moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybierasz liceum? Zostań wojskowym informatykiem

Wojskowe Liceum Informatyczne powstaje przy Wojskowej Akademii Technicznej. Pierwsi uczniowie rozpoczną w nim naukę we wrześniu. Będą mieć więcej niż ich koledzy z ogólniaka matematyki, fizyki i angielskiego. MON liczy, że absolwenci nowej szkoły rozpoczną studia na WAT i w przyszłości zostaną cyberżołnierzami.

Kilka dni temu minister obrony, Mariusz Błaszczak wydał zarządzenie w sprawie powołania Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego w Warszawie. Utworzenie szkoły średniej to jeden z pomysłów Ministerstwa Obrony Narodowej na kształcenie przyszłych żołnierzy wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Liceum, w którym mają się uczyć kandydaci na cyberżołnierzy będzie zlokalizowane na terenie Wojskowej Akademii Technicznej. 1 września 2019 roku rok szkolny rozpocznie w nim 50 nastolatków. Zgodnie z planami resortu obrony, w szkole powstaną dwie klasy: jedna będzie przeznaczona dla absolwentów gimnazjów, druga dla tych, którzy ukończyli 8-letnią podstawówkę.

REKLAMA

O przyjęciu do liceum, podobnie jak w przypadku innych szkół ponadpodstawowych, będą decydowały wyniki egzaminu ośmioklasisty (gimnazjalisty) oraz oceny z języka polskiego, matematyki, fizyki i języka obcego. – Nie wymagamy zaawansowanej wiedzy informatycznej, ale predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych są wskazane – mówi Grzegorz Szczypek, przedstawiciel Wojskowej Akademii Technicznej. Dodatkowo każdy kandydat na licealistę będzie musiał zdać test z wychowania fizycznego.

Czego mogą się spodziewać uczniowie, którzy rozpoczną naukę w liceum informatycznym? – Podstawowy program zajęć będzie tożsamy z tym, jaki obowiązuje w innych liceach ogólnokształcących – mówi Szczypek. – Jednak u nas, z uwagi na specyfikę szkoły, przewidzieliśmy rozszerzony program nauczania matematyki, fizyki, informatyki i języka angielskiego. Ponadto prowadzone będą zajęcia z zakresu edukacji wojskowej oraz w zwiększonym wymiarze zajęcia z wychowania fizycznego – dodaje. Każdy z uczniów będzie mógł także brać udział w zajęciach fakultatywnych i dodatkowych realizowanych przez doświadczoną kadrę akademicką WAT. Licealiści będą mogli korzystać też z obiektów sportowych oraz laboratoriów akademickich WAT-u. 

Szkoła oferuje podopiecznym zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie oraz opiekę lekarską.  – Wynika to przede wszystkim z tego, że oferta liceum skierowana jest do utalentowanej młodzieży z terenu całej Polski. Chcielibyśmy także, aby czas poświęcony na naukę w szkole był wykorzystany możliwie intensywnie i efektywnie – wyjaśnia przedstawiciel uczelni. Szczypek przypomina także, że w Dęblinie od kilkudziesięciu lat funkcjonuje Ogólnokształcące Liceum Lotnicze, które działa w podobny sposób.

Uczniowie, którzy skończyli gimnazjum będą w nowym liceum uczyć się trzy lata, a ci po podstawówce – cztery. MON liczy, że absolwenci Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego będą kontynuowali naukę na studiach w Wojskowej Akademii Technicznej. – 80 procent absolwentów liceum lotniczego studiuje na wojskowych uczelniach. Chcemy, aby u nas też tak było – podkreśla Szczypek.

MON zakłada, że absolwenci liceum, a potem WAT-u zostaną w przyszłości żołnierzami wojsk obrony cyberprzestrzeni. Najważniejszymi zadaniami nowego rodzaju wojsk będzie zabezpieczanie systemów teleinformatycznych, prowadzenie działań obronnych oraz wykrywanie cyberataków. Cyberżołnierze zajmować się będą także rozpoznaniem systemów nieprzyjaciela oraz działaniami ofensywnymi.

EK, MM

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze


Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
 
Kutno w sieci LogHubs
155 mm dla US Army
Daglezje na większe przeprawy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
WBH upublicznia swoje archiwa
Nurkowie w głębinach
Dołącz do zawodowców
Trudny rok na misjach
Jakie zmiany w mundurówce?
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Komandosi znad Garigliano
„Tarzan” wróci do domu
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Trudny egzamin przed misją
Wojsko walczy z COVID-19
Agenci wywiadu na bobslejach
Powstali przeciw carskiej potędze
Dama odeszła do historii
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Kwalifikacja odbędzie się …
Komisje sejmowe o umowie z USA
Na rozgrzewkę – zapasy
Co musi umieć kierowca czołgu
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Jest Warszawa
Ferie z gwiazdami sportu
Armia Fight Night znów w akcji
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Symulator Orlika w Dęblinie
Amerykanie odmładzają F-16
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Kuźnie oficerskich kadr
Ukraiński kurs na Zachód
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Laserowa artyleria US Army
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Saperzy zimą otworzą ogień
Meta podsumowała komandoskie biegi
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na straży niebieskiej linii
IBCS dla Polski
Obrady ministrów obrony NATO
Pustynna burza wokół Husajna
Żydzi od Andersa
Wojsko – plan na życie
Najlepsi wśród „górali”
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Hartowanie spadochroniarzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO