moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie

Dobiega końca „Astral Knight”, wielonarodowe ćwiczenia sił powietrznych USA. Ich celem była integracja sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych, Polski i krajów bałtyckich. – Dziękuję partnerom z Polski za wkład, dzięki któremu ćwiczenia stały się sukcesem – mówi gen. dyw. Derek France, z Dowództwa Sił Powietrznych USA na Europę i Afrykę.

Scenariusz „Astral Knight ʼ20” zakładał wystąpienie fikcyjnego kryzysu militarnego, który poprzedzał uruchomienie 5 Artykułu NATO, a co za tym idzie konieczność zorganizowania kolektywnej obrony jednego z członków Sojuszu. W czasie trwania ćwiczeń doskonalono umiejętności obrony przed pociskami balistycznymi i manewrującymi oraz załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi. Szkolenie obejmowało prowadzone w przestrzeni powietrznej Polski i państw bałtyckich operacje, które były wspomagane przez symulatory oraz programy komputerowe. – Trening zaplanowano na podstawie wniosków płynących z zeszłorocznej edycji ćwiczeń. Jego nadrzędnym celem było zintegrowanie, a następnie dowodzenie różnymi platformami i systemami powietrznymi oraz siłami obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – mówi gen. dyw. Derek C. France z Dowództwa Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych na Europę i Afrykę.

– Nasze zadania były przede wszystkim defensywne i polegały na obronie strategicznych miejsc, takich jak miasta. Muszę przyznać, że część realizowanych wspólnie z Amerykanami przedsięwzięć jeszcze półtora roku temu wydawała się niemożliwa – przyznaje gen. dyw. pil. Ireneusz Starzyński, dowódca Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego. – Dziś możemy stwierdzić, że udało nam się osiągnąć pełną integrację w zakresie komunikacji oraz dzielenia się danymi potrzebnymi do prowadzenia operacji – dodaje oficer.

REKLAMA

W ćwiczeniach wzięły udział różnego rodzaju statki powietrzne, w tym amerykańskie myśliwce F-16 Fighting Falcon i F-15 Eagle, latające cysterny KC-135 Stratotanker i KC-10 Extender, samolot wczesnego ostrzegania E-3 Sentry oraz bombowce B-52, a także polskie myśliwce F-16, samoloty wielozadaniowe Su-22 oraz śmigłowce Mi-17. – Przy takim zróżnicowaniu platform, systemów i centrów zarządzania oraz niewielkiej liczbie ekspertów, którzy wiedzą, jak działają te sieci, integracja jest bardzo dużym wyzwaniem. Pomimo tego udało nam się wyciągnąć wiele istotnych wniosków, co bez wątpienia przełoży się na nasze możliwości obronne – podkreśla gen. France.

Ważnym elementem „Astral Knight ʼ20” były ćwiczenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, prowadzone równolegle z operacjami w powietrzu. – Przeprowadziliśmy ćwiczenia z zakresu kierowania ogniem, także z użyciem ostrej amunicji, które skupiały się na wykorzystaniu systemów krótkiego zasięgu. Najważniejszym wnioskiem płynącym z tego treningu jest zrozumienie wzajemnych możliwości, a także synchronizacja obrony przeciwlotniczej z państwami bałtyckimi oraz Polską – zaznacza gen. bryg. Gregory Brady, dowódca 10 Dowództwa Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej.

W ramach ćwiczeń obrony przeciwrakietowej zostały wykorzystane m.in. amerykańskie zestawy Patriot. – To jedna z wielu korzyści dla Polski. Obecnie czekamy na dostawę baterii Patriot oraz na myśliwce V generacji F-35. W tym czasie możemy uczyć się od amerykańskich kolegów, jak wspólnie wykorzystywać możliwości tych systemów. Trudno to przecenić – dodaje gen. Starzyński.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Żydzi od Andersa
 
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Armia Fight Night znów w akcji
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Pustynna burza wokół Husajna
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Krok po kroku do cyberwojska
Saperzy zimą otworzą ogień
Wojsko – plan na życie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
IBCS dla Polski
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Trudny rok na misjach
Kuźnie oficerskich kadr
Jest Warszawa
Taktyka w Górach Izerskich
Na straży niebieskiej linii
Kwalifikacja odbędzie się …
Dama odeszła do historii
Obrady ministrów obrony NATO
Symulator Orlika w Dęblinie
Nurkowie w głębinach
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Najlepsi wśród „górali”
Co musi umieć kierowca czołgu
WBH upublicznia swoje archiwa
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Agenci wywiadu na bobslejach
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
155 mm dla US Army
Trudny egzamin przed misją
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
„Tarzan” wróci do domu
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Kutno w sieci LogHubs
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Powstali przeciw carskiej potędze
Jakie zmiany w mundurówce?
Hartowanie spadochroniarzy
Laserowa artyleria US Army
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Ukraiński kurs na Zachód
Meta podsumowała komandoskie biegi
Na rozgrzewkę – zapasy
Komandosi znad Garigliano
Wojsko walczy z COVID-19

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO