moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze ruszyli z pomocą powodzianom

Od wczoraj żołnierze wojsk obrony terytorialnej wspólnie ze strażakami pomagają mieszkańcom podtopionych terenów na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce. Terytorialsi między innymi wzmacniają linię brzegową rzek oraz układają worki z piaskiem. – Na razie sytuacja została opanowana, ale cały czas jesteśmy gotowi, by nieść pomoc – mówi kpt. Witold Sura z 3 Brygady OT.

Do poważnych podtopień w kraju doszło w miniony weekend. W wyniku obfitych opadów deszczu rzeki szybko przekroczyły stany alarmowe, a potem wystąpiły z brzegów. Podtopione zostały gospodarstwa i budynki użyteczności publicznej, doszło do zerwania niektórych dróg. W powodziach ucierpieli przede wszystkim mieszkańcy południowej Polski. Początkowo w akcję ratunkową zaangażowały się Państwowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Gdy ich pomoc okazała się niewystarczająca, wojewodowie poprosili o wsparcie wojsko.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zdecydował o zaangażowaniu w akcję przeciwpowodziową żołnierzy wojsk obrony terytorialnej na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie.

REKLAMA

We wtorek wieczorem jako pierwsi do pomocy poszkodowanym ruszyli terytorialsi z 3 Podkarpackiej Brygady OT oraz 2 Lubelskiej Brygady OT. Wcześniej jednak na tereny zagrożone powodzią lub z występującymi podtopieniami skierowano z WOT-u zespoły oceny wsparcia. Po rozpoznaniu zagrożenia zdecydowano, ilu żołnierzy jest potrzebnych w danym rejonie. 2 Lubelska Brygada na początek wystawiła 30 terytorialsów oraz sprzęt, m.in.: trzy samochody ciężarowe, quady i maszt oświetleniowy niezbędny do zabezpieczenia pracy w nocy. Działali w rejonie Biłgoraja. Natomiast na Podkarpaciu w powiecie przemyskim pracowało 30 żołnierzy z jarosławskiego batalionu OT z wydzielonymi czterema samochodami ciężarowymi.

– Nasi żołnierze działali w miejscowości Bircza, gdzie podniósł się stan rzeki Stupnica [dopływ Sanu – przyp. red.]. Podzieliliśmy się na trzy grupy zadaniowe. Pierwszy zespół zabezpieczał most na rzece oraz udzielał pomocy mieszkańcom podtopionych domów. Druga grupa wspierała mieszkańców miejscowości Lipa i Malawa. Trzeci zespół działał w Sufczynie – wylicza kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej BOT. – Po trzech godzinach pracy dostaliśmy kolejne wezwanie. Tym razem do miejscowości Chyrzyna, także w powiecie przemyskim. Pojechało tam 20 żołnierzy i okazało się, że miejscowość została niemal odcięta od świata przez rozlewisko Sanu. Żołnierze pracowali w Chyrzynie do godziny drugiej w nocy – dodaje oficer. O ósmej rano podkarpaccy terytorialsi wrócili na wały powodziowe. Teraz pracują w gminie Dubiecko (pow. przemyski).

Rzecznik prasowy Dowództwa WOT płk Marek Pietrzak informuje, że w czasie akcji przeciwpowodziowej żołnierze zabezpieczają mosty, układają worki z piaskiem oraz pomagają bezpośrednio mieszkańcom podtopionych domów. – W nocy nie było dużo opadów, więc w wielu miejscach sytuacja została opanowana. Synoptycy zapowiadają, niestety, kolejne załamanie pogody pod koniec tygodnia. W razie czego jesteśmy gotowi do niesienia pomocy – zapewnia rzecznik 3 BOT.

Niewykluczone, że liczba żołnierzy WOT skierowanych do akcji jeszcze się zwiększy, ponieważ wojsko nadal prowadzi rozpoznanie podtopionych terenów. W województwie świętokrzyskim zadania wykonuje 10 Brygada Obrony Terytorialnej, a na Podlasiu działają terytorialsi z 1 Brygady OT. Jeśli sytuacja powodziowa będzie się pogarszać, być może do pomocy zostaną zaangażowani także żołnierze wojsk operacyjnych. Jak informuje ppłk Adriana Wołyńska, rzeczniczka prasowa Dowództwa Operacyjnego RSZ, rekonesans podtopionych obszarów prowadzą żołnierze z 15 Mazurskiego Batalionu Saperów z Orzysza.

To nie jest pierwszy raz, kiedy żołnierze WOT pomagają w sytuacjach kryzysowych. W ubiegłym roku wspierali mieszkańców terenów dotkniętych skutkami trąby powietrznej i podtopieniami. W sumie do usuwania skutków zagrożeń na terenie pięciu województw skierowano w maju 2019 roku ponad 1400 żołnierzy WOT.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Ułańska szarża
 
Ogromne zainteresowanie Soną
Ofensywa Tuchaczewskiego
Zbiegowie z innego świata
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie porty bardziej otwarte
Laserowa artyleria US Army
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kraby w Bolesławcu
Mały Katyń pod Augustowem
Prezydent Duda jedzie do USA
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
16 sekund Liberatora
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 kończą misję w Estonii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Powstaną kolejne strzelnice
Brawurowe zagony motorowe
Most do współpracy
Krwawy Wołyń
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
„Defender” – pracowity poligon saperów
Online z mistrzami sportu
Na misjach święta inne niż zwykle
Szkolenie wodne podhalańczyków
Oficer jak biała karta...
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko przeciw wirusowi
Żołnierze w sztafecie pomocy
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rakiety z Mesko w F-35
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Odznaka dla ratowników pola walki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Współzawodnictwo rozwija
Kolejne Groty dla wojska
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ochotnicy na ratunek
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
PGZ będzie obecna na MSPO
Weterani znów staną na macie
Groty z granatnikiem
Wojsko ma ofertę dla cywili
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO