moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przygarnij… wierzchowca!

Magister, Seba, Lir i Marco mają za sobą wiele lat służby i związanych z nią intensywnych treningów. Teraz przyszedł czas na odpoczynek. Wojsko chce przekazać w dobre ręce cztery konie z Pułku Reprezentacyjnego WP. Nabór wniosków od organizacji społecznych, które chciałyby przyjąć konie prowadzi Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego to jedyna jednostka, w której służbę pełnią wierzchowce. Konie można było do tej pory zobaczyć na defiladach czy uroczystościach państwowych. Teraz misja czterech z nich dobiega końca.

Na zasłużoną emeryturę przechodzi siedemnastoletni koń dowódczy Magister, Seba, wyjątkowo spokojny wierzchowiec, który ma za sobą udział w licznych uroczystościach państwowych i pokazach musztry kawaleryjskiej, a także bardzo temperamentni, lecz nie mniej doświadczeni Lir i Marco. Zwierzęta mają za sobą wiele lat pracy, ale nie mogą już kontynuować służby ze względu na wiek, pojawiające się problemy zdrowotne lub po prostu nie są już w stanie trzymać szyku czy przebywać w pobliżu odgłosów salw. Jednak konie są sprawne i mogą jeszcze wykonywać inne zadania. Dlatego żołnierze chcą zapewnić im odpowiednie warunki „na emeryturze”, ale tak, aby można jeszcze wykorzystać potencjał zwierząt. Wojsko zdecydowało się więc przekazać je nieodpłatnie organizacjom pozarządowym, samorządom bądź szkołom.

REKLAMA

Zajmie się tym Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, ponieważ procedura nieodpłatnego przekazania mienia ruchomego Skarbu Państwa to jedno z zadań tej jednostki. – W ten sposób wspieramy aktywność organizacji pozarządowych w realizacji współpracy na rzecz aktywizacji społeczeństwa w zakresie obronności, za które odpowiada Biuro – mówi gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Organizacje zainteresowane przyjęciem do siebie zwierząt powinny złożyć wniosek do biura. Termin składania dokumentów mija 24 lipca. Jeżeli żaden wniosek nie wpłynie, konie prawdopodobnie zostaną sprzedane. Zajmie się tym Agencja Mienia Wojskowego, ale wojsko nie będzie miało wpływu na to, co się stanie ze zwierzętami. – A nam zależy, aby trafiły w dobre ręce, do osób które się nimi właściwie zaopiekują – podkreśla por. Jolanta Maciaszek z Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. To właśnie procedura nieodpłatnego przekazania mienia pozwala na to, aby konie trafiły do organizacji pozarządowej, która w celach statutowych ma wpisaną opiekę nad zwierzętami lub innego podmiotu, który prowadzi działalność związaną z jeździectwem.

W ubiegłym roku tak właśnie się stało. Cztery konie zostały przekazane do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego im. Heleny Spoczyńskiej w Lipinach, a dwa kolejne wierzchowce do Stowarzyszenia Oddział Kawalerii Ochotniczej „Wierzawice”.

Jak złożyć wniosek? Należy to zrobić za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej Platformy Usług Administracji Publicznej Ministerstwa Obrony Narodowej (ePUAP) lub w formie tradycyjnej. Wówczas należy go skierować na adres: Dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, ul. Nowowiejska 28a, 00-911 Warszawa. Z dopiskiem „Wniosek o nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego”.

Po zakończeniu naboru wszystkie dokumenty zostaną przeanalizowane przez Komisję do spraw Przekazywania Mienia Ruchomego Skarbu Państwa. Decyzja o tym, gdzie trafią konie, zapadnie w ciągu 60 dni i zostanie ogłoszona na portalu gov.pl.

Więcej informacji znajduje się na ministerialnej stronie internetowej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Michał Wójcik

dodaj komentarz

komentarze

~Bolo
1630644840
Jesień 2001 SK WP :) Pozdro
5C-14-75-30

Święto Dowództwa Generalnego
 
Dobrowolna służba dla absolwentów
Święto Dowództwa Operacyjnego
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Zielone światło dla miliardów
Zmiany kadrowe w WP
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Bramy dla generała
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Spektakl Kremla
Prezydent i „niezwyciężeni”
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Ślązak lepiej uzbrojony?
Przełomowy szczyt
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Piąta kadencja generała Konopki
Pioruny – broń, która się sprawdza!
PKW Orlik wrócił do domu
Szczęśliwa „Błyskawica”
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Światowi liderzy już w Madrycie
Sojusz z inicjatywą
Szczyt NATO w Madrycie
Umowa na Perkozy podpisana
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
W desancie zostają najlepsi
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Wizyta w PKW Łotwa
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Amerykańskie F-15 w Polsce
Śladem profesjonalistów
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Pola walczy z SMA
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Unowocześnianie MW RP
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Dla kogo tanie wczasy?
For Our Freedom and Yours
Kierunek Düsseldorf
Biden: gra na przeczekanie
Hańcza po raz pierwszy
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Dwanaście razy złoto
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Przełomowy szczyt w Madrycie
Kierunek Liban
Szczyt nowych wyzwań
Virtuti Militari ma 230 lat
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO