moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Srebrny medal WP dla Brytyjczyka

Major Luke Dodington jest pierwszym Brytyjczykiem z Batalionowej Grupy Bojowej NATO uhonorowanym Srebrnym Medalem Wojska Polskiego. Dowódca brytyjskiego komponentu otrzymał wyróżnienie m.in. za współpracę z żołnierzami wojsk obrony terytorialnej. – Służba z wami była zaszczytem – mówił dziś do polskich sojuszników mjr Dodington.

Uroczystość wręczenia Srebrnego Medalu Wojska Polskiego brytyjskiemu oficerowi odbyła się w Białymstoku, gdzie stacjonuje dowództwo 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To właśnie z tą jednostką żołnierze armii brytyjskiej, dowodzeni przez mjr. Luke’a Dodingtona, nawiązali ścisłą współpracę. Około 160 Brytyjczyków kończy właśnie półroczną służbę w Bemowie Piskim.

– Pracowaliśmy razem przez kilka miesięcy. Zrealizowaliśmy wiele przedsięwzięć, dzięki którym mogliśmy rozwijać nasze zdolności – mówił we wtorek płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1 PBOT. Oficer podkreślał profesjonalizm żołnierzy oraz to, że współpraca z sojusznikami miała korzystny wpływ na rozwój najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. – Myślę, że możesz opuścić Polskę z poczuciem dobrze wykonanego zadania. Choć wierzę, że to nie jest nasze ostatnie spotkanie. Jesteśmy w NATO, więc nasze drogi zapewne jeszcze się skrzyżują – zwrócił się do brytyjskiego dowódcy, wręczając mu medal.

To pierwszy raz, kiedy w ten sposób uhonorowano żołnierza armii brytyjskiej stacjonującego w ramach eFP, czyli wzmocnionej wysuniętej obecności NATO w Polsce. Mjr Luke Dodington otrzymał odznaczenie „w uznaniu zasług za kreatywne wspieranie na arenie międzynarodowej pokojowej działalności Wojska Polskiego i rozwoju potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej”.

Brytyjski oficer przyznał, że służba w Batalionowej Grupie Bojowej NATO stacjonującej w Polsce była najważniejszym etapem w jego karierze. – Mój szwadron nawiązał tu przyjazne kontakty, a ćwiczenia, które razem realizowaliśmy, były fantastyczne. Służba z wami to był zaszczyt. Mam nadzieję, że jeszcze tu wrócę – powiedział.

Z kolei płk Dominic Morgan, attaché obrony Wielkiej Brytanii, przypomniał, że polscy i brytyjscy żołnierze współpracowali już w czasie bitwy o Anglię. – To współdziałanie trwa do dziś. Dla brytyjskich sił zbrojnych, służba ramię w ramię z polskimi żołnierzami zawsze była i jest przyjemnością – przekonywał.

Mjr Luke Dodington to dowódca brytyjskiego komponentu Batalionowej Grupy Bojowej, która stacjonuje na Mazurach. 160 wojskowych z pułku lekkiej kawalerii Light Dragoons przez pół roku szkoliło się z żołnierzami ze Stanów Zjednoczonych, z Chorwacji, Rumunii oraz Polski, głównie z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, a także z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Z terytorialsami zrealizowali szereg ćwiczeń, m.in. związanych z prowadzeniem rozpoznania czy wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych. Żołnierze z armii brytyjskiej podzieli się z Polakami swoim doświadczeniem związanym z obsługą przeciwpancernych pocisków Javelin, które mają trafić do WOT-u.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Legion Medyczny na poligonie
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Ostatnie szlify przed defiladą
Generał w niewoli
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
„Wicher” na wodzie
Nowy ośrodek badań WIML
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Powietrzna defilada
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Próba przed morską paradą
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Dwa marzenia spełnione naraz
Azjatycka szansa
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
MON i MSZ o szczycie NATO
Gorący lipiec PKW Łotwa
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Pokolenie NATO
Pamięć, która zobowiązuje
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Coraz więcej Alpha Scramble
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Abordaż z polskim wsparciem
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Z prądem i pod prąd
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Walka, entuzjazm i nadzieja
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Flanka pod strażą
Nowi generałowie na święto wojska
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Kartki sercem malowane
Wicher na morzu
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Oni strzegą naszego spokoju
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Młodzi medycy na poligonie
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Wsparcie ma znaczenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO