moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trenują, aby szkolić innych

Wielogodzinne treningi na macie, ale też wykłady – tak wyglądał miniony tydzień dla niektórych żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej. Ponad 40 wojskowych pod okiem trenerów kadry narodowej i wojsk specjalnych ćwiczyło kick boxing. Po ukończeniu szkolenia otrzymają uprawnienia instruktorów tej dyscypliny sportu, a zdobytą wiedzę będą mogli przekazywać kolegom z jednostek.

Organizacja szkolenia, podczas którego żołnierze zdobędą uprawnienia instruktorów sztuk walki, była możliwa dzięki porozumieniu, jakie 18 Dywizja Zmechanizowana podpisała z Polskim Związkiem Kickboxingu. PZKb na co dzień zajmuje się szkoleniem kadry, a także przygotowywaniem imprez sportowych z udziałem najlepszych zawodników sztuk walki.

Szkolenie dla sportowców w mundurach odbywa się w Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Kaliszu. Przez cały tydzień, pod okiem trenerów kadry narodowej żołnierze ćwiczą zadawanie ciosów sierpowych, prostych, podbródkowych, całego spektrum kopnięć, a także poznają zasady prowadzenia rozgrzewki czy rozciągania po treningu. Ważnym elementem zajęć są też wykłady z metodyki, podczas których przyszli instruktorzy uczą się jak przekazywać wiedzę podopiecznym.

Organizatorzy kursu wzięli pod uwagę fakt, że w szkoleniu uczestniczą żołnierze, dlatego zaprosili na zajęcia instruktora walki wręcz z Jednostki Wojskowej Komandosów. Ekspert prowadzi treningi z bojowego wykorzystania różnych systemów walki. – Musimy wyraźnie oddzielić sportowy aspekt walki wręcz od tego, który może być wykorzystany na przykład do samoobrony – mówi Jerzy Bassa, zastępca prezesa PZKb. – Na macie obowiązują pewne zasady, na przykład zabronione jest zadawanie ciosów łokciem, ale w boju należy wykorzystać wszelkie sposoby, aby obezwładnić przeciwnika. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić – dodaje.

Na kursie dla instruktorów kick boxingu stawiło się 43 żołnierzy z 18 Dywizji Zmechanizowanej. Większość z nich to utytułowani zawodnicy sportów walki. Wśród nich jest trzech wojskowych z 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. – Wszyscy interesujemy się tą dyscypliną sportu, jesteśmy też medalistami Pucharu Polski Wojska Polskiego i Służb Mundurowych – mówi szer. Przemysław Mech z 19 Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego. – Walka wręcz to nasza pasja, dlatego chcemy się w tej dziedzinie rozwijać i dzielić naszą wiedzą z kolegami z jednostki – podkreśla.

Jednak zanim to nastąpi, żołnierze mają udowodnić, że są dobrze przygotowani do tej roli. Każdy z nich będzie musiał zdać zarówno praktyczny, jak i teoretyczny egzamin. Dopiero wówczas otrzyma tytuł wojskowego (i cywilnego) instruktora kick boxingu.

– W szeregach naszej dywizji służy wielu utytułowanych zawodników walki wręcz, a sama dyscyplina jest ważnym elementem szkolenia – mówi kpt. Konrad Olbrycht, oficer sztabu 18 DZ, a także instruktor kick boxingu. – Staramy się wykorzystać potencjał naszych żołnierzy, stąd decyzja o skierowaniu ich na takie szkolenie. Dzięki temu będą oni mogli podnieść swoje kwalifikacje, a to przełoży się na jeszcze większą liczbę zajęć ze sztuk walki w podległych nam jednostkach – zaznacza.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Polski Związek Kickboxingu

dodaj komentarz

komentarze


Z prądem i pod prąd
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Tarcza i miecz
Kompania dronów zamiast Rosomaków
„Kryzysowy” Jaśmin
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Legion Medyczny na poligonie
Patrioty pod Płockiem
„Wicher” na wodzie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Drony na autopilocie
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Gorący lipiec PKW Łotwa
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Akustyczna tarcza dla wojska
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Rok 2027 bez Air Show Radom
Flanka pod strażą
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Aukcja dla weterana
Cztery brygady, jeden cel
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Sojusznicza tarcza antydronowa
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Armia testuje naziemne drony
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Coraz więcej Alpha Scramble
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Siatka niewidka dla wojska
Dwa marzenia spełnione naraz
Azjatycka szansa
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Abordaż z polskim wsparciem
Siatka antydronowa
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Młodzi medycy na poligonie
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO