moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Anakonda” rusza na poligony

Jednostki wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej – około 5 tys. żołnierzy i kilkaset sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego – wezmą udział w manewrach „Anakonda ‘20”. Podczas tegorocznych ćwiczeń szczególna rola przypadła marynarce wojennej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Z powodu pandemii nie uczestniczą w nich jednak żołnierze wojsk sojuszniczych.

O rozpoczęciu manewrów dziś rano w mediach społecznościowych poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. „Mimo epidemii koronawirusa i wprowadzonych ograniczeń, nie rezygnujemy z ćwiczeń. Żołnierze Wojska Polskiego muszą cały czas się szkolić, podnosić swoje kwalifikacje i być w gotowości do działania” – napisał szef MON.

To już ósma edycja manewrów organizowanych przez Dowództwo Operacyjne RSZ. Ich głównym celem jest zgranie sił podporządkowanych dowódcy operacyjnemu RSZ i przeznaczonych do działań obronnych i osłonowych. – Scenariusz ćwiczeń zakłada realizację przez Siły Zbrojne RP zadań wpisujących się w działania powyżej progu wojny. W tym czasie SZRP stanowią istotne narzędzie odstraszające potencjalnego agresora – mówi ppłk Adriana Wołyńska, rzecznik prasowy DORSZ.

W tym roku w ćwiczeniach uczestniczyć będzie prawie 5 tysięcy żołnierzy z wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych, wojsk specjalnych. To o ponad połowę mniej, niż zakładano jeszcze na początku roku, przed wybuchem pandemii. Żołnierze będą korzystać z kilkuset jednostek sprzętu wojskowego, m.in. transporterów opancerzonych Rosomak, bojowych wozów BWP-1, armatohaubic Krab, w manewrach wezmą udział także myśliwce F-16 i MiG-29 oraz okręty marynarki wojennej.

Ze względu na sytuację epidemiczną na świecie i zagrożenie koronawirusem ćwiczenia odbędą się w zmodyfikowanej formule. Nie będą w nich uczestniczyć wojska sojusznicze ani przedstawiciele układu pozamilitarnego, choć pierwotnie planowano udział żołnierzy z Łotwy, Estonii, Szwecji, Czech, Słowacji, Włoch, Węgier, Litwy, Turcji, Niemiec, Rumunii oraz Stanów Zjednoczonych. – W tym roku w ramach ćwiczeń szczególnie widoczne będą działania marynarki wojennej, doskonalące współdziałanie sił okrętowych, brzegowych oraz lotnictwa morskiego – informuje ppłk Adriana Wołyńska, oficer prasowa Dowództwa Operacyjnego RSZ. W czasie manewrów zaplanowano m.in. strzelania artylerzystów do celów nawodnych oraz powietrznych, przećwiczone zostanie poszukiwanie, śledzenie oraz zwalczanie okrętów podwodnych. Odbędzie się też szereg ćwiczeń z zakresu ratownictwa morskiego.

Zmagania żołnierzy prowadzone będą na wodach Morza Bałtyckiego, na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce oraz w Orzyszu i Nowej Dębie. Na tych dwóch ostatnich poligonach szkolić się będą przede wszystkim żołnierze wojsk lądowych. Główne siły do „Anakondy” deleguje 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Poza dowództwem dywizji ćwiczyć będą dwie brygady: 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w ramach ćwiczeń „Gepard ‘20” oraz 10 Brygada Kawalerii Pancernej podczas ćwiczeń „Karakal ‘20”. Manewry potrwają prawie trzy tygodnie.

„Anakonda” odbywa się od 2006 roku co dwa lata. Organizatorem ćwiczeń jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, ale uczestniczą w nich także jednostki podległe Dowództwu Generalnemu RSZ. Dotychczas największe manewry z cyklu „Anakonda” odbyły się w 2016 roku i były największymi ćwiczeniami wojskowymi w Polsce po 1989 roku. Wzięło w nich udział ponad 31 tys. żołnierzy z 23 krajów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek, kmdr ppor. Radosław Pioch, st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
We Never Stop
Ukraiński kurs na Zachód
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Co musi umieć kierowca czołgu
Na rozgrzewkę – zapasy
Jakie zmiany w mundurówce?
Malutka na poligonie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dama odeszła do historii
Armia Fight Night znów w akcji
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Obrady ministrów obrony NATO
Na straży niebieskiej linii
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Pustynna burza wokół Husajna
Buzdygany dla najlepszych
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Daglezje na większe przeprawy
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Agenci wywiadu na bobslejach
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kierunek: Litwa
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Międzynarodowy Elbląg
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Żołnierze testują nauczycieli
Symulator Orlika w Dęblinie
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Komandosi znad Garigliano
Kuźnie oficerskich kadr
155 mm dla US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Symulator na szerokie wody
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Żydzi od Andersa
Pandemię pokonamy szczepieniami
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Ferie z gwiazdami sportu
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Jest Warszawa
Krotony w akcji
Wojsko – plan na życie
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
WBH upublicznia swoje archiwa
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Kutno w sieci LogHubs
Żołnierze na froncie walk z COVID-19

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO