moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstaną kolejne strzelnice

Powiat przysuski, miasto Myszków i gmina Domaniów – to kolejne miejsca, gdzie w ramach MON-owskiego programu „Strzelnica w powiecie” powstaną trzy tego typu obiekty. Dziś zostały podpisane umowy w tej sprawie. Dzięki decyzji ministra obrony o finansowym wsparciu budowy strzelnic z obiektów będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy, członkowie organizacji proobronnych, a także żołnierze.

Celem konkursu MON „Strzelnica w powiecie” jest wsparcie infrastruktury strzeleckiej w kraju, m.in. dzięki budowie nowych tego typu obiektów poza infrastrukturą wojskową. Strzelnice mają się przyczynić do rozwoju organizacji pozarządowych zainteresowanych strzelectwem, a także umożliwić szkolenie uczniom klas mundurowych oraz żołnierzom.

W ogłoszonej w ubiegłym roku drugiej edycji konkursu komisja MON wyłoniła dziesięć ofert spełniających wymagania. Samorządy ubiegające się o wsparcie musiały m.in. posiadać nieruchomości pod budowę strzelnicy oraz pokryć co najmniej 20% wartości inwestycji.

REKLAMA

Jako pierwsi umowę z MON podpisali w kwietniu tego roku samorządowcy z gminy Tryńcza na Podkarpaciu. Obiekt powstanie w miejscowości Głogowiec jeszcze podczas tegorocznych wakacji.

Dziś zostały zawarte kolejne trzy umowy. Dokumenty w tej sprawie podpisali: Marian Niemirski, starosta powiatu przysuskiego (woj. mazowieckie), Włodzimierz Żak, burmistrz Myszkowa (woj. śląskie) i Wojciech Głogulski, wójt gminy Domaniów (woj. dolnośląskie). Stronę ministerialną reprezentował gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Zgodnie z umowami samorządy otrzymają z resortu obrony 80% środków potrzebnych na inwestycje. Pieniądze te będą mogły zostać przeznaczone na prace przygotowawcze, budowlane, a także pierwsze wyposażenie strzelnicy. Pozostałe koszty, związane np. z zakupem broni, amunicji, celowników, kamizelek kuloodpornych i noktowizorów, lokalne władze muszą pokryć z własnych budżetów.

W powiecie przysuskim, który otrzyma 1,5 mln zł dotacji, strzelnica powstanie w Lipianach (gm. Odrzywół). Tyle samo otrzyma gmina Domaniów, tu obiekt stanie między dwiema wsiami: Domaniów i Kończyce. 320 tys. zł z dotacją dostaną z kolei władze Myszkowa.

Dotację w takiej samej wysokości dostaną władze Myszkowa. Tu plany zakładają rozbudowę istniejącego już obiektu strzeleckiego. Na co dzień korzystają z niego członkowie Ligii Obrony Kraju (w powiecie myszkowskim liczy ona około 250 członków), ale też funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie i Zawierciu oraz żołnierze wojsk obrony terytorialnej z Gliwic. Od lutego do końca listopada, dwa lub trzy razy w miesiącu, odbywają się na strzelnicy zawody i sportowe imprezy. – Obiekt LOK-u jest jedynym w okolicy, dlatego spełnia nie tylko zadania rekreacyjne, lecz także ćwiczebne. To, jak często strzelnica jest wykorzystana, świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu tego rodzaju sportem. Dlatego niezbędna okazała się jej przebudowa i rozbudowa. Chcemy pokryć ją nowym zadaszeniem, wyposażyć w nowe ekrany wyciszające, stanowiska strzeleckie oraz kulochwyty. Inwestycję zrealizujemy do końca tego roku – zapowiada Włodzimierz Żak, burmistrz Myszkowa.

W sumie w tym roku samorządy przekażą do użytku cztery stumetrowe strzelnice. – Dzięki decyzji ministra o finansowym wsparciu budowy strzelnic zyskamy obiekty, które będą wykorzystywane przez mieszkańców do rozwijania swoich pasji. Ale nie tylko, ponieważ będą to profesjonalne strzelnice, które umożliwią też szkolenie strzeleckie uczniów klas mundurowych, organizacji pozarządowych oraz naszych żołnierzy – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski z Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Zgodnie z umowami w ciągu 10 następnych lat beneficjenci ministerialnego programu będą mieli obowiązek udostępniać wybudowane lub zmodernizowane obiekty m.in. siłom zbrojnym (do 100 godzin miesięcznie), organizacjom proobronnym i uczniom klas o profilu wojskowym (po 30 godzin).

Program „Strzelnica w powiecie” MON uruchomił w 2018 roku. Dziś jego realizacją zajmuje się powstałe w styczniu tego roku Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 15 BZ, Biuro do spraw Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej"

dodaj komentarz

komentarze


Przysięga podkarpackich terytorialsów
 
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kolejne Groty dla wojska
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Rakiety z Mesko w F-35
Online z mistrzami sportu
Żołnierze w sztafecie pomocy
Amerykanie odmładzają F-16
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Powstaną kolejne strzelnice
F-16 kończą misję w Estonii
Ofensywa Tuchaczewskiego
Mały Katyń pod Augustowem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
16 sekund Liberatora
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
„Defender” – pracowity poligon saperów
Zbiegowie z innego świata
Most do współpracy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Szkolenie wodne podhalańczyków
Ułańska szarża
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ochotnicy na ratunek
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Oficer jak biała karta...
Prezydent Duda jedzie do USA
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Wojsko ma ofertę dla cywili
Na misjach święta inne niż zwykle
Ogromne zainteresowanie Soną
Brawurowe zagony motorowe
Groty z granatnikiem
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Odznaka dla ratowników pola walki
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Szef MON w Żelaznej Dywizji
PGZ będzie obecna na MSPO
Krwawy Wołyń
Współzawodnictwo rozwija
Kraby w Bolesławcu
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Weterani znów staną na macie
Polskie porty bardziej otwarte
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO