moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca „Dwunastki”

Nastąpiła zmiana dowodzenia w 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Na jej czele stanął gen. dyw. Dariusz Parylak, dotychczasowy dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Sztandar „Dwunastki” odebrał z rąk gen. dyw. Macieja Jabłońskiego, który został skierowany do służby w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Uroczystość przekazania dowodzenia 12 Dywizją Zmechanizowaną odbyła się na terenie Centrum Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Najważniejszym punktem było przekazanie sztandaru 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Z rąk ustępującego dowódcy – gen. dyw. Macieja Jabłońskiego – odebrał go jego następca, gen. dyw. Dariusz Parylak.

 

REKLAMA

Gen. dyw. Maciej Jabłoński przypomniał, że gdy dowodził 12 DZ, ten związek taktyczny był zaangażowany w wiele ćwiczeń, m.in. „Anakonda”, „Dragon” czy „Defender Europe 20 Plus”. – Kiedyś przekazywałem generałowi Parylakowi dowodzenie 10 Brygadą Kawalerii Pancernej, dziś 12 Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną. W obu przypadkach składaliśmy meldunki temu samemu przełożonemu, gen. Jarosławowi Mice, dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych. Życzę, abyś miał tyle satysfakcji i radości z dowodzenia tą dywizją, ile ja miałem – zwrócił się do swojego następcy. – Mam świadomość, że 12 Dywizja Zmechanizowana zajmuje ważne miejsce w systemie obronnym wojsk lądowych i realizuje szereg zadań zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Wiem, że oczekiwania dowódcy generalnego są ogromne i postaram się, aby były one wypełnione – mówił nowy dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

„Drodzy Dowódcy Podległych Jednostek Wojskowych, Żołnierze oraz Pracownicy Resortu Obrony Narodowej 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej! Życzę Wam, by każdy kolejny dzień Waszej służby inspirował Was do dalszego działania, by wszystko, co robicie, kończyło się sukcesem, by nie opuszczało Was żołnierskie szczęście i byście byli dumni z tego, że jesteście żołnierzami «Dwunastki». Jestem z Was dumny! Jestem dumny, że mogłem być jednym z Was!” – napisał na stronie 12 DZ gen. dyw. Maciej Jabłoński.

Mianowanie nowego dowódcy to nie jedyna zmiana kadrowa w 12 Dywizji Zmechanizowanej. Szeregi związku taktycznego opuścił także gen. bryg. Sławomir Dudczak, dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej, który został nominowany na nowe stanowisko – szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w DGRSZ. Ze swoimi żołnierzami pożegnał się także gen. bryg. Rafał Ostrowski, który stał na czele 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Wkrótce rozpocznie służbę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. W obu brygadach obowiązki dowódców przejęli ich dotychczasowi zastępcy – płk Roman Brudło z 12 BZ i płk Michał Kuraczyk z 7 BOW.

Gen. dyw. dr Dariusz Parylak, który został dowódcą 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, wcześniej stał na czele 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Służbę w wojsku rozpoczął w 1990 roku, kiedy jako absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych został mianowany dowódcą plutonu czołgów w 5 Pułku Zmechanizowanym, podległym 12 DZ. Potem służył na różnych stanowiskach w 12 i 36 Brygadzie Zmechanizowanej, 6 i 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, a także w Dowództwie Wojsk Lądowych. Jest weteranem misji w Iraku i Afganistanie. Ukończył m.in. magisterskie studia uzupełniające na Wydziale Ekonomii i Administracji Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, a także studia podyplomowe na Akademii Obrony Narodowej. Był również słuchaczem specjalistycznych kursów w San Antonio i w Fort Knox w USA.

Gen. dyw. Maciej Jabłoński jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, a także Akademii Obrony Narodowej. Służył w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej, 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, Dowództwie Wojsk Lądowych, Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Uczestniczył w misji wojskowej w Afganistanie – był zastępcą dowódcy podczas X zmiany PKW. W 2018 roku został mianowany dowódcą 12 Dywizji Zmechanizowanej. Wkrótce obejmie kolejne stanowisko – będzie inspektorem wojsk lądowych w DGRSZ.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. sztab. Artur Walento

dodaj komentarz

komentarze


„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
 
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kolejny dzień walki z pandemią
Walka z COVID-19 trwa
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Wymagający sprawdzian podoficerów
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Uwaga, lot kontrolowany
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Stał prosto, o łaskę nie prosił
F-16 kończą misję w Estonii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
13 medali żołnierzy na ringu
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
NATO broni cyberprzestrzeni
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Święto sportowców w mundurach
Dominatorzy biegów na orientację
A17 – następcy Kobbenów?
„Orca” na Atlantyku
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Laserowa artyleria US Army
EkstraKLASA dla uczniów
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
Proobronni wspierają potrzebujących
Start w nieznane
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Polowe fortyfikacje
Sąd nad systemem
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Gepardy już na Mazurach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Obrady ministrów obrony NATO
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Ukraiński kurs na Zachód
Amerykanie odmładzają F-16
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Świąteczne prezenty od AMW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO