moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trenują, aby szkolić innych

Wielogodzinne treningi na macie, ale też wykłady – tak wyglądał miniony tydzień dla niektórych żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej. Ponad 40 wojskowych pod okiem trenerów kadry narodowej i wojsk specjalnych ćwiczyło kick boxing. Po ukończeniu szkolenia otrzymają uprawnienia instruktorów tej dyscypliny sportu, a zdobytą wiedzę będą mogli przekazywać kolegom z jednostek.

Organizacja szkolenia, podczas którego żołnierze zdobędą uprawnienia instruktorów sztuk walki, była możliwa dzięki porozumieniu, jakie 18 Dywizja Zmechanizowana podpisała z Polskim Związkiem Kickboxingu. PZKb na co dzień zajmuje się szkoleniem kadry, a także przygotowywaniem imprez sportowych z udziałem najlepszych zawodników sztuk walki.

Szkolenie dla sportowców w mundurach odbywa się w Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Kaliszu. Przez cały tydzień, pod okiem trenerów kadry narodowej żołnierze ćwiczą zadawanie ciosów sierpowych, prostych, podbródkowych, całego spektrum kopnięć, a także poznają zasady prowadzenia rozgrzewki czy rozciągania po treningu. Ważnym elementem zajęć są też wykłady z metodyki, podczas których przyszli instruktorzy uczą się jak przekazywać wiedzę podopiecznym.

Organizatorzy kursu wzięli pod uwagę fakt, że w szkoleniu uczestniczą żołnierze, dlatego zaprosili na zajęcia instruktora walki wręcz z Jednostki Wojskowej Komandosów. Ekspert prowadzi treningi z bojowego wykorzystania różnych systemów walki. – Musimy wyraźnie oddzielić sportowy aspekt walki wręcz od tego, który może być wykorzystany na przykład do samoobrony – mówi Jerzy Bassa, zastępca prezesa PZKb. – Na macie obowiązują pewne zasady, na przykład zabronione jest zadawanie ciosów łokciem, ale w boju należy wykorzystać wszelkie sposoby, aby obezwładnić przeciwnika. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić – dodaje.

Na kursie dla instruktorów kick boxingu stawiło się 43 żołnierzy z 18 Dywizji Zmechanizowanej. Większość z nich to utytułowani zawodnicy sportów walki. Wśród nich jest trzech wojskowych z 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. – Wszyscy interesujemy się tą dyscypliną sportu, jesteśmy też medalistami Pucharu Polski Wojska Polskiego i Służb Mundurowych – mówi szer. Przemysław Mech z 19 Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego. – Walka wręcz to nasza pasja, dlatego chcemy się w tej dziedzinie rozwijać i dzielić naszą wiedzą z kolegami z jednostki – podkreśla.

Jednak zanim to nastąpi, żołnierze mają udowodnić, że są dobrze przygotowani do tej roli. Każdy z nich będzie musiał zdać zarówno praktyczny, jak i teoretyczny egzamin. Dopiero wówczas otrzyma tytuł wojskowego (i cywilnego) instruktora kick boxingu.

– W szeregach naszej dywizji służy wielu utytułowanych zawodników walki wręcz, a sama dyscyplina jest ważnym elementem szkolenia – mówi kpt. Konrad Olbrycht, oficer sztabu 18 DZ, a także instruktor kick boxingu. – Staramy się wykorzystać potencjał naszych żołnierzy, stąd decyzja o skierowaniu ich na takie szkolenie. Dzięki temu będą oni mogli podnieść swoje kwalifikacje, a to przełoży się na jeszcze większą liczbę zajęć ze sztuk walki w podległych nam jednostkach – zaznacza.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Polski Związek Kickboxingu

dodaj komentarz

komentarze


„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Przeprowadzka CSWOT-u
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Amerykański szogun
Waiting for the F-35
To nie mogło się udać, ale…
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Amunicja do granatników z Niewiadowa
PKW „Noteć” – koniec misji
Partnerstwo Polski i Litwy
Co dalej z Tarczą Wschód?
Sprawdzili się na macie i w ringu
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Litwa stawia na poligony
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Zimowi podhalańczycy
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Outside the Box
Pucharowy medal na desce
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Kierunek Rumunia
Maj polskich żywych torped
ORP „Garland” w konwoju śmierci
FORT Kraków otwarty
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Ekstremalnie ważny cel
Co nowego w przepisach?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pies pomaga walczyć z PTSD
Premier wojenny
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Polskie MiG-i dla Ukrainy
O bezpieczeństwie u prezydenta
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Together on the Front Line and Beyond
Medale na lodzie i śniegu
Człowiek, który sprzedał ciszę
Moc z powietrza
Partnerstwo daje siłę
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Experience It Yourself
Ferie z wojskiem
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Na styku zagrożeń
Pod nową czaszą
Utraceni, lecz nie zapomniani
Robo-pies wojskowych kryminalistyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO