylko dlatego, że mienie jest za darmo. – Często trzeba je odebrać z odległych miejsc, w grę wchodzą więc koszty transportu. Trzeba też zainwestować w naprawę czy usprawnienie sprzętu, przechowywanie, ewentualne przeglądy i ubezpieczenia. Dlatego wnioski składamy z rozwagą – zauważa Wójcik.
W ramach trzeciego i czwartego naboru można było otrzymać m.in. samochody ratowniczo-gaśnicze Star (trafiły do Ochotniczej Straży Pożarnej w Serpelicach i Chudowoli), łódź wiosłową (otrzymała ją Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Organizacji Proobronnej Bizon z Solca Kujawskiego), samochód ciężarowo-osobowy Honker (został przekazany jednostce Poszukiwawczo-Ratowniczej w Złotoryi) i kuchnie polowe (MON przyznało je m.in. Zakładowi Doskonalenia Zawodowego w Kielcach i Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu).
Są instrumenty – będzie orkiestra
– Teraz rozpatrujemy wnioski złożone w piątym naborze. Tu w ofercie znalazł się przede wszystkim ciężki sprzęt z przeznaczeniem na cele muzealne. Chodzi m.in. o samoloty szkolno-treningowe TS-11 Iskra, kołowy transporter opancerzony SKOT, makietę czołgu T-55, armatę przeciwpancerną kalibru 76 mm wz. 42. Łączna wartość tego sprzętu to ponad 218 tys. zł – mówi ppłk Krzyżanowski.
Stowarzyszenie Jednostki Strzeleckiej z Włocławka z powojskowego mienia pozyskało m.in. łódź motorową. Strzelcy przywrócili ją do pełnej sprawności. Fot. JS 4051 Włocławek
Jednocześnie został ogłoszony szósty w tym roku nabór na powojskowe mienie. Tym razem do zdobycia są głównie instrumenty muzyczne: flety, klarnety, puzony, saksofony, trąbki, tuby oraz, mający najwyższą wartość, róg – waltornia Hans z 1999 roku (1829 zł.). Chętni mogą też ubiegać się o nieodpłatne przekazanie radiotelefonów, menażek ze stali nierdzewnej i łóżek koszarowych. Zainteresowane udziałem w tym naborze jest Stowarzyszenie Jednostki Strzeleckiej. – We Włocławku oprócz Wojskowej Komendy Uzupełnień nie ma wojska, więc różnego rodzaju uroczystości odbywają się bez mundurowej oprawy muzycznej. Do naszej jednostki dołączyły ostatnio osoby grające w dętych orkiestrach strażackich, dlatego myślimy o założeniu własnej orkiestry strzeleckiej, która mogłaby muzycznie i zgodnie z ceremoniałem uświetniać wydarzenia w mieście – mówi Krzysztof Wójcik.
Wnioski należy przysłać do 6 listopada. Można to zrobić elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej Platformy Usług Administracji Publicznej Ministerstwa Obrony Narodowej (ePUAP) lub w formie tradycyjnej (na adres: dyrektor Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, ul. Dymińska 13, 00-909 Warszawa. Z dopiskiem „Wniosek o nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego – nabór wniosków nr 6/2020/BdsPZŻRP”).
Po zakończeniu naboru wszystkie dokumenty zostaną przeanalizowane przez Komisję ds. Przekazywania Mienia Ruchomego Skarbu Państwa. Decyzja o tym, do kogo trafią oferowane przedmioty, zostanie ogłoszona w ciągu 60 dni na portalu gov.pl.
autor zdjęć: Orkiestra Wojskowa w Rzeszowie, JS 4051 Włocławek
komentarze