moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej zapoznała się ze streszczeniem raportu podkomisji badającej przyczyny katastrofy prezydenckiego samolotu w kwietniu 2010 roku. Według jej przewodniczącego Antoniego Macierewicza i członków podkomisji w Tu-154M doszło do dwóch wybuchów, a na szczątkach maszyny odkryto m.in. heksogen, materiał używany na przykład przez libijskich terrorystów.

 

O efekty ponadczteroletniej pracy Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Przyczyn Wypadku Lotniczego pytali w czwartek posłowie Platformy Obywatelskiej. To właśnie z ich inicjatywy odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej poświęcone temu tematowi. Wniosek przedstawiał poseł PO, Maciej Lasek, który był członkiem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa (2010-2011). Na jej czele stał Jerzy Miller, ówczesny minister administracji i spraw wewnętrznych.

Członkowie podkomisji smoleńskiej piszą raport obalający tezę o nieszczęśliwym wypadku, jaką przyjął zespół Millera. Wczoraj politycy opozycji dopytywali, kiedy dokument zostanie upubliczniony, prosili o podanie nazwisk wszystkich członków podkomisji i ekspertów. Chcieli też wiedzieć, dlaczego nie byli oni jeszcze na miejscu katastrofy, a materiały dowodowe opierają m.in. na zmanipulowanych zdjęciach rosyjskiego blogera. Maciej Lasek zaapelował do resortu obrony oraz premiera, by rozwiązał podkomisję z powodu braku wyników prac, dużych kosztów, jakie pochłania oraz niekompetencji osób w niej pracujących.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, zastrzegł, że podkomisja smoleńska jest organem niezależnym, niepodlegającym naciskom politycznym i mającym swobodę w podejmowaniu decyzji i rozwijaniu kierunków badań. Wiceminister, powołując się na konkretne przepisy regulaminu podkomisji, zaznaczył, że informacji o jej pracy może udzielać wyłącznie przewodniczący lub osoba przez niego upoważniona. – Przepisy jednoznacznie wskazują, że podkomisja funkcjonuje poza strukturami MON i nie podlega merytorycznej kontroli resortu obrony – przekonywał.

Poseł PiS Antoni Macierewicz, który stoi na czele podkomisji smoleńskiej przedstawił – w formie wideoprezentacji – streszczenie głównych tez raportu. Sam raport – jak powiedział – liczy kilka tysięcy stron, jest zamknięty w sejfie i czeka na akceptację wszystkich osób pracujących nad tym dokumentem. Gdy to się stanie, zostanie on przekazany w pierwszej kolejności ministrowi obrony narodowej.

Według członków podkomisji w Tu-154M o numerze bocznym 101 doszło do dwóch wybuchów – najpierw na lewym skrzydle, a następnie w centropłacie samolotu. W materiale filmowym zaznaczono, że specjaliści, do których zwróciła się podkomisja odkryli ślady materiałów wybuchowych: trotylu i pentrytu. – Był też heksogen używany przez libijskich terrorystów – mówił przewodniczący Antoni Macierewicz. Zdaniem ekspertów podkomisji na wybuchy wskazują m.in. skala obrażeń na ciałach ofiar i sposób rozrzucenia elementów tupolewa. Antoni Macierewicz mówił też, że rosyjscy kontrolerzy lotu celowo źle naprowadzali do lądowania samolot polskiego prezydenta. Zarzucił też członkom komisji Millera ukrywanie dowodów potwierdzających, że doszło do wybuchu oraz popieranie twierdzeń z rosyjskiego raportu obarczających winą za katastrofę polskich lotników.

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka oraz 94 osoby – członkowie polskiej delegacji udającej się na uroczystości do Katynia i załoga samolotu.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
 
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Getto walczy
Pierwsze kroki na linie
Kurs na dyplomację
Rumuński „Scorpion Spring”
„Wolverine Strike” odpiera atak
Leopardy w natarciu
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Złoto ustrzelone w Indiach
Course on Diplomacy
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Nagroda nie tylko od dowódcy
Jak wojsko walczy z pandemią
Mistrzowskie zagranie przegranych
Siły powietrzne czekają na F-35
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Sto sekund do zagłady
Opiniowanie po nowemu
Kuźnie oficerskich kadr
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Rosomaki na okrętach
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Nowe książeczki wojskowe
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Nowy karabin z Tarnowa
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Kolejne Herculesy dla wojska
Jedyna taka brygada
Sportowy jubileusz
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kraby na „Bizonie ‘21”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kierunek: certyfikacja
Łączenie dwóch światów
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Polska stawia na fregaty Miecznik
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Afganistan. Czas wracać do domu
Łask czeka na myśliwce V generacji
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Mężny duch dla ratowników
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Udany weekend żołnierzy
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO