moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykanie znów w Drawsku

Na poligon w Drawsku Pomorskim wyjechały dziś Abramsy, Bradleye i Rosomaki. A wszystko dlatego, że rozpoczął się kolejny etap manewrów „Defender Europe ’20”. Zmagania polskich i amerykańskich żołnierzy obserwował minister obrony Mariusz Błaszczak. – Razem jesteśmy silniejsi – mówił. Zapowiedział też, że wkrótce zostanie zawarta kolejna umowa o współpracy obronnej obu państw. 

Na poligonie w Drawsku Pomorskim odbywają się polsko-amerykańskie ćwiczenia Emergency Deployment Readiness Exercise. To kolejny etap manewrów „Defender Europe ’20”, podczas których armia amerykańska sprawdza swoją gotowość do przerzutu sił na teren Starego Kontynentu. W Polsce zameldowało się już 500 wojskowych US Army. Przez kolejne kilkanaście dni będą ćwiczyć z wojskowymi z 17 Brygady Zmechanizowanej. Z ćwiczącymi żołnierzami spotkał się dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który podkreślał, że współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych jest bardzo bliska, a relacje, zarówno na szczeblu politycznym, jak i wojskowym są cały czas pogłębiane.

 

Przypomniał, że w Polsce funkcjonuje już Wysunięte Dowództwo Dywizyjne Armii Stanów Zjednoczonych, a wkrótce zostanie tu ulokowane także wysunięte dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych US Army. Zapowiedział także, że w sobotę, kiedy w Polsce będzie gościł Mike Pompeo, sekretarz stanu USA, zostanie podpisana kolejna umowa o współpracy obronnej obu państw. – Ta konsekwencja wcześniej zawartych porozumień między prezydentami Andrzejem Dudą i Donaldem Trumpem, na podstawie których określono trwałą obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce i na podstawie których zakres i liczebność wojsk amerykańskich w Polsce wzrastają – mówił. Dodał, że dowodem na świetną współpracę na szczeblu wojskowym są chociażby manewry „Defender Europe ’20”, które w czerwcu, kiedy niemal cały świat walczył z epidemią, odbywały się w Polsce. Teraz odbywa się ich kolejna odsłona.

Zaangażowani w ćwiczenie żołnierze ze Stanów Zjednoczonych trafili najpierw do Niemiec, skąd pobrali ciężki sprzęt – czołgi Abrams i bojowe pojazdy opancerzone – magazynowany przez US Army w Europie, a następnie przemieścili się na poligon w Drawsku Pomorskim. Tu dołączyli do nich żołnierze z 17 Brygady Zmechanizowanej, a konkretniej pluton zmotoryzowany wyposażony w kołowe transportery opancerzone Rosomak i pluton ogniowy z samobieżnymi moździerzami Rak. Sojusznicy przez następne kilkanaście dni będą realizować zajęcia ogniowe.

Szef MON podkreślił, że ćwiczenie EDRE nie bez przyczyny odbywa się na poligonie w Drawsku Pomorskim. To właśnie tu ma powstać nowoczesne Centrum Szkolenia Bojowego. – Zależy nam na bezpieczeństwie naszej ojczyzny, państw sojuszniczych, a także aby żołnierze doskonalili swoje umiejętności – mówił. Minister podziękował sojusznikom, za ich obecność w Polsce oraz za wspólne ćwiczenia wojskowe. – Razem jesteśmy silniejsi – podsumował.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Syndrom Karbali
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Wychodzą z cienia. Terytorialsi świętują Dzień Dumy z Munduru
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Nie tylko błękitne berety
Początek wielkiej historii
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Zanim pojadą na wojnę
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Debata o bezpieczeństwie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Psiakrew, harmata!
Morska ścieżka kariery
Kosmiczne bezpieczeństwo
W hołdzie ofiarom NKWD
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
Rezerwa na nowo
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Apache w polskich rękach
Adaptacja i realizm
Morski lis na polowaniu
Pasja i fart
Polski sukces w Duńskim Marszu
NATO i USA o Iranie
Our Only One
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Krew, która łączy
F-16 na straży
Wypadek w PKW UNIFIL
Zbrodnia i kłamstwo
Zabójczy team nad Anglią
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Wojskowe roboty prosto z Polski
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Zbrodnia bez kary
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Trening w tunelu aerodynamicznym
Widok z kosmosu
Śmiercionośna Jarzębina
Szkoła w mundurze
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Fińska armia luzuje rygory
Marynarz w koreańskim tyglu
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO