moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
System antydronowy dla armii

Mogą zakłócać systemy łączności lub nawigacji. Mogą uszkadzać kluczowe podzespoły elektroniczne i optoelektroniczne promieniem lasera lub wiązką elektromagnetyczną. Wreszcie mogą zestrzeliwać wrogie obiekty. Wojsko szuka systemu do zwalczania nieprzyjacielskich dronów, który będzie można zainstalować na różnego typu statkach powietrznych, w tym bezzałogowych.

Nasza armia nie posiada wyspecjalizowanych systemów do zwalczania wrogich bezzałogowców. Owszem, mamy czym je zestrzeliwać – poradzą sobie z tym chociażby lufowe zestawy artylerii przeciwlotniczej – jednak w przypadku małych dronów mogą mieć poważny problem, aby w nie trafić. Dlatego wojsko chce kupić systemy dedykowane do zwalczania wrogich bezzałogowców. Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił do rozmów firmy, które mają w swojej ofercie tego typu rozwiązania.

Niestety, nie wiadomo, na jakie rozwiązania stawia polska armia. W zaproszeniu do dialogu technicznego Inspektorat Uzbrojenia MON ograniczył się bowiem do stwierdzenia, iż poszukiwany jest system „zdolny do wykrywania i zwalczania z powietrza bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) przeciwnika, w tym przy wykorzystaniu własnych bezzałogowców”. Oznacza to, że polskie wojsko chce się przede wszystkim dowiedzieć, jakie rozwiązania są dostępne na rynku. Przedsiębiorstwa mogą się zgłaszać do 31 marca, a spotkania powinny się odbyć do czerwca br.

– Systemów antydronowych na rynku jest bardzo dużo. Co istotne, są one w dużej mierze konfigurowane zgodnie z oczekiwaniami klientów. Jeśli oczekują oni fizycznej eliminacji, są systemy zestrzeliwujące wrogie drony albo niszczące ich elektronikę. Jeżeli chcą tylko unieszkodliwiać obce drony, można mieć system, który będzie np. zagłuszał systemy łączności i sterowania, zmuszając tym samym bezzałogowiec do lądowania bądź powrotu do bazy – wyjaśnia Dariusz Sobczak, prezes firmy Armit, oferującej systemy antydronowe kilku producentów.

W zaproszeniu na rozmowy podkreślono, że wojsko chce system antydronowy, który będzie również wykorzystywał własne bezzałogowe. Niewykluczone więc, że będzie to rozwiązanie, w którym nasze drony będą występować w roli „myśliwców”.

Czy polskie firmy mają tego typu rozwiązania? Tak – i to nie tylko prywatne spółki, lecz także podmioty państwowe. – Z uwagi na niejawny charakter dialogu technicznego, na obecnym etapie postępowania nie możemy ujawniać szczegółów. Bierzemy jednak pod uwagę zarówno sposoby oddziaływania kinetycznego, jak i obezwładniania radioelektronicznego – wyjaśnia Robert Papliński, dyrektor Biura Komunikacji i Promocji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na zakup systemu antydronowego ani ile zestawów takiej broni chce kupić wojsko.

Obecnie polskie wojsko posiada cztery typy dronów – 15 zestawów zwiadowczych bezzałogowców Orbiter (produkcji izraelskiej), 15 polskich Fly Eye, których poza zadaniami rozpoznawczymi można używać do kierowania ogniem artylerii, jeden zestaw amerykańskich bsl Scan Eagle, a także bliżej nieujawnioną liczbę uderzeniowych dronów Warmate – kontrakt opiewa na 100 zestawów, ale MON nie ujawnia, jaką liczbę systemów już dostarczono.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~Waclaw
1525716120
CZY JEST SENS MIEC KILKA KATEGORII DRONOW ZAGRANICZNYCH ZAMIAST JEDNEGO POLSKIEGO MODELU PODSTAWOWEGO WYPOSAZONEGO W ROZNE POTRZEBNE ROZWIAZANIA? Chyba nie ma dyskusji o zaletach takich rozwiazan zreszta w kazdym sprzecie. Niestety na produkci i handlu bronia robi sie bardzo dobre interesy i dopuki nie zmieniSortuj według Najnowsze sie mentalnosc czlowieka -- a zmian pozytywnych na horyzoncie nie widac ,bedzie to swietny interes. Mamy zreszta w tym tradycje i niezla opinie na swiecie. Poniewaz ,nie mozemy wszystkiego produkowac najlepiej,byloby to nieosiagalne,powinnismy sie wyspecjalizowac w tym w czym jestesmy najlepsi i ewentualnie dolaczac nowinki z najwyzszej polki. Mysla przewodnia powinno byc zaspokojenie obronnych potrzeb Polski z wlasnej produkcji ,teraz poki nie ma stosunkowo bliskich czasowo zagrozen.Na to powinny byc przeznaczone pieniadze ,ktore decydenci planuja wydac na zakup obcego sprzetu.Sa to olbrzymie pieniadze ,jak dla nas.Nie bylyby to stacone pienadze.Wyobrazmy sobie ,jakby to popchnelo nasz rozwoj gospodarczy i nasze mozliwosci eksportowe Poddaje to pod dyskusje,szczegolnie fachowcom i decydentom. Waclaw ADAMSKI
1B-89-17-9E

„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
General Anders Joins NATO
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Rok intensywnych ćwiczeń
Step ahead in a different world
Herculesem dookoła świata
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Kościuszko na czele insurekcji
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Podwyżki dla pracowników wojska
Nadzieja sportu wojskowego mistrzynią Europy
Podniebny trening transportowców
Szef NATO w Warszawie
Panie bez taryfy ulgowej
Trening na wieżowcu i nad wodą
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Kraby na służbie w Sulechowie
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Kampania wyborcza poza armią
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Pogromcy czołgów poszukiwani
75 lat od wielkiej ucieczki
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
US Army od kuchni
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Cel – bezpieczna Europa
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Trzecia Setka Komandosa
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Spędź sobotę w WAT
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Jastrzębie widzą w ciemności
Najważniejsze jest rażenie
Premier odwiedził GROM
To był realny plan odbudowy Polski
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Wizja marszałka prysła w Rydze
NATO i kosowska łamigłówka
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Wolność, odwaga, pomysłowość. 75 lat od Wielkiej Ucieczki
Kraby dla artylerzystów z Sulechowa
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO