moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie

Wojsko Polskie poszukuje systemów zdolnych wykrywać i neutralizować drony. Firmy, które chcą zaproponować armii takie rozwiązania, mogą się zgłaszać do 8 czerwca. Wybrane podmioty będą mogły zaprezentować swoją ofertę podczas testów, które wspólnie przeprowadzą Dowództwo Operacyjne RSZ, SKW, Żandarmeria Wojskowa, ABW, Policja, Służba Ochrony Państwa i Straż Graniczna.

22–26 czerwca na lotniczym poligonie Jagodne, niedaleko Łukowa (Lubelszczyzna), odbędą się pokazy działania oferowanych armii systemów do wykrywania bezzałogowych statków powietrznych klasy mikro i mini oraz przeciwdziałania im (czyli neutralizacji).

Firmy, które mają w swojej ofercie takie urządzenia, mogą zgłaszać chęć zaprezentowania ich Szefostwu Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Testy w Jagodnem to już jednak wspólny projekt Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policji, Służby Ochrony Państwa i Straży Granicznej.

Organizatorzy podkreślają, że do badań wybiorą pięć podmiotów, każdy otrzyma na swój pokaz jeden dzień, w czasie którego – aby zachować tajemnice handlowe – konkurencja nie będzie miała wstępu na poligon. Podczas prób urządzenia będą musiały wykryć i zneutralizować, czyli np. zestrzelić, drony mikro i mini (dostarczą je organizatorzy badań).

Pomysł testów prowadzonych wspólnie przez kilka formacji mundurowych nie oznacza wspólnych zakupów. Przedstawiciele armii podkreślają, że planowane badania nie są związane z przetargami prowadzonymi przez Inspektorat Uzbrojenia MON. „Testy nie są elementem żadnego trwającego postępowania dotyczącego zamówień publicznych. Mają oszacować potencjał poszczególnych rozwiązań technicznych w przeciwdziałaniu BSP i poszerzyć bazę wiedzy organizatorów na potrzeby przyszłych zamówień publicznych” – informuje DO RSZ w komunikacie.

Firmy, których rozwiązania nie zostaną zakwalifikowane do czerwcowych prób, nie będą jednak podczas ewentualnych przetargów na straconej pozycji. Dowództwo Operacyjne RSZ planuje w drugiej połowie roku kolejne testy systemów antydronowych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Pixabay

dodaj komentarz

komentarze


Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Psy na… materiały wybuchowe
SAFE staje się faktem!
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Borsuki zdały wodny egzamin
Desant na Bornholm
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Rzeźnik w rękach GROM-u
Ostatni most
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Bez schematów
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Od cyberkursu po mundurówkę
Bez zmian w emeryturach
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Wypadek w PKW UNIFIL
Specjalsi przeciw flocie cieni
Borsuk po słowacku
Trzynasty Husarz w powietrzu
Armia testuje roboty do transportu
WAM coraz bliżej Łodzi
Jest nowy szef BBN
Terytorialsi zapraszają
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Gotowi na każdy scenariusz
Początek wielkiej historii
Groźny incydent w Libanie
Nauki i nauczki z Afganistanu
Przygotowania do lotu do Polski
Adaptacja i realizm
Wojsko zaprasza rodziny
Więcej strzelnic w powiecie
Kluczowe 30 dni
Hornet czyli „polski Shahed”
Uczczono ofiary zamachu majowego
Bieg ku pamięci bohaterów
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Skrzydlaci komandosi
Przyszłość „Łucznika”
Syndrom Karbali
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Ostrosz zamiast Mureny
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Nitro-Chem będzie montował Hydry
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wyścig Stalina
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
NATO i USA o Iranie
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Powrót WAM-u
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO