moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybierasz liceum? Zostań wojskowym informatykiem

Wojskowe Liceum Informatyczne powstaje przy Wojskowej Akademii Technicznej. Pierwsi uczniowie rozpoczną w nim naukę we wrześniu. Będą mieć więcej niż ich koledzy z ogólniaka matematyki, fizyki i angielskiego. MON liczy, że absolwenci nowej szkoły rozpoczną studia na WAT i w przyszłości zostaną cyberżołnierzami.

Kilka dni temu minister obrony, Mariusz Błaszczak wydał zarządzenie w sprawie powołania Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego w Warszawie. Utworzenie szkoły średniej to jeden z pomysłów Ministerstwa Obrony Narodowej na kształcenie przyszłych żołnierzy wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Liceum, w którym mają się uczyć kandydaci na cyberżołnierzy będzie zlokalizowane na terenie Wojskowej Akademii Technicznej. 1 września 2019 roku rok szkolny rozpocznie w nim 50 nastolatków. Zgodnie z planami resortu obrony, w szkole powstaną dwie klasy: jedna będzie przeznaczona dla absolwentów gimnazjów, druga dla tych, którzy ukończyli 8-letnią podstawówkę.

O przyjęciu do liceum, podobnie jak w przypadku innych szkół ponadpodstawowych, będą decydowały wyniki egzaminu ośmioklasisty (gimnazjalisty) oraz oceny z języka polskiego, matematyki, fizyki i języka obcego. – Nie wymagamy zaawansowanej wiedzy informatycznej, ale predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych są wskazane – mówi Grzegorz Szczypek, przedstawiciel Wojskowej Akademii Technicznej. Dodatkowo każdy kandydat na licealistę będzie musiał zdać test z wychowania fizycznego.

Czego mogą się spodziewać uczniowie, którzy rozpoczną naukę w liceum informatycznym? – Podstawowy program zajęć będzie tożsamy z tym, jaki obowiązuje w innych liceach ogólnokształcących – mówi Szczypek. – Jednak u nas, z uwagi na specyfikę szkoły, przewidzieliśmy rozszerzony program nauczania matematyki, fizyki, informatyki i języka angielskiego. Ponadto prowadzone będą zajęcia z zakresu edukacji wojskowej oraz w zwiększonym wymiarze zajęcia z wychowania fizycznego – dodaje. Każdy z uczniów będzie mógł także brać udział w zajęciach fakultatywnych i dodatkowych realizowanych przez doświadczoną kadrę akademicką WAT. Licealiści będą mogli korzystać też z obiektów sportowych oraz laboratoriów akademickich WAT-u. 

Szkoła oferuje podopiecznym zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie oraz opiekę lekarską.  – Wynika to przede wszystkim z tego, że oferta liceum skierowana jest do utalentowanej młodzieży z terenu całej Polski. Chcielibyśmy także, aby czas poświęcony na naukę w szkole był wykorzystany możliwie intensywnie i efektywnie – wyjaśnia przedstawiciel uczelni. Szczypek przypomina także, że w Dęblinie od kilkudziesięciu lat funkcjonuje Ogólnokształcące Liceum Lotnicze, które działa w podobny sposób.

Uczniowie, którzy skończyli gimnazjum będą w nowym liceum uczyć się trzy lata, a ci po podstawówce – cztery. MON liczy, że absolwenci Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego będą kontynuowali naukę na studiach w Wojskowej Akademii Technicznej. – 80 procent absolwentów liceum lotniczego studiuje na wojskowych uczelniach. Chcemy, aby u nas też tak było – podkreśla Szczypek.

MON zakłada, że absolwenci liceum, a potem WAT-u zostaną w przyszłości żołnierzami wojsk obrony cyberprzestrzeni. Najważniejszymi zadaniami nowego rodzaju wojsk będzie zabezpieczanie systemów teleinformatycznych, prowadzenie działań obronnych oraz wykrywanie cyberataków. Cyberżołnierze zajmować się będą także rozpoznaniem systemów nieprzyjaciela oraz działaniami ofensywnymi.

EK, MM

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy?
 
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Amunicja i miny dla armii
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Nowe laboratorium WAT
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Artyleryjska interoperacyjność
Paczki dla kresowiaków
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Kto zostawia ślady w sieci
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Gotowi na misję
Kontenery dla Wisły
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Los Polski naszym losem
Terytorialsi za oceanem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gorące obrady NATO w Londynie
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Unwanted Treaty
Trudna droga
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Leopardy na Podkarpaciu
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Szwedzki baypass przed „Orką”
Klucz do dobrych relacji
Z archiwum „Szarego”
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
The Army Enters the Frame
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Razem się szkolą, razem walczą
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Defense Without Politics
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Polska pod kontrolą armii
Błyskawiczna reakcja
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ostre strzelanie artylerzystów
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Klasy wojskowe po nowemu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wirtualna batalia w obronie sojusznika

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO