Wspólne ćwiczenia podlaskich terytorialsów i pograniczników, wymiana doświadczeń i korzystanie z obiektów szkoleniowych obu formacji – to najważniejsze punkty porozumienia, które podpisała 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej z Podlaskim Oddziałem Straży Granicznej. Wcześniej żołnierze WOT-u mieli cykl spotkań z pogranicznikami.
Współpraca podlaskich terytorialsów z tamtejszą strażą graniczną rozpoczęła się w ubiegłym roku. Pogranicznicy brali udział m.in. w ćwiczeniach „Brama ’18” i „Anakonda ’18”, podczas których wspólnie z żołnierzami 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej patrolowali granicę i tereny do niej przyległe. – Łączy nas bardzo dużo, chociażby wspólny obszar działania, czyli województwo podlaskie. Ponadto rejon odpowiedzialności trzech z czterech naszych batalionów lekkiej piechoty – 11 z Białegostoku, 12 z Suwałk i 14 z Hajnówki – styka się z granicą państwową. Dlatego ta współpraca jest dla nas rzeczą zupełnie naturalną – mówi mjr Michał Mazurczyk, szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Obie formacje brały też udział w ubiegłorocznej akcji poszukiwania zaginionego mężczyzny w powiecie hajnowskim. Organizują również spotkania w poszczególnych batalionach. – Takich inicjatyw było już co najmniej kilka. Podczas spotkań tłumaczyliśmy żołnierzom terytorialnej służby wojskowej, na czym polega praca straży granicznej, jakie mamy zadania, jak je realizujemy i jak wygląda ochrona granicy państwowej – tłumaczy mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
Na początku tego tygodnia zostało podpisane porozumienie o współdziałaniu 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Zakłada ono organizację wspólnych szkoleń, wymianę doświadczeń i kadry instruktorskiej oraz wypracowywanie procedur współdziałania na wypadek sytuacji kryzysowych. – Konkretne działania będziemy uzgadniać podczas następnych spotkań. Założenie jest jednak takie, by nasze bataliony cyklicznie organizowały zajęcia szkoleniowe z poszczególnymi placówkami straży granicznej – wyjaśnia mjr Michał Mazurczyk.
Dokument umożliwia również korzystanie z obiektów szkoleniowych obu formacji. – Straż graniczna chciałaby na przykład wykorzystać naszą mobilną strzelnicę kontenerową, bo nie ma takiego obiektu – mówi mjr Michał Mazurczyk. Na co terytorialsi mogą liczyć w zamian? – Oferujemy chociażby dzielenie się naszymi doświadczeniami w terenie – odpowiada mjr Katarzyna Zdanowicz i dodaje: – Na co dzień służymy przecież w strefie nadgranicznej i obszar ten nie ma dla nas tajemnic – zapewnia oficer prasowy podlaskich pograniczników.
Straż graniczna deklaruje również pomoc w szkoleniach terytorialsów z zakresu przepisów i procedur obowiązujących w okolicach granicy państwa. Przez województwo podlaskie przebiega granica wewnętrzna Unii Europejskiej i jednocześnie (w pasie granicy z Białorusią) granica zewnętrzna Unii Europejskiej. – Różnią się one zdecydowanie. Na granicy wewnętrznej z Litwą mamy swobodę przepływu osób i towarów. Zdarzają się jednak sytuacje, i taką mamy obecnie, że przywrócona jest tu tymczasowa kontrola graniczna. Z kolei zewnętrzną granicę, można przekraczać jedynie na przejściach granicznych – przypomina mjr Katarzyna Zdanowicz.
Jak zapewnia mjr Michał Mazurczyk, wiedza z zakresu procedur i prawa granicznego jest dla podlaskich terytorialsów niezwykle istotna. – Nasi żołnierze, oprócz działań stricte militarnych, wykonują również zadania w zakresie wspierania lokalnych społeczności. Posiadamy sprzęt i ludzi, którymi możemy na przykład wesprzeć straż graniczną w sytuacjach kryzysowych czy w zakresie osłony granicy państwa. Żołnierze muszą jednak wiedzieć, jakie procedury obowiązują w okolicach granicy państwa, w jakim zakresie mogą wspierać działania funkcjonariuszy – przyznaje szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Porozumienie pomiędzy 1 Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej i Podlaskim Odziałem Straży Granicznej zostało podpisane 11 lutego. To drugi taki dokument parafowany na szczeblu brygady i oddziału straży granicznej w Polsce. Jest on efektem wrześniowej umowy pomiędzy Dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej i Komendantem Głównym Straży Granicznej, zakładającej współpracę obu formacji w zakresie wymiany doświadczeń i informacji oraz wzajemnego wsparcia technicznego czy logistycznego.
autor zdjęć: DWOT, POSG
komentarze