moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani w pasiece

To pierwszy taki projekt w Polsce. Weterani misji zagranicznych dowiedzą się, jak opiekować się pszczołami, a także zostać producentem miodu. Pszczelarstwo może się stać nowym hobby dla byłych żołnierzy i swoistą formą terapii po trudnych doświadczeniach z misji. A niewykluczone, że w przyszłości – dodatkowym źródłem dochodu. Projekt organizuje Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa i Fundacja „Bliżej Pszczół”.

Skąd tak niecodzienny pomysł? – Opieka nad pszczołami pomaga weteranom zwalczać stres i radzić sobie z traumatycznymi przeżyciami. Systematyczność i wyciszenie potrzebne przy hodowli pszczół działają terapeutycznie – mówi Natalia Grzeszczuk, psycholog Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie i koordynator projektu „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Centrum przygotowało projekt wspólnie z Fundacją „Bliżej Pszczół” ze Złotokłosu koło Warszawy. – Do pomysłu zorganizowania warsztatów zainspirowały nas doświadczenia amerykańskie – tłumaczy Elwira Trytek z Fundacji. Tamtejsze badania pokazały, że hodowla pszczół dobrze wpływa na żołnierzy, relaksuje ich. Dziś pszczelarstwo jest w armii USA popularne, organizowane są kursy dla weteranów i żołnierzy, a ule stoją w niektórych wojskowych bazach!

– Udział w naszym w projekcie to nowy pomysł na pasję, sposób na spędzanie razem czasu i integrację środowiska. Ale także szansa podjęcia się trudnego, lecz niebanalnego zajęcia – podkreśla psycholog. Dodaje, że wiedza o hodowli pszczół może w przyszłości przydać się w znalezieniu nowego źródła dochodu.

Lista chętnych na kurs jest już zamknięta, a zainteresowanie przekroczyło oczekiwania organizatorów. – Planowaliśmy 30 miejsc, zgłosiło się dwukrotnie więcej osób. Na szczęście fundacja obiecała, że zorganizuje szkolenie dla wszystkich – zapewnia psycholog. Dodaje, że to pierwsze takie warsztaty w Polsce, ale organizatorzy liczą na to, iż w przyszłym roku projekt będzie kontynuowany.

Jak będzie wyglądał kurs? Weteranów czeka 40 godzin szkolenia. Będą mieli zajęcia teoretyczne oraz warsztaty prowadzone przez Fundację. Wykłady w formie webinariów potrwają od początku lipca do grudnia. Uzupełnią je trzy kilkugodzinne spotkania w pasiecie w Złotokłosie. – Pokażemy uczestnikom projektu, jak wygląda współczesne pszczelarstwo, jakie są typy uli, jak się zajmować pszczołami, jak funkcjonuje pszczela rodzina, jakie prace przy ulach trzeba wykonać, jaki sprzęt jest potrzeby, jak przeprowadzać miodobranie… – wymienia Trytek.


Grafika: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

Jednym z kursantów będzie kpr. Marcin Pikula z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, weteran VIII zmiany PKW w Afganistanie. – Jakiś czas temu zainteresowałem się pszczelarstwem, dziś mam cztery ule i dzięki prowadzeniu pasieki i dbaniu o pszczoły zapominam o ciężkich przeżyciach na misjach, wyciszam się. A zbiory własnego miodu to ogromna radość – opowiada kpr. Pikula. Weteran liczy na to, że na zajęciach dowie się więcej o hodowli pszczół i rozwinie swoją pasiekę. – Taki kurs to dobry pomysł na aktywizację weteranów, a jednocześnie wsparcie rozwoju pszczelarstwa, w czasie gdy pszczoły coraz bardziej są zagrożone wyginięciem – dodaje weteran.

Projekt uzyskał dotację Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dla organizacji pozarządowych w ramach programu „Propagowanie rolnictwa ekologicznego oraz upowszechnienie roli pszczół w środowisku naturalnym”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Fundacja Bliżej Pszczół

dodaj komentarz

komentarze


Wyścig zbrojeń nie ustaje
 
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
W drodze do Ameryki
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Afganistan. Czas wracać do domu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Podoficer, czyli lider
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Krwiodawcy w mundurach
Siła braterstwa
„Dragon ’21” zakończony
PKW Turcja już działa
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Misje kształtują charakter
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Course on Diplomacy
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Co ze sprawdzianem z WF?
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Nowe książeczki wojskowe
„Dragon” wskazał cel
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Gorzka parada zwycięstwa
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Jacht i menażki od wojska
Borsuk pokazał swoje możliwości
Nigdy nie zostawiamy swoich
CePeLek czeka na weteranów
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Grupy niszczycieli czołgów
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
„Albatros” wyszedł na morze
Szable w dłoń! Lance do boju!
Nagroda nie tylko od dowódcy
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
Moździerze dla WOT-u
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Marynarz na „Korfantym”
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Tygrysy grasowały także nocą!
CBW świętuje
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kurs na dyplomację
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
A Multi-Front Operation
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
Karakal w natarciu
Żandarmeria świętuje
Luksusowe auta zaparkują obok F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO