moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybierasz liceum? Zostań wojskowym informatykiem

Wojskowe Liceum Informatyczne powstaje przy Wojskowej Akademii Technicznej. Pierwsi uczniowie rozpoczną w nim naukę we wrześniu. Będą mieć więcej niż ich koledzy z ogólniaka matematyki, fizyki i angielskiego. MON liczy, że absolwenci nowej szkoły rozpoczną studia na WAT i w przyszłości zostaną cyberżołnierzami.

Kilka dni temu minister obrony, Mariusz Błaszczak wydał zarządzenie w sprawie powołania Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego w Warszawie. Utworzenie szkoły średniej to jeden z pomysłów Ministerstwa Obrony Narodowej na kształcenie przyszłych żołnierzy wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Liceum, w którym mają się uczyć kandydaci na cyberżołnierzy będzie zlokalizowane na terenie Wojskowej Akademii Technicznej. 1 września 2019 roku rok szkolny rozpocznie w nim 50 nastolatków. Zgodnie z planami resortu obrony, w szkole powstaną dwie klasy: jedna będzie przeznaczona dla absolwentów gimnazjów, druga dla tych, którzy ukończyli 8-letnią podstawówkę.

O przyjęciu do liceum, podobnie jak w przypadku innych szkół ponadpodstawowych, będą decydowały wyniki egzaminu ośmioklasisty (gimnazjalisty) oraz oceny z języka polskiego, matematyki, fizyki i języka obcego. – Nie wymagamy zaawansowanej wiedzy informatycznej, ale predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych są wskazane – mówi Grzegorz Szczypek, przedstawiciel Wojskowej Akademii Technicznej. Dodatkowo każdy kandydat na licealistę będzie musiał zdać test z wychowania fizycznego.

Czego mogą się spodziewać uczniowie, którzy rozpoczną naukę w liceum informatycznym? – Podstawowy program zajęć będzie tożsamy z tym, jaki obowiązuje w innych liceach ogólnokształcących – mówi Szczypek. – Jednak u nas, z uwagi na specyfikę szkoły, przewidzieliśmy rozszerzony program nauczania matematyki, fizyki, informatyki i języka angielskiego. Ponadto prowadzone będą zajęcia z zakresu edukacji wojskowej oraz w zwiększonym wymiarze zajęcia z wychowania fizycznego – dodaje. Każdy z uczniów będzie mógł także brać udział w zajęciach fakultatywnych i dodatkowych realizowanych przez doświadczoną kadrę akademicką WAT. Licealiści będą mogli korzystać też z obiektów sportowych oraz laboratoriów akademickich WAT-u. 

Szkoła oferuje podopiecznym zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie oraz opiekę lekarską.  – Wynika to przede wszystkim z tego, że oferta liceum skierowana jest do utalentowanej młodzieży z terenu całej Polski. Chcielibyśmy także, aby czas poświęcony na naukę w szkole był wykorzystany możliwie intensywnie i efektywnie – wyjaśnia przedstawiciel uczelni. Szczypek przypomina także, że w Dęblinie od kilkudziesięciu lat funkcjonuje Ogólnokształcące Liceum Lotnicze, które działa w podobny sposób.

Uczniowie, którzy skończyli gimnazjum będą w nowym liceum uczyć się trzy lata, a ci po podstawówce – cztery. MON liczy, że absolwenci Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego będą kontynuowali naukę na studiach w Wojskowej Akademii Technicznej. – 80 procent absolwentów liceum lotniczego studiuje na wojskowych uczelniach. Chcemy, aby u nas też tak było – podkreśla Szczypek.

MON zakłada, że absolwenci liceum, a potem WAT-u zostaną w przyszłości żołnierzami wojsk obrony cyberprzestrzeni. Najważniejszymi zadaniami nowego rodzaju wojsk będzie zabezpieczanie systemów teleinformatycznych, prowadzenie działań obronnych oraz wykrywanie cyberataków. Cyberżołnierze zajmować się będą także rozpoznaniem systemów nieprzyjaciela oraz działaniami ofensywnymi.

EK, MM

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze


Wojna wywiadów
 
Śladami Pierwszej Pancernej
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Najpierw „Sonda”, później promocja
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
A Torn Subcontinent
Wozy amunicyjne do Raków
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Zielonka dla Patriotów
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Przysięga śląskich terytorialsów
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Pułaski” wrócił do kraju
A Wave of Alliances
Spełniliśmy swój obowiązek
Sprawdzają Brutusa
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Rozpoczynamy nową erę
Wielofunkcyjny scyzoryk
Warszawa walczy, wracamy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Amerykańska przyszłość WZL
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
High Confidence Operations
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Kolejne NUR-y do modernizacji
Irańskie szachy
Czarny odchodzi do cywila
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Piknik ze smakiem
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rivalry on Closed Sea
Przez krew zdobyty Śląsk
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Desant z transportowca-giganta
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jedna misja, jeden zespół
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Śląskie obchody wojskowego święta
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Świętuj z wojskiem na piknikach!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO