moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybierasz liceum? Zostań wojskowym informatykiem

Wojskowe Liceum Informatyczne powstaje przy Wojskowej Akademii Technicznej. Pierwsi uczniowie rozpoczną w nim naukę we wrześniu. Będą mieć więcej niż ich koledzy z ogólniaka matematyki, fizyki i angielskiego. MON liczy, że absolwenci nowej szkoły rozpoczną studia na WAT i w przyszłości zostaną cyberżołnierzami.

Kilka dni temu minister obrony, Mariusz Błaszczak wydał zarządzenie w sprawie powołania Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego w Warszawie. Utworzenie szkoły średniej to jeden z pomysłów Ministerstwa Obrony Narodowej na kształcenie przyszłych żołnierzy wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Liceum, w którym mają się uczyć kandydaci na cyberżołnierzy będzie zlokalizowane na terenie Wojskowej Akademii Technicznej. 1 września 2019 roku rok szkolny rozpocznie w nim 50 nastolatków. Zgodnie z planami resortu obrony, w szkole powstaną dwie klasy: jedna będzie przeznaczona dla absolwentów gimnazjów, druga dla tych, którzy ukończyli 8-letnią podstawówkę.

O przyjęciu do liceum, podobnie jak w przypadku innych szkół ponadpodstawowych, będą decydowały wyniki egzaminu ośmioklasisty (gimnazjalisty) oraz oceny z języka polskiego, matematyki, fizyki i języka obcego. – Nie wymagamy zaawansowanej wiedzy informatycznej, ale predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych są wskazane – mówi Grzegorz Szczypek, przedstawiciel Wojskowej Akademii Technicznej. Dodatkowo każdy kandydat na licealistę będzie musiał zdać test z wychowania fizycznego.

Czego mogą się spodziewać uczniowie, którzy rozpoczną naukę w liceum informatycznym? – Podstawowy program zajęć będzie tożsamy z tym, jaki obowiązuje w innych liceach ogólnokształcących – mówi Szczypek. – Jednak u nas, z uwagi na specyfikę szkoły, przewidzieliśmy rozszerzony program nauczania matematyki, fizyki, informatyki i języka angielskiego. Ponadto prowadzone będą zajęcia z zakresu edukacji wojskowej oraz w zwiększonym wymiarze zajęcia z wychowania fizycznego – dodaje. Każdy z uczniów będzie mógł także brać udział w zajęciach fakultatywnych i dodatkowych realizowanych przez doświadczoną kadrę akademicką WAT. Licealiści będą mogli korzystać też z obiektów sportowych oraz laboratoriów akademickich WAT-u. 

Szkoła oferuje podopiecznym zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie oraz opiekę lekarską.  – Wynika to przede wszystkim z tego, że oferta liceum skierowana jest do utalentowanej młodzieży z terenu całej Polski. Chcielibyśmy także, aby czas poświęcony na naukę w szkole był wykorzystany możliwie intensywnie i efektywnie – wyjaśnia przedstawiciel uczelni. Szczypek przypomina także, że w Dęblinie od kilkudziesięciu lat funkcjonuje Ogólnokształcące Liceum Lotnicze, które działa w podobny sposób.

Uczniowie, którzy skończyli gimnazjum będą w nowym liceum uczyć się trzy lata, a ci po podstawówce – cztery. MON liczy, że absolwenci Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego będą kontynuowali naukę na studiach w Wojskowej Akademii Technicznej. – 80 procent absolwentów liceum lotniczego studiuje na wojskowych uczelniach. Chcemy, aby u nas też tak było – podkreśla Szczypek.

MON zakłada, że absolwenci liceum, a potem WAT-u zostaną w przyszłości żołnierzami wojsk obrony cyberprzestrzeni. Najważniejszymi zadaniami nowego rodzaju wojsk będzie zabezpieczanie systemów teleinformatycznych, prowadzenie działań obronnych oraz wykrywanie cyberataków. Cyberżołnierze zajmować się będą także rozpoznaniem systemów nieprzyjaciela oraz działaniami ofensywnymi.

EK, MM

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze


Likwidacja komendanta Junka
 
„Dragon” na Bałtyku
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
F-16 wracają do Polski
Działalność firm na rzecz obronności
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Trudny sojusz partyzantów
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Jak zginął „Ponury”
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Kolejna szabla AFN zdobyta
The Chariots of Jihad
Memory Gives Us Wings
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
A Half-Open Gate to Hell
„Puma” naciera
Kierunek: Afganistan
Logistyka dla Leopardów
Marynarze pomogli prokuraturze
Rekordowy test natowskich systemów wsparcia dowodzenia
„Air Force One” na Cytadeli
Pierwszy krok do „Mewy”
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Polsko-amerykańska cyberwspółpraca
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Ekonowinki na poligonie
Tu się zadań nie wybiera
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Zmiany w przepisach mundurowych
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Curious about Poland
Miroslawiec Up
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Chemicy w akcji
Rydwany dżihadu
SEAD pierwszy raz z Polakami
Medale dla uczestników walk w Karbali
Polski wkład w operację „Overlord”
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Fleet of the Future
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Kontroler na bojowo
Flota przyszłości
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
Dowództwo Operacyjne świętuje 15-lecie
Mapa z głębin morza
Rusza cyberkomponent WOT-u
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO