moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

System antydronowy dla armii

Mogą zakłócać systemy łączności lub nawigacji. Mogą uszkadzać kluczowe podzespoły elektroniczne i optoelektroniczne promieniem lasera lub wiązką elektromagnetyczną. Wreszcie mogą zestrzeliwać wrogie obiekty. Wojsko szuka systemu do zwalczania nieprzyjacielskich dronów, który będzie można zainstalować na różnego typu statkach powietrznych, w tym bezzałogowych.

Nasza armia nie posiada wyspecjalizowanych systemów do zwalczania wrogich bezzałogowców. Owszem, mamy czym je zestrzeliwać – poradzą sobie z tym chociażby lufowe zestawy artylerii przeciwlotniczej – jednak w przypadku małych dronów mogą mieć poważny problem, aby w nie trafić. Dlatego wojsko chce kupić systemy dedykowane do zwalczania wrogich bezzałogowców. Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił do rozmów firmy, które mają w swojej ofercie tego typu rozwiązania.

Niestety, nie wiadomo, na jakie rozwiązania stawia polska armia. W zaproszeniu do dialogu technicznego Inspektorat Uzbrojenia MON ograniczył się bowiem do stwierdzenia, iż poszukiwany jest system „zdolny do wykrywania i zwalczania z powietrza bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) przeciwnika, w tym przy wykorzystaniu własnych bezzałogowców”. Oznacza to, że polskie wojsko chce się przede wszystkim dowiedzieć, jakie rozwiązania są dostępne na rynku. Przedsiębiorstwa mogą się zgłaszać do 31 marca, a spotkania powinny się odbyć do czerwca br.

REKLAMA

– Systemów antydronowych na rynku jest bardzo dużo. Co istotne, są one w dużej mierze konfigurowane zgodnie z oczekiwaniami klientów. Jeśli oczekują oni fizycznej eliminacji, są systemy zestrzeliwujące wrogie drony albo niszczące ich elektronikę. Jeżeli chcą tylko unieszkodliwiać obce drony, można mieć system, który będzie np. zagłuszał systemy łączności i sterowania, zmuszając tym samym bezzałogowiec do lądowania bądź powrotu do bazy – wyjaśnia Dariusz Sobczak, prezes firmy Armit, oferującej systemy antydronowe kilku producentów.

W zaproszeniu na rozmowy podkreślono, że wojsko chce system antydronowy, który będzie również wykorzystywał własne bezzałogowe. Niewykluczone więc, że będzie to rozwiązanie, w którym nasze drony będą występować w roli „myśliwców”.

Czy polskie firmy mają tego typu rozwiązania? Tak – i to nie tylko prywatne spółki, lecz także podmioty państwowe. – Z uwagi na niejawny charakter dialogu technicznego, na obecnym etapie postępowania nie możemy ujawniać szczegółów. Bierzemy jednak pod uwagę zarówno sposoby oddziaływania kinetycznego, jak i obezwładniania radioelektronicznego – wyjaśnia Robert Papliński, dyrektor Biura Komunikacji i Promocji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na zakup systemu antydronowego ani ile zestawów takiej broni chce kupić wojsko.

Obecnie polskie wojsko posiada cztery typy dronów – 15 zestawów zwiadowczych bezzałogowców Orbiter (produkcji izraelskiej), 15 polskich Fly Eye, których poza zadaniami rozpoznawczymi można używać do kierowania ogniem artylerii, jeden zestaw amerykańskich bsl Scan Eagle, a także bliżej nieujawnioną liczbę uderzeniowych dronów Warmate – kontrakt opiewa na 100 zestawów, ale MON nie ujawnia, jaką liczbę systemów już dostarczono.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~Waclaw
1525716120
CZY JEST SENS MIEC KILKA KATEGORII DRONOW ZAGRANICZNYCH ZAMIAST JEDNEGO POLSKIEGO MODELU PODSTAWOWEGO WYPOSAZONEGO W ROZNE POTRZEBNE ROZWIAZANIA? Chyba nie ma dyskusji o zaletach takich rozwiazan zreszta w kazdym sprzecie. Niestety na produkci i handlu bronia robi sie bardzo dobre interesy i dopuki nie zmieniSortuj według Najnowsze sie mentalnosc czlowieka -- a zmian pozytywnych na horyzoncie nie widac ,bedzie to swietny interes. Mamy zreszta w tym tradycje i niezla opinie na swiecie. Poniewaz ,nie mozemy wszystkiego produkowac najlepiej,byloby to nieosiagalne,powinnismy sie wyspecjalizowac w tym w czym jestesmy najlepsi i ewentualnie dolaczac nowinki z najwyzszej polki. Mysla przewodnia powinno byc zaspokojenie obronnych potrzeb Polski z wlasnej produkcji ,teraz poki nie ma stosunkowo bliskich czasowo zagrozen.Na to powinny byc przeznaczone pieniadze ,ktore decydenci planuja wydac na zakup obcego sprzetu.Sa to olbrzymie pieniadze ,jak dla nas.Nie bylyby to stacone pienadze.Wyobrazmy sobie ,jakby to popchnelo nasz rozwoj gospodarczy i nasze mozliwosci eksportowe Poddaje to pod dyskusje,szczegolnie fachowcom i decydentom. Waclaw ADAMSKI
1B-89-17-9E

Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Porządki w programach śmigłowcowych
Bliski Wschód – definicja chaosu
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Sukces Trumpa czy Kima?
Żandarmeria świętuje
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Pomoc potrzebującym żołnierzom
Polityka fałszywego uśmiechu
Wyjątkowa misja
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Francja inwestuje w obronność
Puma i Kuguar na Mazurach
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Polskie skrzydła w Afryce
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Eurosatory 2018 zakończone
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Piloci i terytorialsi będą się szkolić nad Pilicą
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
LOT Szkoły Orląt
Kierunek – wschodnia flanka
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Trzy medale strzelców na wojskowym czempionacie
Wojskowi judocy na tatami
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Porady z paragrafem
St. szer. Paweł Wojciechowski drugi w Rzymie
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Na jakich zasadach powrót do armii?
Legenda polskiej partyzantki
„Bękarty wojny” w Dachau
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Starcie pancernych plutonów
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
GROM, jak rodziła się legenda
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Myśliwce MiG-29 polecą na Litwę
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Zmiany w systemie dowodzenia armią ­
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Trening z koktajlami Mołotowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO