moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
LO pod patronatem polskich kryptologów

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne od dziś nosi imię polskich kryptologów. Tę decyzję Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał podczas uroczystego ślubowania uczniów klas pierwszych. – Jestem przekonany, że dokonaliście dobrego wyboru, rozpoczynając tu naukę – zwrócił się do młodzieży szef MON.

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne (WOLI) działa od 2019 roku. – To, że liceum powstało, jest niezwykle istotne dla naszej przyszłości, naszego bezpieczeństwa, a także bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas uroczystego ślubowania uczniów, którzy w tym roku rozpoczęli w szkole naukę. – Jestem przekonany, że dokonaliście dobrego wyboru – mówił szef MON do młodzieży.

Minister zaznaczył, że liceum umożliwi młodzieży rozwijanie umiejętności informatycznych, a absolwentom kontynuację nauki na Wojskowej Akademii Technicznej, aby potem mogli rozpocząć służbę w formujących się właśnie wojskach obrony cyberprzestrzeni. – To formacja, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszej ojczyźnie, jeśli chodzi o cyberstrefę. To duże wyzwanie, ale mamy świetnych i zdolnych ludzi, którzy teraz się uczą, aby w przyszłości mogli wykonywać swoje obowiązki jako żołnierze Wojska Polskiego – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Podczas uroczystości minister obrony podpisał także decyzję, na mocy której Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne będzie nosić imię polskich kryptologów. – Ta wyjątkowa szkoła ma od dziś wyjątkowych patronów. Ludzi, którzy przyczynili się do tego, że w czasie wojny polskie siły zbrojne mogły osiągać zakładane cele – powiedział szef MON. Wyjaśnił, że chodzi między innymi o wybitnych matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy złamali kody Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. – Oni doprowadzili do sukcesu, który spowodował, że wojna zakończyła się szybciej – mówił Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że wybitni naukowcy służą dziś również na Wojskowej Akademii Technicznej i w szeregach WOC i to właśnie oni prowadzą zajęcia dla uczniów wojskowego liceum.

Ewa Kacprzyk, dyrektor WOLI podkreśliła, że „szkoła ma być nie tylko miejscem, w którym uczniowie przygotują się do matury i studiów na Wojskowej Akademii Technicznej, lecz także przygotują się do życia”. – Wierzymy, że ukończycie nasze liceum zdolni do konstruktywnego myślenia i do działania na rzecz cyberbezpieczeństwa naszego kraju – zwróciła się do pierwszoklasistów.

Podczas uroczystości głos zabrała zaproszona na uroczystość Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego. – Myślę, że sam fakt, iż zostaliście przyjęci do tej szkoły to bardzo ważne wydarzenie, możecie być z siebie dumni – powiedziała uczniom. – Dziś zapotrzebowanie na informatyków jest duże z powodu zagrożeń w tej sferze, a życzyłabym sobie, aby w cyberprzestrzeni było spokojnie. Całej szkolnej społeczności życzę zaś wszystkiego najlepszego! – podkreśliła.

W imieniu uczniów, którzy w tym roku rozpoczęli naukę, przemówienie wygłosił Sebastian Sawicki. – Dla nas to szczególny dzień. Pragniemy wykorzystać daną nam szansę i zdobywać wiedzę oraz umiejętności, które umożliwią nam w przyszłości podjęcie studiów w Wojskowej Akademii Technicznej – mówił. – Chcemy podziękować wszystkim, dzięki którym mogliśmy się tu znaleźć. Mamy nadzieję, że będziecie z nas dumni – zaznaczył.

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne powstało przy Wojskowej Akademii Technicznej. Szkoła przygotowuje młodzież do podjęcia studiów na uczelniach wojskowych, głównie na WAT, na kierunkach związanych z informatyką, kryptologią i cyberbezpieczeństwem. W liceum obowiązuje rozszerzony program nauczania matematyki, fizyki i informatyki, a także języka angielskiego i WF-u. Każdy uczeń, który rozpoczyna naukę w WOLI ma zagwarantowane umundurowanie, zakwaterowanie, wyżywienie, a także opiekę lekarską.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
 
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Walka z COVID-19 trwa
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
A17 – następcy Kobbenów?
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Polowe fortyfikacje
„Orca” na Atlantyku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
By nie zostawić bohaterów w potrzebie
Sąd nad systemem
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Wymagający sprawdzian podoficerów
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Uwaga, lot kontrolowany
Komisje sejmowe o umowie z USA
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Kolejny dzień walki z pandemią
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Święto sportowców w mundurach
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Amerykanie odmładzają F-16
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Dominatorzy biegów na orientację
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Start w nieznane
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Gepardy już na Mazurach
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
F-16 kończą misję w Estonii
Stał prosto, o łaskę nie prosił
EkstraKLASA dla uczniów
Obrady ministrów obrony NATO
Anna Leska – niezwykły pilot w burzliwych czasach
„Sonderfahndungsbuch Polen” – lista śmierci
Świąteczne prezenty od AMW
NATO broni cyberprzestrzeni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO