moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
System antydronowy dla armii

Mogą zakłócać systemy łączności lub nawigacji. Mogą uszkadzać kluczowe podzespoły elektroniczne i optoelektroniczne promieniem lasera lub wiązką elektromagnetyczną. Wreszcie mogą zestrzeliwać wrogie obiekty. Wojsko szuka systemu do zwalczania nieprzyjacielskich dronów, który będzie można zainstalować na różnego typu statkach powietrznych, w tym bezzałogowych.

Nasza armia nie posiada wyspecjalizowanych systemów do zwalczania wrogich bezzałogowców. Owszem, mamy czym je zestrzeliwać – poradzą sobie z tym chociażby lufowe zestawy artylerii przeciwlotniczej – jednak w przypadku małych dronów mogą mieć poważny problem, aby w nie trafić. Dlatego wojsko chce kupić systemy dedykowane do zwalczania wrogich bezzałogowców. Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił do rozmów firmy, które mają w swojej ofercie tego typu rozwiązania.

Niestety, nie wiadomo, na jakie rozwiązania stawia polska armia. W zaproszeniu do dialogu technicznego Inspektorat Uzbrojenia MON ograniczył się bowiem do stwierdzenia, iż poszukiwany jest system „zdolny do wykrywania i zwalczania z powietrza bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) przeciwnika, w tym przy wykorzystaniu własnych bezzałogowców”. Oznacza to, że polskie wojsko chce się przede wszystkim dowiedzieć, jakie rozwiązania są dostępne na rynku. Przedsiębiorstwa mogą się zgłaszać do 31 marca, a spotkania powinny się odbyć do czerwca br.

REKLAMA

– Systemów antydronowych na rynku jest bardzo dużo. Co istotne, są one w dużej mierze konfigurowane zgodnie z oczekiwaniami klientów. Jeśli oczekują oni fizycznej eliminacji, są systemy zestrzeliwujące wrogie drony albo niszczące ich elektronikę. Jeżeli chcą tylko unieszkodliwiać obce drony, można mieć system, który będzie np. zagłuszał systemy łączności i sterowania, zmuszając tym samym bezzałogowiec do lądowania bądź powrotu do bazy – wyjaśnia Dariusz Sobczak, prezes firmy Armit, oferującej systemy antydronowe kilku producentów.

W zaproszeniu na rozmowy podkreślono, że wojsko chce system antydronowy, który będzie również wykorzystywał własne bezzałogowe. Niewykluczone więc, że będzie to rozwiązanie, w którym nasze drony będą występować w roli „myśliwców”.

Czy polskie firmy mają tego typu rozwiązania? Tak – i to nie tylko prywatne spółki, lecz także podmioty państwowe. – Z uwagi na niejawny charakter dialogu technicznego, na obecnym etapie postępowania nie możemy ujawniać szczegółów. Bierzemy jednak pod uwagę zarówno sposoby oddziaływania kinetycznego, jak i obezwładniania radioelektronicznego – wyjaśnia Robert Papliński, dyrektor Biura Komunikacji i Promocji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na zakup systemu antydronowego ani ile zestawów takiej broni chce kupić wojsko.

Obecnie polskie wojsko posiada cztery typy dronów – 15 zestawów zwiadowczych bezzałogowców Orbiter (produkcji izraelskiej), 15 polskich Fly Eye, których poza zadaniami rozpoznawczymi można używać do kierowania ogniem artylerii, jeden zestaw amerykańskich bsl Scan Eagle, a także bliżej nieujawnioną liczbę uderzeniowych dronów Warmate – kontrakt opiewa na 100 zestawów, ale MON nie ujawnia, jaką liczbę systemów już dostarczono.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~Waclaw
1525716120
CZY JEST SENS MIEC KILKA KATEGORII DRONOW ZAGRANICZNYCH ZAMIAST JEDNEGO POLSKIEGO MODELU PODSTAWOWEGO WYPOSAZONEGO W ROZNE POTRZEBNE ROZWIAZANIA? Chyba nie ma dyskusji o zaletach takich rozwiazan zreszta w kazdym sprzecie. Niestety na produkci i handlu bronia robi sie bardzo dobre interesy i dopuki nie zmieniSortuj według Najnowsze sie mentalnosc czlowieka -- a zmian pozytywnych na horyzoncie nie widac ,bedzie to swietny interes. Mamy zreszta w tym tradycje i niezla opinie na swiecie. Poniewaz ,nie mozemy wszystkiego produkowac najlepiej,byloby to nieosiagalne,powinnismy sie wyspecjalizowac w tym w czym jestesmy najlepsi i ewentualnie dolaczac nowinki z najwyzszej polki. Mysla przewodnia powinno byc zaspokojenie obronnych potrzeb Polski z wlasnej produkcji ,teraz poki nie ma stosunkowo bliskich czasowo zagrozen.Na to powinny byc przeznaczone pieniadze ,ktore decydenci planuja wydac na zakup obcego sprzetu.Sa to olbrzymie pieniadze ,jak dla nas.Nie bylyby to stacone pienadze.Wyobrazmy sobie ,jakby to popchnelo nasz rozwoj gospodarczy i nasze mozliwosci eksportowe Poddaje to pod dyskusje,szczegolnie fachowcom i decydentom. Waclaw ADAMSKI
1B-89-17-9E

Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Miła sercu epoka Periniego
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Playing the World
Nowy etap programu „Cross Attachment”
Pokazy od kuchni
Natowska dywizja gotowa do działania
Nominacje generalskie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Komiks o katyńskich bohaterach
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Lampart testuje współpracę sił Grupy Wyszehradzkiej
Polska Casa nad Irakiem
Orliki kupione
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Wojna zaczyna się w czwartek
Stępka pod „Albatrosa”
Krew na wagę zwycięstwa
Pomoc dla bohaterów
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Nagroda dla medyka GROM-u
100 miast na 100 lat
Kawalerzyści na górskich trasach
Nothing Can Stop Our Tanks
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Curse of the Black Gold
Wyjątkowy Vis
Who Reaps the Whirlwind
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Kompania pełna braci
Wyślij paczkę do PKW
Triumf polsko-holenderskiego teamu
One step ahead of the enemy
Klątwa czarnego złota
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
W Brukseli o bezpieczeństwie
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Cywile trafią na kurs Jata
Raki u podhalańczyków
Testament geopolityczny prezydenta
Wojna zaczyna się w czwartek
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Okręty NATO w polskich portach
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Minister Błaszczak podsumował trzy lata działalności resortu
Świąteczna paczka dla powstańca
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Fly Eye dla terytorialsów
Rząd za kluczowymi zmianami
Zmiany w ustawie o weteranach
Shows from the backstage
Our efforts passed muster
Homar wyceniony
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Cel – bezpieczna Europa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO