moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Krótsza droga do wojska

Skrócenie procesu rekrutacji, powstanie wojskowych centrów rekrutacyjnych, a także uruchomienie nowego portalu rekrutacyjnego, który umożliwi aplikowanie do służby przez Internet. To najważniejsze założenia reformy systemu naboru do Wojska Polskiego, który będzie obowiązywał od 24 sierpnia. Dziś decyzję w tej sprawie podpisał minister Mariusz Błaszczak.

Zmiany w systemie rekrutacji do Wojska Polskiego przedstawiciele resortu obrony narodowej zapowiedzieli już kilka miesięcy temu. Opracowaniem nowego, kompleksowego systemu zajęło się Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Przez kilka miesięcy, we współpracy m.in. ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego i z departamentami MON przygotowywane były założenia reformy. Dziś decyzję dotyczącą nowego systemu podpisał minister Mariusz Błaszczak. Zmiany mają przyczynić się do zwiększenia liczebności armii, wzmocnienia rezerw, a także sprawić, by ochotnicy mogli w prosty i szybki sposób aplikować do służby.

Jedną z ważniejszych zmian jest skrócenie procedury naboru. Dziś trwa ona średnio 190 dni i zdaniem przedstawicieli MON-u jest zbyt zbiurokratyzowana. Po złożeniu wniosków, kandydaci muszą pojawić się w wojskowych komendach uzupełnień, potem kierowani są na badania w różnych regionach Polski, a z gotowymi orzeczeniami ponownie wracają do WKU. Działania instytucji zaangażowanych w rekrutację nie są ze sobą odpowiednio zsynchronizowane, bo każdy z etapów rekrutacji kandydaci przechodzą osobno w innych miejscach. W praktyce długotrwałe i skomplikowane procedury zniechęcają wielu kandydatów. Jak pokazują badania, wojsko traci na tym etapie około 40% z nich.

Dlatego zmiany przewidują skrócenie tego procesu do maksymalnie 50 dni. Tak jak teraz kandydaci do armii będą musieli w pierwszej kolejności złożyć wniosek do WKU. Będą to mogli zrobić tradycyjnie, w formie papierowej albo poprzez platformę ePUAP. Jako nowość pojawi się możliwość aplikacji przez nowy Resortowy Portal Rekrutacyjny. Ma on zostać uruchomiony 24 sierpnia.

Powstaną także wojskowe centra rekrutacyjne, których zadaniem będzie dodatkowe uproszczenie i usystematyzowanie procesu naboru. W ich skład wejdą przedstawiciele WKU, WSzW, lekarze, psycholodzy oraz żołnierze z jednostek wojskowych. To właśnie w tych centrach, po dwóch tygodniach od złożenia wniosku, kandydaci będą przechodzili poszczególne etapy rekrutacji. W ciągu 24 godzin, poza założeniem ewidencji wojskowej, ochotnik przejdzie niezbędne badania lekarskie, rozmowę z psychologiem oraz rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli pozytywnie zaliczy te etapy, otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe, czyli na służbę przygotowawczą. Po jej zakończeniu i złożeniu przysięgi wojskowej, otrzyma stopień żołnierza rezerwy. Tym, którzy będą chcieli wstąpić do służby zawodowej, wojsko przedstawi listę wolnych etatów w jednostkach wojskowych.

Do 24 sierpnia będą trwały prace zmierzające do wdrożenia systemu. Za powstanie nowego portalu informacyjnego odpowiedzialne jest Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Sztab Generalny WP z kolei ma m.in. opracować zunifikowany model szkolenia podstawowego. Zgodnie bowiem z informacjami przekazanymi przez MON, planowane szkolenia podstawowe dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej, zostaną skrócone z 90 do maksymalnie 30 dni. Będą się odbywać jednak znacznie częściej niż teraz.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1591894980
Skrócenie szkolenia z 90 do 30 dni? A trzymanie żołnierza z 13-to letnim stażem na kursie pdf trwa 6 tygodni obecnie. Wolne żarty. Musztra tyle nie zajmuje.
79-A4-60-A1

Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
 
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
WOT na granicy
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Na wolność przez dwa mury
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Wandea – heroizm i ludobójstwo
W Brukseli o przyszłości NATO
Pierwszy krok do zawodowców
Konkurs pamięci o Katyniu
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Saperzy rozminowują Kłaj
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Bez AK, ale nadal w walce
Survival w Kosowie
Legionowski szpital niemal gotowy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Jak Perun z Piratem
Nowe garaże dla Leopardów
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Nauka kruszenia lodu
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Spędź ferie z WOT
Nowa Rada przy prezydencie
Na granicy (na razie) spokojniej
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Rodzeństwo na medal
Walka, która poruszyła Europę
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Przesiadka do klasy premium
Misja nie tylko wojskowa
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Zima, skały i kawalerzyści
Oczy na wschodnią flankę
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Zielony, żółty czy czerwony?
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Wiedza, która ratuje życie
Polska członkiem Eurokorpusu
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
W BBN o sytuacji na granicy
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Jakie zmiany dla podchorążych?
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Nominacje dla ośmiu oficerów
Spotkanie Rady NATO–Rosja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO